Trnavské rybníky
reklama

Michal Gašparík: Deň voľna na Malte nebude, zľaviť však už musel

ŠPORT - Futbal - Spartak | 14.1.2023, 12.02, Ján Král

Do štartu jarnej časti Fortuna ligy zostáva necelý mesiac. Futbalisti Spartaka ladia fyzické parametre a hernú fazónu na pobyte na Malte,  v rámci ktorého absolvujú prestížny Tisport Cup. S trénerom Michalom Gašparíkom sme rozoberali aktuálne témy týkajúce sa mužstva.

Michal Gašparík: Deň voľna na Malte nebude, zľaviť však už musel

Tréner Spartaka Michal Gašparík. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama


Máte za sebou približne polovicu sústredenia na Malte, napĺňa vaše predstavy? 

- Samozrejme. Nešli sme do neznáma, vedeli sme, čo môžeme očakávať. Prvé dva dni bolo pomerné veterno, ale teraz už je počasie výborné a môžeme dvojfázovo trénovať.

 

Nemusíme mrznúť v zime a hlavne – máme k dispozícii prírodné trávniky a zaujímavých súperov na zápasy.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Dávate hráčom zabrať?
- Z pohľadu zaťaženia nepozerám na zápasy turnaja. Chcem dať v stretnutiach priestor všetkým chalanom, hrajú teda po 45 minút. Aj pred duelom so Zlínom sme mali dvojfázový tréning, pričom druhý bol čisto bežecký.

 

Na výkone v stretnutí sa to odzrkadlí, ale to neriešime. V stretnutí sa skôr sústredím na iné veci, aby sme videli. Hráči nie sú tak dynamickí ako budú v lige, ale sme na začiatku prípravy.

 

 

Nastala situácia, že hráči už toho mali ozaj dosť a museli ste im uľaviť?
- Musím zľavovať, keď vidíme na GPS dátach „červené“ čísla. Aj dnes predpoludním by som ešte pokračoval v tréningu, ale kolegovia z realizačného tímu hovorili, ktorý hráč už by nemal pokračovať, pretože by hrozilo riziko zranenia. Musel som preto niektoré cvičenia skrátiť.

 

 

Po zdravotnej stránke je mužstvo v poriadku?
- Ristovski vynechal prvý zápas pre zažívacie problémy. Sama Štefánika pobolieva sval. Inak sú všetci stopercentne nachystaní. Štefánik dostane proti Sandhausenu voľno. Ak sa nič nestane, Ristovski pôjde hrať polčas.

 

V kontakte sme s Erikom Danielom, ktorý pre zranenie achilovky necestoval na Maltu. Vravel, že je to o čosi lepšie, ale dodrží lekárom odporúčanú pauzu dva až tri týždne.

 

 

Čo vám ukázal prvý zápas Tipsport Cup-u so Zlínom?
- Prvý polčas bol z našej strany relatívne v poriadku. Po zmene strán prišlo veľa ľahkých a nevynútených, až lacných chýb, za čo som bol nahnevaný. Také hrúbky si nemôžeme dovoliť, teraz už nehráte prípravné duely, ktoré nikto nevidí. Turnaj je vysielaný na Slovensku aj Česku v televízii aj na internete. Musí to mať svoju tvár. 

 

 

Príde ešte k zmenám v kádri?
- Kostru tímu máme, otázka je ešte ako naložíme s Ikugarom a Olejníkom. Snažíme sa nájsť najlepšie riešenie, aby to pomohlo nám aj im. Do útoku je otvorený príchod jedného, možno dvoch hráčov, riešime hlavne krídelné pozície.

 

 

Hľadáte posily na domácej scéne alebo skôr v zahraničí?
- Máme filozofiu, že obranu chceme držať slovenskú. Pri útočnom trojzáprahu nám neprekáža, že ho tvoria cudzinci, ak sú kvalitní. Každý by rád našiel do tímu hráča ako je Erik Daniel, ktorý je v podstate domáci a je rozdielový. Pokiaľ takého ale nenájdete na Slovensku, obzeráte sa po cudzincovi, či už z našej alebo zahraničnej ligy.

