Trnavské rybníky
reklama

Zimné športy a zimné športové strediská lákajú aj na Slovensku

RELAX - Tipy na výlet | 10.1.2023, 19.21, reklamný článok

Chystáte sa na zimnú dovolenku? Naše zimné športové strediská ponúkajú dovolenkárom nielen dobre značené turistické chodníky, kvalitné bežecké a zjazdové lyžiarske trate, pohodlné vleky a lanovky, ale aj skvelé ubytovanie a reštauračné služby.

Zimné športy a zimné športové strediská lákajú aj na Slovensku

Ilustračné foto: dreamstime.com

 

Slovensko je priam posiate zimnými strediskami, ktoré dovolenkárom ponúkajú v krásnych horských oblastiach stovky kilometrov bežeckých a zjazdových tratí, sánkarské a bobové dráhy, moderné klziská a rôzne športové atrakcie – od psích záprahov, cez snežné skútre, až po paragliding.

 

Medzi najobľúbenejšie zimné športy patrí zimná turistika, beh na lyžiach, skoky na lyžiach, snoubording a sánkovanie.

 

Zimné športové strediská nájdete na Štrbskom plese a Donovaloch, v Tatranskej Lomnici, Starom Smokovci, Ružomberku, Jasnej, Ždiari, Čertovici, Roháčoch a na mnohých iných miestach po celom Slovensku.    

 

 

Kvalitná výbava lyžiara 

Pokiaľ patríte ku štatisticky najsilnejšej skupine športovcov, ktorí holdujú lyžovaniu a práve sa chystáte na dovolenku, nepodceňte prípravu. Čo zbaliť do kufra a ako sa na lyžovačku obliecť?

 

Väčšina športovcov vie, že nielen dámske a pánske lyže, lyžiarske paličky či lyžiarky sú pre lyžiara nenahraditeľné, ale aj oblečenie.

 

Lyžiar na svahu potrebuje okrem športového výstroja aj kvalitné lyžiarske oblečenie, ktoré len tak ľahko vietor neprefúka a sneh nepremočí.

 

Všetky zimné lyžiarske zvršky musia byť preto nepremokavé a mať správny pomer zateplenia a priedušnosti. Lyžiarske bundy a otepľovačky by mali mať vodný stĺpec nad 5000 milimetrov a musia byť nielen vode, ale aj vetru odolné.

 

Komfort lyžiarskej vetrovky zvyšuje aj kvalita gumičiek okolo zápästí a kvalita spodného lemu. Tiež zipsy, kapucňa a dostatočný počet vreciek.

 

Dámske aj pánske lyžiarske nohavice by mali byť opatrené protisnehovými manžetami, ktoré zabránia prieniku snehu dovnútra lyžiarok.

 

 

Ako sa obliecť na svah  

Oblečenie lyžiara na svahu sa má skladať z funkčnej spodnej bielizne, strednú vrstvu má tvoriť tričko alebo rolák, vrchnú vrstvu bunda a nohavice.

 

Pri vrchnom oblečení je potrebné obzvlášť dbať na tepelnú izoláciu, nepremokavosť a priedušnosť. Materiály s membránou disponujú ideálnou kombináciou paropriepustnosti a odolnosti voči vode.

 

Kvalitu materiálu je možné spoznať jednoducho - keď zvršky zmoknú, voda do nich nevsiakne. Pre komfort lyžiara je však veľmi podstatný tiež výber čiapky a lyžiarskych rukavíc. Tie je potrebné voliť podľa materiálu a strihu – buď prstové alebo palčiaky.

 

Prstové rukavice nebrzdia obratnosť rúk a palčiaky sú hrejivejšie. V oboch prípadoch je však vhodná viac vrstvová konštrukcia, ktorá neobmedzuje jemnú motoriku rúk.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama