Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Pamätník oslobodenia Víťazstvo odviezli z Námestia SNP na reštaurovanie

AKTUALITY - Trnava | 26.1.2023, 10.06, prispievatelia

Pamätník bude po návrate na námestie pootočený o 90 stupňov, premiestnený bude aj Pamätník nespravodlivo prenasledovaných.

Pamätník oslobodenia Víťazstvo odviezli z Námestia SNP na reštaurovanie

Pamätník Víťazstvo, s odhadovanou váhou 2,5 tony, v stredu odviezli. Foto: Pavol Machovič

reklama

 

Súčasťou prác na obnove Námestia SNP v Trnave je aj reštaurovanie a reinštalácia pamätníka oslobodenia Víťazstvo od akademického sochára Ladislava Snopeka z roku 1959.

 

Bronzový pamätník v stredu po dlhých desaťročiach opustil svoje miesto a bol odvezený do depozitu, kde bude odborne očistený a ošetrený. Práce vykoná akademický sochár Pavol Čambál.

 

Pamätník sa na Námestie SNP vráti, aj keď už bude inak otočený.  Autori projektovej dokumentácie obnovy námestia pôvodne rátali s jeho premiestnením na iné miesto v Trnave, ale tlak na ponechanie pamätníka na terajšom mieste zvíťazil.

Trnava - Planuj mesto
reklama

 

„Toto dielo bolo nekoncepčne osadené do existujúceho uzavretého priestoru Námestia SNP (predtým Štefánikovo námestie) a narušilo pôvodný koncept architekta Josefa Mareka z roku 1924,“ píše s v projektovej dokumentácii stavby.

 

Mesto Trnava získalo na reštaurovanie pamätníka Víťazstvo finančný príspevok z ministerstva vnútra vo výške 39 tisíc eur, samospráva sa zaviazala podieľať na financovaní čiastkou najmenej 20 percent.

 

Zostal len podstavec, aj ten by mali postupne rozobrať. Foto: Pavol Machovič

 

Okrem pamätníka Víťazstvo bude posunutý aj Pamätník nespravodlivo prenasledovaných z roku 2006 a na Námestie SNP by sa po dlhej dobe mali vrátiť aj sochy sv. Jozefa a Panny Márie.

 

V súvislosti s obnovou Námestia SNP bol už dohodnutý aj konkrétny čas dokončenia všetkých prác. Dodávateľská firma INGDOP sa zaviazala ukončiť rekonštrukciu do 30. novembra tohto roku.

 

(pm)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2023 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda Tanex
reklama