Trnavské rybníky
reklama

Realitný maklér Vozár: Nejde o armagedon, trh sa po prudkom raste stabilizuje

RELAX - Rozhovory | 10.1.2023, 07.00, Ján Král

Podľa realitného makléra prichádza zákonitá korekcia cien nehnuteľností.

Realitný maklér Vozár: Nejde o armagedon, trh sa po prudkom raste stabilizuje

Realitný trh narazil na strop, dôvod na paniku však nie je. Peter Vozár je známy tým, že dokáže aj náročné situácie brať s nadhľadom, o situácii na realitnom trhu však hovorí v rozhovore bez nadsázky. Foto: archív PV

 

„Kamarát z banky ešte minulý rok podpisoval päť hypoték za deň, teraz odsúhlasí jednu za päť dní,“ odpočuli sme nedávno v neformálnej debate. Realitný trh, zdá sa, spomaľuje.

 

Dostať sa k úveru je pre čoraz širšiu skupinu obyvateľov náročnejšie, čo sa odzrkadľuje aj na spomalenom tempe predaja nehnuteľností.

 

O situácii sme hovorili s trnavským realitným maklérom Petrom Vozárom zo spoločnosti RE/MAX Slovakia.

 

 

Čo sa to deje na realitnom trhu?

- Príliš rýchly rast cien nehnuteľností v prvom polroku roku 2022 narazil v lete na svoj strop. Napriek nízkym úrokovým sadzbám a relatívne priaznivej ekonomickej situácii bol však tento vývoj na realitnom trhu neudržateľný a čoraz viac sa začínalo hovoriť o prehrievaní a nafukovaní realitnej bubliny.

 

Polročný nárast aj viac ako o 20 – 25 percent bol jednoznačne nezdravý. Trojizbový byt v Trnave sa napríklad na jar v ponuke objavil za 150-tisíc eur a o týždeň porovnateľný byt bol v ponuke za 157-tisíc eur. Oba sa predali. S týždňovým rozostupom.

 

Centrálne, národné aj komerčné banky reagovali zvyšovaním úrokových sadzieb v snahe pribrzdiť nekontrolovateľný rast cien.  V lete sa k tomu pridalo to, že pre veľkú skupinu kupujúcich sa niektoré nehnuteľnosti stali nedostupné.

 

Veľké otázniky viseli aj nad cenami energií pre domácnosti a taktiež celková ekonomická neistota spojená s infláciou, cenami základných potravín, možným zatváraním podnikov a prepúšťaním v dôsledku energetickej krízy. 

 

 

Nastal čas začať sa obávať?
- Podľa môjho názoru nejde o žiadnu krízu, prichádza iba ku korekcii cien. Momentálne sa trh skôr stabilizuje, pribúdajú nové nehnuteľnosti, kupujúci majú oveľa lepší výber, čas na rozmyslenie a možnosť zjednávania ceny.

 

 

Ako reagujú na zmeny na trhu predávajúci?
- Určite by som nehovoril o zhoršení situácie pre predávajúcich. Skôr o korekcii a stabilizácii. Ak by nárast pokračoval v tempe, ako to bolo za prvý polrok tohto roka, dnes by sa byty, ktoré stáli na začiatku leta príkladom 160-tisíc eur predávali pri tomto tempe za 200-tisíc eur.

 

Niektorí to ešte takýmto spôsobom skúšajú. To sú ponuky, ktoré je často vidieť na realitných portáloch, čiže predávajúci, ktorí stavili na nepretržitý rast. Akurát, že to nie sú reálne ceny.

 

 

Čo teda možno očakávať?
- Abnormálny nárast sa zastavil a ceny smerujú skôr ku korekcii. Je celkom pravdepodobné, že ceny nehnuteľností môžu vymazať celý tohtoročný rast. Základ je, uvedomiť si že takto nastavené ceny boli trochu anomáliou.

 

Mojím obľúbeným príkladom je vlna. Vlna ide, rastie, tlačí vodu pred sebou, ak však rastie príliš rýchlo, v istom bode sa zlomí. Pokračuje ďalej, avšak už nie v takej výške, ako to bolo pred vrcholom.

 

 

Aké správanie registrujete u záujemcov o kúpu nehnuteľností?
- Kupujúci majú teraz oveľa viac času a možností výberu. Taktiež sú v komfortnejšej pozícii, čo sa týka vyjednávania o cene, nakoľko pár mesiacov späť to bolo o tom, kúp rýchlo, lebo to kúpi iný. 

 

Je treba si uvedomiť jednu vec. Nejde o žiadny realitný armagedon, ale zákonitý pokles po prudkom raste. Banky navyše nezdvihli úrokové sadzby o likvidačné percentá, takže pri reálne nastavenej cene, môže byť výška splátky dokonca nižšia ako v druhom kvartáli tohto roka. 

 

Pre kupujúcich môže byť v nasledujúcich mesiacoch impulzom ku kúpe aj postupné zvyšovanie úrokových sadzieb, čím sa postupne môžu stať úvery na bývanie nedostupnejšie.

 

Peter Vozár. Foto: RE/MAX

 

 

Mnohí ľudia kupovali reality na biznis. Bude ešte atraktívna táto forma „podnikania“ po zmenách na trhu?
- Reálne nastalo určité ochladenie trhu, ten sa však vyslovene prehrieval, v prvom rade však z neho vypadli kupujúci, ktorí riešili kúpu nehnuteľnosti ako investíciu, obchod.

 

Buď nehnuteľnosť po krátkom čase s pekným ziskom predali, alebo podržali a počkali na zvýšenie hodnoty. Už dva roky predtým to bol prakticky bezprácny zisk.

 

Kúpili ste nehnuteľnosť za 130-tisíc eur, o rok mala hodnotu 154-tisíc eur. Za rok v čistom 24-tisíc eur, čo znamená dvetisíc eur mesačne. Stačilo raz za mesiac prísť, vyvetrať a utrieť prach. Bez starosti s nájomníkmi. Good job

 

 

Ak chcem predať, s akým typom nehnuteľnosti mám aktuálnej najväčšiu šancu uplatniť sa na trhu?
- Stále sa predávajú staršie byty v mestách, akurát musia obstáť vo väčšej konkurencii. Na trhu, samozrejme, zostali ľudia, ktorí potrebujú riešiť otázku bývania. A takí budú aj v roku 2023.

 

 

Čo teda osobne vy očakávate od najbližších mesiacov?
- Veľa bude záležať od celkovej ekonomickej situácie, inflácie a najmä od toho, aké budú signály z energetického sektora. Ak sa podarí udržať ceny energií pre domácnosti, ako aj pre veľké podniky na prijateľnej úrovni, spotrebitelia a kupujúci budú cítiť väčšiu istotu do budúcnosti.

 

Je pravdepodobné, že po terajšom ochladení sa situácia postupne stabilizuje v tom zmysle, že sa nepredá hneď všetko, čo na trh príde, ale bude treba na predaj vynaložiť oveľa viac úsilia a času.

 

To sa týka tak samopredajcov, ako aj realitných kancelárií, nakoľko na trhu bude oveľa zdravšie konkurenčné prostredie.

 

 

Čo budete radiť vašim klientom?
- Kľúčovým faktorom bude správne nastavenie predajnej stratégie, tak aby nehnuteľnosť pri predaji obstála pri oveľa vyššej konkurencii. Čas sú peniaze, tento rok to bude platiť doslovne.

 

Bude oveľa viac treba investovať do propagácie predávaných nehnuteľností, zároveň sa však treba pripraviť na to, že nehnuteľnosti budú v ponuke oveľa dlhšie.

 

Ak si pozrieme úrokové sadzby, ešte stále sú na veľmi dobrej proklientskej úrovni. Ich nízka úroveň okolo jedného percenta zároveň bola jedným zo spúšťačov prudkého rastu.

 

V minulosti boli bežné 4 až 5 percentné sadzby a trh bol vyvážený. Myslím si, že aj v priebehu roka sa k tomu postupne dostaneme.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama