Trnavské rybníky
reklama

Ako vykurovať starší dom a ušetriť?

SERVIS - Dom a záhrada | 17.2.2023, 14.24, reklamný článok

Náklady na energie a kúrenie sú pre domácnosti významným zásahom do ich rozpočtov. V novostavbách, v ktorých sa spotreba energie dôsledne kontroluje už v projekte, zaplatia majitelia obvykle menej. Ale čo staršie domy? Vieme, aké kúrenie je pre ne výhodné.

Ako vykurovať starší dom a ušetriť?

Ilustračné foto: Shutterstock, OPOP

 

Prvým krokom pre úsporu energií v staršom dome je zlepšenie tepelno-izolačných vlastností stavby. Ak môžete, pusťte sa do zateplenia fasády polystyrénom a do výmeny okien a vchodových dverí. Súčasným štandardom pre okenné výplne sú trojité sklá. 


Tiež si skontrolujte účinnosť súčasného kotla a zvážte, aký spôsob kúrenia je dlhodobo výhodný. Moderné kotly majú v porovnaní so staršími omnoho vyššiu účinnosť a tým pádom spotrebujú menej paliva.

 

Napríklad starší kotol na uhlie má účinnosť okolo 70 %, zatiaľ čo moderný splyňovací kotol na drevo dosahuje účinnosť nad 90 %.


Zároveň odborníci odporúčajú pridať do domu ešte druhý zdroj tepla, ktorý vám poskytne väčšiu istotu a možnosť prechádzať z jedného typu na druhý podľa aktuálnej situácie. Obľúbené je využívanie krbu či krbových kachlí v jednej z obytných miestností.

 

Keď k nim pridáte výmenník na vodu, dostane sa teplo aj do ďalších miestností v dome.


Ak to dovoľuje veľkosť kotolne, môžete mať v dome plynový kotol a aj kotol na pevné palivá. Akú kombináciu kúrenia si vyberiete, záleží hlavne na dispozíciách vašej nehnuteľnosti. 

 


Plynový kotol

Kúrenie plynom bolo v niektorých domácnostiach veľmi obľúbené, pretože ide o veľmi komfortné riešenie. Súčasná energetická kríza a rekordná cena plynu však spôsobila, že ľudia vo veľkom hľadajú iný spôsob kúrenia, ktorý im zabezpečí nižšie náklady.


Ako to vyriešiť? Plynový kotol nemusíte hneď zatracovať. Stačí dočasne plynovú prípojku odpojiť a používať kotol na tuhé palivo, ktorý sľubuje úspory.

 

Pre vykurovaciu sústavu s radiátormi by to nemal byť žiadny problém a pre odvod spalín využijete pôvodný komín. Kominár urobí len nové vyvložkovanie.

 


Kotol na pevné palivo

Moderné kotly na drevo, pelety alebo hnedé uhlie prinášajú komfortnú obsluhu, vysokú účinnosť a jednoduché ovládanie. Pri výbere paliva zvážte, či dávate prednosť automatickému kotlu so zásobníkom, alebo zvolíte klasické ručné prikladanie do kotla na kusové drevo.

 

Kotol na drevo so zásobníkom je skvelý variant pre tých, ktorí sa o oheň nechcú neustále starať a zároveň im je toto palivo najsympatickejšie.

 

 

Automatické kotly na pelety fungujú do značnej miery bezobslužne, pretože obstarajú dopĺňanie potrebného paliva a reguláciu výkonu. Na prikladanie nemusíte myslieť obvykle päť až sedem dní. Potom treba znovu dosypať zásobník na pelety.

 

Zároveň môžete využívať vzdialené ovládanie a ďalšie príslušenstvo, ktoré uľahčuje údržbu kotla.


Drevo na rozdiel od peliet neumožňuje automatické prikladanie, takže do tohto typu kotla musíte pravidelne ručne prikladať. Prácu, ktorú s tým budete mať, vykompenzuje úspora za kúrenie, pretože palivové drevo je lacnejšie než pelety.

 

Konkrétna cena záleží na tom, aký druh dreva používate (tvrdé či mäkké), akú má vlhkosť a či už je napílené a nasekané. 


V každom prípade sa pri výbere nového kotla zamerajte na jeho účinnosť a voľte aj správny výkon. 

 


Tepelné čerpadlo

Vykurovanie elektrinou nie je veľmi výhodné pre domy s vyššou tepelnou stratou. Potrebujú totiž zdroj s vysokým výkonom a pre klasickú radiátorovú sústavu je nevyhnutná aj vysoká teplota vody vo vykurovacej sústave.

 

Z podobného dôvodu nebýva pri výmene existujúceho vykurovacieho systému jasnou voľbou ani tepelné čerpadlo. Zatiaľ čo v novostavbách zažívajú čerpadlá veľký boom, pre nezateplený dom nemusí byť táto inštalácia vhodná.


Tepelné čerpadlo totiž spotrebuváva elektrinu nielen na svoju prevádzku, ale aj na dodatočné vykúrenie domu a ohrev vody. Ak nie je nainštalované v ideálnych podmienkach a energie zvonku nestačia, spotreba elektriny nepríjemne rastie. 

 

 

Ani v staršom dome sa však nemusíte tepelnému čerpadlu vyhýbať. Pridajte ako druhý zdroj kúrenia  kotol na pelety alebo kotol na drevo, aby ste znížili spotrebu elektrickej energie.

 

Drevo či pelety poslúžia v správnej chvíli ako zdroj energie a tepla, ktorý je lacnejší než elektrina.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama