Trnavské rybníky
reklama

Báječná lyžovačka? Potrebujete kvalitný lyžiarsky výstroj a oblečenie 

ŠPORT - Ostatné športy | 19.1.2023, 14.47, reklamný článok

Chladné počasie mnohí ľudia považujú za obdobie, kedy majú zostávať doma. Nižšie teploty vzduchu by však nemali znamenať stop fyzickým aktivitám a športovaniu v prírode. Lyžovačka ponúka skvelé zážitky aj v nulových teplotách, len sa na pobyt vonku treba vhodne pripraviť.

Báječná lyžovačka? Potrebujete kvalitný lyžiarsky výstroj a oblečenie 

Ilustračné foto: dreamstime.com


Aj napriek tomu, že v zime slnečné lúče nie sú tak hrejivé ako v lete, stále dodávajú organizmu energiu a vitamín D. Aktívne strávený čas vonku a športovanie na čerstvom vzduchu posilní imunitný systém a spáli množstvo kalórií v lete aj v zime.

 

Len na zimnú dovolenku si treba do batožiny pribaliť okrem lyžiarskeho výstroja aj teplé oblečenie.

 

Vďaka kvalitným športovým odevom nie je totiž ani chladné počasie pri športovaní prekážkou.

 

 

Výstroj a športové oblečenie 

Odborníci tvrdia, že človek sa má vonku pohybovať aj v zime. V našich končinách vraj neexistuje tak nízka teplota vzduchu, ktorá by bránila lyžovaniu, stačí sa len vhodne obliecť.

 

Na lyžovačku si treba zbaliť lyže dámske alebo pánske, lyžiarske palice, vaky na lyžiarky a teplé, vodovzdorné oblečenie. Lyžiarovi na svahu nemôže chýbať ani lyžiarska prilba a okuliare.

 

Dôležitou súčasťou bezpečného lyžovania sú tiež chrániče krku, ramien a chrbta, tiež nepremokavé lyžiarske rukavice. Dobre oblečenému lyžiarovi s kvalitným výstrojom tak pohyb, príroda a čerstvý vzduch prospeje aj v nulových teplotách.

 

Je však podstatné, aby všetky zimné lyžiarske zvršky mali správny pomer zateplenia a priedušnosti. Lyžiarske bundy a otepľovačky musia byť vetru odolné a nepremokavé, ideálne s vodným stĺpcom okolo 5000 milimetrov.

 

Z pohľadu bezpečnosti sú dôležité tiež reflexné prvky. Reflexné prvky na odevoch zvýrazňujú viditeľnosť lyžiara na svahu, preto ich neradno podceniť.

 

 

Zásady športovania v zime 

Fyzické aktivity človeku prospievajú v každom ročnom období, len v zime sa treba nielen teplo obliecť, ale aj dôkladnejšie rozcvičiť.

 

Každý zimný šport má začínať aj končiť strečingom. Pred lyžovaním, sánkovaním, korčuľovaním, snowbordingom a inými zimnými športmi sa telo musí na pohyb najprv pripraviť.

 

Pokiaľ mrzne, na mraze je dobré športovať kratší čas, no využiť ho naplno. Náruživí športovci sa potom môžu cvičeniu venovať aj v interiéri.

 

Pokiaľ je športovec vyčerpaný, bolia ho svaly alebo kĺby, pomôže teplý kúpeľ alebo sauna a relaxačná masáž. Na unavené telo sa hodia tiež rôzne prírodné oleje, masti a balzamy z borievok, eukalyptu, nechtíka, harmančeka a iných bylín.

 

Po námahe je dobrá konzumácia ľahkých, no výživných jedál, dôležitý je tiež dostatočný príjem tekutín a kvalitný spánok. 

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama