ŠPORT - Volejbal | 26.1.2023, 11.42, prispievatelia

Do prvej štvorky ide napokon Projekt RD SVF.

Trnavské volejbalistky ovládli v základnej časti extraligové štatistiky

Momentka zo zápasu. Foto: facebook.com/Nitriansky šport obrazom

Po záverečnom 18. kole základnej časti Niké extraligy žien vo volejbale pokračuje súťaž nadstavbou. V zápase trnavských volejbalistiek Hit UCM Trnava proti reprezentačnému Projektu RD sa rozhodovalo, ktorá Nitra postúpi do hornej skupiny.

Nakoniec po veľkom boji Trnavčanky prehrali najtesnejším rozdielom a tak čierny Peter ostal v rukách Volley Projectu UKF NItra.

Do zápasu v Nitrianskej športovej hale na Klokočine vstúpili lepšie hostky, ktoré od úvodu prekvapili mladé hráčky a bez problémov ovládli set. Zdalo sa, že domáce príliš zväzovala túžba po postupe do prvej štvorky.

Hlavný tréner Rastislav Filípek cez prestávku prízvukoval svojím hráčkam, aby nepolavili na koncentrácii a nepodcenili súpera.

Jeho slová naozaj neboli zbytočné, lebo ako poľahky vyhrali Trnavčanky prvý set, druhý set bol od úvodu jednoznačne v réžii domácich. Hostkám dovolili uhrať iba 13 bodov a vyrovnali stav stretnutia.

V treťom sete sa trnavské volejbalistky vrátili ku koncentrovanému výkonu a najmä vďaka vysokej úspešnosti na útoku a kvalitnej obrany v poli sa ujali vedenia 2:1.

Najvyrovnanejším a kľúčovým bol štvrtý set. V úvode vyhrávali hostky 1:4 ale po timeoute kormidelníka domácich otočili a domáce viedli už 8:4, keď Trnavčanky zlyhávali na dobrej obrane Nitry a nevedeli prihrať kvalitné podanie domácich.

Náskok si mladé reprezentantky udržiavali počas strednej pasáže setu, keď viedli aj o šesť bodov - 15:9. Postupne sa však Trnavčanky začali doťahovať na súpera a vyrovnali na 20:20, 22:22 i 23:23.

Záverečné body dosiahli Trnavčanky, ale v neprospech Hit UCM Trnava. Podanie pokazila trnavská blokárka Adriána Límová a set ukončila blokom trnavská hráčka Viktória Ondrejková, hrajúca ale v tomto zápase za Projekt RD SVF a vyrovnala na 2:2 na sety.

Všetko sa tak rozhodovalo v piatom sete, do ktorého mali psychologickú výhodu domáce. Väčšia túžba po víťazstve na strane domácich im pomohla v úvode tajbrejku, keď viedli už 13:7.

Bojovnosť hitiek, ktorou sa prezentovali v základnej časti súťaže priniesla 4 body a zníženie na 13:11. Následne sa však domáce dostali k trom mečbalom a tretí aj využilil a tešili sa s postupu medzi štyri najlepšie družstvá.

Pre Hit UCM Trnava aj napriek prehre pokračuje úspešná sezóna. Družstvo obsadilo po prvej časti 3. miesto za 13 víťazstiev a 5 prehier.

Zahralo si až 6 tajbrejkov, získalo najviac bodov z celej extraligy (1591 bodov) čo sa odzrkadlilo aj v štatistikách najviac bodujúcich hráčok.

Najviac bodujúcou hráčkou v zápase (29 bodov) rovnako ako aj v celej základnej časti sa stala Trnavčanka Michaela Rosinská, ktorá získala 352 bodov. Pred druhou, spoluhráčkou Zuzanou Konárovou s náskok 85 bodov.

Rovnako prvé miesto získala za najviac dosiahnutých es (43) a k nej sa pridali aj Trnavčanky Sofia Sivičeková (33) a kapitánka Ivana Povrazníková (25), ktoré obsadili tretie resp. piate miesto.

Počas nadstavby, kde sa HIt UCM Trnava postupne stretne s VKP Bratislava (28.1. vonku a 25.2. doma), s Projektom RD (4.2. vonku a 4.3. doma) a so Slaviou EÚ Bratislavou (18.2. doma a 11.3. vonku), sa trnavské volejbalistky sústredia na prvý vrchol sezóny.

V dňoch 11. - 12. februára sa predstavia v Superfinále Niké Slovenského pohára žien v Poprad Aréne. Ak si hráčky Hit UCM Trnava chcú zahrať finále musia poraziť v semifinále najťažšiu prekážku a to Sláviu EU Bratislava v sobotu 11. februára o 16:00 aj pred kamerami TV JOJ ŠPORT.

Fanúšikovia Hit UCM Trnava môžu najbližšie vidieť trnavské volejbalistky už túto sobotu 28. januára, kedy od 16:00 v priamom prenose na TV JOJ ŠPORT nastúpia proti VKP Bratislava.

V tejto sezóne družstva majú vyrovnanú bilanciu a zatiaľ vždy na domácej pôde dokázali svojho súpera zdolať. V Trnave hráčky Hit UCM Trnava až v piatich setoch 3:2 a v Bratislave pomerne hladko podľa VKP 0:3.

Družstvo VKP Bratislava obsadilo druhé miesto a je jediné v extralige, ktoré trnavčanky dokázalo zdolať bez straty setu. V najbližšom zápase chcú Trnavčanky vrátiť prehru VKP a tak udržať krok s vedúcou bratislavskou dvojicou.

PROJEKT RD SVF – HIT UCM TRNAVA 3:2 (-17, 13, -16, 23, 13)
Rozhodovali: Gerboc a Pivarček, 80 divákov.
PROJEKT RD: Valentová 29, Ondrejková 6, Siládiová 12, Jozeková 9, Kartíková 7, Hvozdová 4, liberka Miková (Dobrotová 0, Vrábelová 0). Tréner: M. Maličký.
HIT UCM: Kotuličová 4, Sivičeková 4, Chovanová 5, Límová 5, Rosinská 29, Konárová 15, liberky Pagáčová a Poláčková (Sukovská 0, Ritterová 0). Tréner: R. Filípek.

Hráčky zápasu: Natália Miková (Projekt RD SVF) – Michaela Rosinská (Hit UCM Trnava)

Marek Maličký, tréner Projekt RD: „Pred sezónou by sa to mohlo zdať ako nemožné, ale podarilo sa nám postúpiť do najlepšej štvorky. Nebol to fantastický výsledok tohto zápasu, ale celosezónnej tvrdej práce tohto družstva. Zápas bol emotívny a veľmi bojovný, museli sme zareagovať na zmenu v zostave Trnavy. Chvíľku nám to trvalo, avšak opäť spolupráca blok-obrana fungovala výborne čoho výsledkom bolo osemnásť blokov. Sústredili sme svoju hru na veci, ktoré sú efektívne, a to bol kľúč k víťazstvu. Tímový výkon celého družstva.“

Rastislav Filípek, tréner Hit UCM: „Nebolo to z našej strany ideálne, trápili sme sa vo viacerých činnostiach, nefungovala nám obrana a súper naopak výborne bránil.“