 

 

Azeveda v poslednom čase zaraďujete skôr do stredu ihriska, Bukata zase hral proti Zlínu z krídelnej pozície. Hľadáte im nové posty?
- Po zranení Daniela som povedal Martinovi Bukatovi, že ho vyskúšam na krídle, aby si v príprave zvykol na túto pozíciu, ak by sme ho tam v lige potrebovali. Buki je schopný zahrať na krídle, aj keď nie je typickým hráčom pre tento post. Aj proti Zlínu však bol súčasťou akcie, po ktorej padol gól.

 

Azeveda sme skúšali v strede poľa už koncom jesennej časti. Ožil tam a pôsobí v strede ihriska lepšie ako na krídle. Zároveň je na tejto pozícii gólový.

 

Má jedny z najlepších bežeckých parametrov v mužstve, v strede sa môže vybehať, častejšie je v kontakte s loptou. Sám prejavil záujem hrať na tomto poste, ale nie je to jednoduché, pretože máme konkurenciu v podobe ďalších šiestich stredových hráčov.

 

 

Čurma hral proti Zlínu na pravo, Karhan v strede obrany. Uvažujete s nimi na tieto posty?
- Patrick Karhan už bude proti nemeckému tímu hrať na pozícii defenzívneho záložníka. Na stopérsky post s ním nerátame. Čurma pôsobí lepšie na stopérskej pozícii ako na pravom bekovi.

 

Máme aj ďalšie alternatívy a skúšame v príprave pre hráčov aj iné pozície. Napr. Romana Procházku zaradíme i na post pravého obrancu, hrotoví útočníci ako Olejník či Boateng nám obhospodarujú krídelné priestory.

 

Viem, že to nie je ideálne, ale máme šírku kádra a niekedy je potrebné aj alternovať.

 

 

Na hoteli sú spolu s vami aj mužstvá Trenčína, Zlína a Liberca. Ako funguje takéto súžitie tímov?
- Pre mňa je fajn, že si môžem pozrieť aj iný tréningový proces, nakoľko sa pripravujú na plochách vedľa nás. Aj včera som si zapísal jedno cvičenie, ktoré mal rakúsky WSG Tirol a veľmi sa mi páčilo. Je to obohatenie, zároveň sa môžeme porozprávať a vymeniť si názory nielen na futbal.

 

 

Chystáte pre hráčov aj niečo na odľahčenie? Deň voľna alebo niečo podobné?
- Deň voľna na sústredení určite nedostanú. Dvakrát za pobyt však máme v pláne umožniť hráčom poldňový oddych. Jeden termín už mali, po Sandhausene bude tréning iba dopoludnia a popoludní ich zoberieme do starého mesta.

 

 

V piatok mal premiéru televízny dokument Do neba a do pekla: Spartak Trnava, ktorý je vysielaný na platforme Voyo. Kamery sa okolo tímu motali pol roka, ako na vás zapôsobilo výsledné dielo?
- Bol som na obraze pomerne často. Priznám sa, že nemám rád pozerať sa na seba v televízii, necítim sa v tejto polohe úplne komfortne.

 

Prvý diel ma však veľmi bavil a veľmi som zvedavý, čo bude v ďalších častiach, pretože neviem, čo natáčali s hráčmi a ostatnou časťou realizačného tímu. Teším sa na to.

 

Zatiaľ mám od okolia len pozitívne reakcie a myslím si, že aj ďalšie časti ukážu to, čo bežne ľudia nevidia. Nájdu si tam svoje zároveň aj diváci, ktorí nie sú úplne futbaloví fanúšikovia.

 

Z Malty JÁN KRÁL

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama