Trnavské rybníky
reklama

Videoanalýzy Spartaka zaujali aj české kluby, Tomáša Pristácsa pozvali do Prahy

ŠPORT - Futbal - Spartak | 10.2.2023, 12.25, Ján Král

Asistent trénera Michala Gašparíka hovoril v Českej republike o skúsenostiach s dátovou analýzou zápasov Spartaka.

Videoanalýzy Spartaka zaujali aj české kluby, Tomáša Pristácsa pozvali do Prahy

Tomáš Prisztács počas tréningového procesu. Foto: Lukáš Grinaj

Púpavy pri aleji
reklama

 

V Spartaku Trnava sa podrobne venujú dátovej analýze zápasov. Videorozbory spracúva asistent trénera Tomáš Prisztács, ktorého tento týždeň pozvali do Prahy, aby prezentoval klubom z Českej ligy možnosti práce s videoanalytickými programami.


Česká liga plánuje zaviesť tzv. statické taktické kamery na každý štadión. Na Slovensku sa naplno využívajú od začiatku tejto sezóny, Spartak s programami, ktoré zabezpečujú tieto služby, pracuje približne dva a pol roka.

 

I preto pozvali na diskusiu práve člena trnavského realizačného tímu.

ŠUPA technika
reklama


„Stretnutie prebiehalo na štadióne Slavie Praha. Firmy Panoris a Stats perform prezentovali ich služby, ja som bol za Slovensko a Spartak Trnava povedať ako veci fungujú v praxi, hovoriť o benefitoch, systému našej práce s videom a možnostiach, ktoré z toho dokážeme vyťažiť,“ hovorí Tomáš Prisztács, ktorý strávil v Prahe dva dni.


Jeho slová a rady si vypočuli analytici klubov i českého národného tímu. „Ide o nástroje, ktoré nám už v priebehu zápasu potvrdia alebo vyvrátia, či zámer s ktorým sme išli do duelu, funguje. Vedia reálne vyhodnocovať štatistiky nášho tímu i súpera. Okamžite sa tak dokážeme pozrieť na mikrochyby a korigovať ich následne s hráčmi. Takisto sa cez prestávku dokážeme napojiť v šatni na video a jednotlivé zápasové situácie hráčom ukázať a vysvetliť, aby sme sa v druhom polčase vyvarovali chybám,“ pokračuje Prisztács, ktorý už počas dejstva ligových súbojov pracuje s tabletom, zaznamenáva situácie a cez polčas ich ponúkne hlavnému trénerovi Michalovi Gašparíkovi na analýzu s hráčmi.


Spartak začal zo slovenských tímov ako prvý pracovať s prenosným systémom Panoris.

 

„Na každom štadióne som musel nastaviť taktickú kameru, vykalibrovať ju na ihrisko a pripraviť dátový prenos pre nás dole na lavičku. Aj keď sme hrali konferenčnú ligu v Tel Avive, rozostavili sme si to na tribúne, pripojili sa cez Wifi a mali sme priamy prenos taktickej kamery dole na lavičke. Od tejto sezóny už sú všetky štadióny v našej lige pokryté týmto statickým systémom. Už je tak len na tréneroch a videonalytikoch, či to vedia používať a do akej miery to používajú.“

 

Diskusia na štadióne Slávie, na ktorej hovoril o videoanalytickej skúsenosti aj Tomáš Prisztács. Foto: TP

 


Na stretnutí bol prítomný aj Gijs Bekeer zo spoločnosti Stats perform.

 

„Hovoril nám, že v Poľsku dlhodobo spolupracuje s ich spoločnosťou Raków Čenstochová, ktorá si vďaka tejto službe aj vyberá svoje posily do tímu. Klub, ktorému sme aj my čelili v Európskej konferenčnej lige, aj takýmto spôsobom odbúrava ďalšie percentá chybovosti pri transferoch. Možno i vďaka tomu je ich príbeh tak úspešný a z neznámeho klubu a z nižších súťaží sa dostali až na čelo poľskej tabuľky. Napr. pri výbere ofenzívnych hráčoch takto odstránite pocity a dojmy a sledujete iba dáta u hráčov, či sú úspešní v koncovke, centroch pri prienikoch do pokutového územia a vidíte správanie sa hráčov v pokutovom území. Existuje veľa kombinácií dát, ktoré môžete takto sledovať.“


Prepracovaný do detailov majú tento systém v Premier league. „Chelsea napr. zadala úlohu nájsť brankára, ktorý dokázal stiahnuť najviac centrov, opúšťal priestor bránkoviska a tlačil sa do priestoru, do ťažkých lôpt a zberal ich zo vzduchu, čím eliminoval súperove šance. Gijs Bekeer zadal do systému konkrétne požiadavky a ten mu ponúkol videá so situáciami o jednotlivých sledovaných brankároch. Kluby vo svete aj takto pracujú s dátovými analýzami... Aj v Trnave sa snažíme často pracovať s dátami čo najpodrobnejšie, samozrejme, ak majú kluby aj dvadsaťčlenné tímy, ktoré sa venujú podobným podrobným rozborom, je to už iný level.“


Tomáš Prisztács inak už dostal aj pozvánku na významnú konferenciu dátových videoanalytikov. Uskutoční sa v marci v Londýne. 


„Prídu odborníci z Premier league, Brazílie, Ameriky a budú prezentovať svoje pracovné postupy a know-how z tejto oblasti. Za Slovensko sa máme zúčastniť Michal Mertinyák z Únie ligových klubov a ja. Budeme môcť byť súčasťou konferencie, kde vystúpia skutočné kapacity, ktoré dlhoročne pracujú s dátovými analýzami futbalu a pracujú pre značky ako Arsenal, Chelsea, New York City a podobne. Budem sa snažiť priniesť poznatky, ktoré pomôžu aj slovenskému futbalu,“ dodal.

 

Rozcestovaný týždeň

V stredu a štvrtok bol Tomáš Prisztács v Prahe, v piatok ráno sa opäť pripojil k tímu, ktorý už dnes cestuje na sever Slovenska.

 

V sobotu totiž na andelov čaká ostrý štart jarnej časti Fortuna ligy, keď o 15:00 nastúpia v Poprade proti Liptovskému Mikulášu. S výnimkou zraneného Čurmu a Bolajiho ide mužstvo na súboj v plnej sile. 


„Nečaká nás nič jednoduché, do Liptovského Mikuláša prišiel nový tréner Marek Fabuľa, ktorý má bohaté skúsenosti z ligy. Vieme, akým futbalom sa prezentovali jeho družstvá v minulosti. Máme informácie, čo asi budú hrať. Potrebujeme sa sústrediť na naše silné stránky, aby keď sa dostaneme na ťažkom teréne do šance, sme ju premenili a dostali sa čo najskôr k výsledkovej kontrole zápasu. Musíme sa vyvarovať chýb, aby sme súpera nepostavili  na koňa. Vieme, že do klubu prišli Dedič a iní hráči, ktorí sú vysoko motivovaní, aby zachránili Liptovský Mikuláš v lige. Určite nám nedarujú ani centimeter ihriska zadarmo, budú hrať fyzicky, do tela, budú nepríjemní od prvej sekundy. Vieme však, čo chceme hrať a musíme sa na to sústrediť,“ povedal k duelu Tomáš Prisztács.


 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama