Veľká dráma! Trnavské volejbalistky v strhujúcom zápase vyhrali u favorita

ŠPORT - Volejbal | 17.1.2023, 13.24, prispievatelia

Trnavčanky vyhrali na bratislavskou Sláviou EU po viac ako piatich rokoch.

Veľká dráma! Trnavské volejbalistky v strhujúcom zápase vyhrali u favorita

Volejbalistky Hit UCM Trnava. Foto: Matúš Doda

Vyhrali aj na palubovke najväčšieho favorita ligy. Volejbalistky Hit UCM Trnava v predposlednom kole základnej časti Nike extraligy zvíťazili nad VK Slávia EU Bratislava 3:2 na sety. Dosiahli tak už svoj trinásty triumf v sezóne.

Šláger kola bol strhujúcim volejbalovým divadlom a pred televíznymi kamerami priniesol infarktovú zápletku plnú zvratov. Zápas trval neuveriteľných 151 minút.

V prvom sete vyhrávali Trnavčanky 9:4 aj 18:16, ale boli to domáce, ktoré od tohto momentu zvládli úsek do konca setu v pomere 9:1 a vyhrali ho 25:19.

V druhej časti hry mali herne navrch volejbalistky Slávie, ktoré väčšinu setu vyhrávali aj o osem bodov, pričom viedli 18:10 aj 22:15.

Od stavu 23:17 ale nedokázali uhrať dve lopty po sebe, ktoré by im zabezpečili víťazstvo v sete, ktorý napokon stratili po veľkom boji 28:30. To Trnavu nabudilo.

V treťom sete pokračoval vyrovnaný priebeh hry, pričom sa striedali tvrdé útoky s výbornou obranou v poli. Hostky vstupovali do koncovky za vyrovnaného stavu 19:19, ale sériou bodov odskočili domácim na 24:19.

Na podanie však prišla Darja Doluda, ktorá tri roky pôsobila v trnavskom družstve a svojim podaním z výskoku robila obrovské problémy na príjme hostkám, pričom odchádzala z podania až za stavu 25:24 v prospech bratislavského tímu.

Tento psychologický dôležitý moment ale domáce nevyužili vo svoj prospech a set napokon prehrali 25:27 a Trnava viedla 2:1 na sety.

Keď štvrtý set bez väčších problémov ovládli hráčky úradujúceho majstra, väčšina fanúšikov si spomenula na prvý vzájomný zápas v tejto sezóne, ktorý vyhrali Bratislavčanky v Trnave 3:2, pričom v tajbrejku prehrávali už 6:12...

Rozhodujúci piaty diel zápasu vyzeral, že ho majú domáce hráčky pevne pod kontrolou a opäť v ňom viedli takmer stále o tri body – 4:1, 8:5, či 13:10.

Za stavu 14:12 mali dva mečbaly, ktoré Trnavčanky odvrátili a taktiež ďalší za stavu 16:17. Hráčky Hit UCM Trnava využili v poradí svoj piaty mečbal, keď nahrávačka Sivičeková prekvapila slávistky ulievkou.

Trnavské smečiarky Rosinská s Konárovou získali pre svoj tím 52 bodov a upevnili si prvé dve miesta najviac bodujúcich hráčok extraligy.

Zaujímavosťou je aj extraligová štatistika dosiahnutých es z podania, keď v prvej osmičke je až päť hráčok Hit UCM Trnava, pričom aj tu vedie Rosinská s počtom 42 dosiahnutých es.

Hráčky hlavného trénera Rastislava Filípka tak ako prvé v tomto ročníku zdolali suveréna Niké Extraligy žien – Sláviu EU Bratislava.

Z historického pohľadu vzájomných zápasov to bolo len druhé víťazstvo trnavského družstva. Z 20 zápasov tak vyhrali Bratislavčanky 18-krát a Trnava si do soboty jedinú výhru zaknihovala ešte 16. decembra 2017. Slávia EU Bratislava držala pätnásťzápasovú víťaznú šnúru.

Trnavčanky si tak upevnili tretie miesto v tabuľke a spoznali aj termíny domácich zápasov v nadstavbovej časti ligy v skupine o titul (18. februára, 25. februára a 11. marca).

Záverečné 18. kolo základnej časti sa odohrá najbližší víkend. Trnavčanky vycestujú do Nitry, kde si zmerajú sily s Projektom RD. Mladé reprezentantky zvíťazili v Trnave 3:1 a sú zatiaľ jediným družstvom, ktoré Trnavčanky túto sezónu ešte neporazili.

Zaujímavosťou je, že po odohraní ligových dohrávok, ktoré ešte majú pred sebou oba nitrianske tímy (UKF aj RD), výsledok Hit UCM Trnava v sobotu rozhodne, ktorá "Nitra" bude hrať v prvej štvorke a ktorá v dolnej skupine.

Prvý vrchol sezóny pre Hit UCM Trnava však príde cez druhý februárový víkend, keď Trnavčanky vycestujú do Popradu na semifinále Niké Slovenského pohára.

V sobotu 11.2. od 17:00 sa opäť postavia Slávii EU Bratislava. Tento semifinálový zápas, ako aj ostatné stretnutia vrcholiaceho Slovenského pohára, bude naživo vysielať TV JOJ ŠPORT.

Druhou ženskou semifinálovou dvojicou je VKP Bratislava a VK Nové Mesto nad Váhom.

VK SLÁVIA EU BRATISLAVA – HIT UCM TRNAVA 2:3 (19, -28, -25, 21, -19)
Rozhodovali: Schimpl a Juráček, 100 divákov.
VK SLÁVIA EU: S. Slivková 6, A. Fričová 18, K. Slivková 5, Doluda 11, Kánová 19, Páneková 4, liberka Magdinová (Földesiová 3, Cibulová 3, Hašková 7). Tréner: M. Matušov.
HIT UCM: Kotuličová 5, Sivičeková 4, Rosinská 28, Límová 7, Povrazníková 16, Konárová 24, liberky Pagáčová a Poláčková (Jánošíková 0, Ritterová 0). Tréner: R. Filípek.

Najlepšie hráčky zápasu (MVP): Lucia Poláčková (HIT UCM), Ema Magdinová