Trnavské rybníky
reklama

Farebné ladenie spálne má vplyv na spánok - ako naň?

AKTUALITY - Firmy | 19.2.2023, 13.48, reklamný článok

Spálňa je možno najdôležitejšou miestnosťou v byte. Práve tu čerpáme energiu do ďalšieho dňa a venujeme sa najdôležitejšej činnosti – spánku, ktorý má v našom živote vplyv na všetko od nálady, produktivity a zdravia, ale napríklad aj na to, aké úspechy budeme mať so zhadzovaním tukov či naberaním svalov. Ako spálni farebne zladiť pre čo najlepší oddych?

Farebné ladenie spálne má vplyv na spánok - ako naň?


Typy farieb a ich vplyv na ľudskú psychiku

Podľa základného delenia sa farby rozdeľujú do troch skupín:
- Primárne,
- sekundárne,
- terciálne.


Do primárnej skupiny patrí červená, žltá a modrá. Zelená, oranžová a fialová patrí do kategórie sekundárnych farieb a akákoľvek farba, ktorá vzniká krížením spomínaných, patrí do kategórie terciálnych farieb.


Ďalšie farby ako napr. čierna a biela sa radia k farbám neutrálnym, rovnako ako šedá či hnedá.


A aký majú farby vplyv na naše emócie? To je pomerne individuálne. Niekto môže mať k určitej farbe dokonca aj odpor, kým niekto ďalší sa jej nemôže nabažiť.


Všeobecne však platí, že prírodné farby ako napr. žltá a zelená vzbudzujú pozitívnu energiu, vrelosť, nádej, pokoj a pohodu. Červená by nás mala naplniť motiváciou a energiou a fialová asociuje luxus a dômyselnosť.


Farby dokážu mať rovnako ako správne zvolené vône zásadný vplyv na to, či urobíme prácu v pohode a s motiváciou, či si v spálni odpočinieme a v obývačke budeme mať rodinnú pohodu. Preto sa ich voľba rozhodne neoplatí podceňovať.


Takže ako s farbami pracovať v spálni, aby sme si skutočne oddýchli a pripravili telo aj mozog na spánok?

 


Aké farby použiť v spálni?

V spálni rozhodne nepotrebujeme nabiť energiou (aspoň väčšinou nie) a po zaľahnutí je ideálne pripraviť sa po všetkých stránkach na spánok.


Preto je vhodné do spálne vyberať tlmené a neutrálne farby. Veľmi sa hodia napríklad pastelové, ale aj chladné a neutrálne.

 

Nebojte sa ani čiernej, tá môže byť v spálni zaujímavá zvlášť v podobe nejakého stredného kusu nábytku, napríklad komoda, ale nesklame vás ani na obliečky.


A práve obliečky sú ideálnym spôsobom, ako vašu izbu farebne zladiť. Vyberajte ho predovšetkým vo farbách, ktoré na vás pôsobia upokojujúcim dojmom.


To isté platí aj pre zatemňovacie závesy, ktoré nielenže v spálni udržia tmu ideálnu pre spánok, ale tiež vás ochránia ako pred letnými horúčavami tak vďaka ich čiastočne izolačným vlastnostiam aj pred zimou.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama