Trnavské rybníky
reklama

Šestica egyptských jedál, ktoré v tejto krajine musíte skúsiť

RELAX - Tipy na výlet | 21.2.2023, 10.44, reklamný článok

Podľa čoho si vyberáte dovolenkové destinácie? Podľa vzdialenosti, cien v lokalite, či zaujímavej histórie? Alebo podľa jedla? Ak zo všetkého najviac v cudzine skúšate nové jedlá a chute, rozhodne stojí za to navštíviť aj Egypt.

Šestica egyptských jedál, ktoré v tejto krajine musíte skúsiť

Ilustračné foto: hussein farar / Shutterstock.com

 

Košarí, ful medames, molokhia

Ktoré jedlá teda počas dovolenky v Egypte rozhodne vyskúšať? Začnime pokrmom, ktorý je často považovaný za egyptské národné jedlo. Je ním košarí. Základom tohto jedla je zmes šošovice, cestovín a ryže.

 

Táto zmes sa zmiešava s paradajkovou omáčkou a celé sa to posype opraženou cibuľkou a cícerom.

 

Veľmi obľúbeným jedlom v Egypte je aj ful medames. Niektorí historici sa domnievajú, že ide o jedlo, ktorého história siaha až do starovekého Egypta.

 

Konzistenciou pripomína poriadne hustý guláš. Pripravuje sa z vareného bôbu podávaného s olivovým olejom a rascou.

 

Ďalším jedlom na našom zozname je molokhia. Ak si to práve googlite a pripomenul sa vám špenát zo školských čias, nie ste jediný, i keď molokhia je niečo úplne iné.

 

Ide o listy jutovníka, mäsový vývar a zmes korenín. Podáva sa s ryžou, či s chlebom.

 

 

Shawarma, hawawshi, fatteh

Pre milovníkov steet foodu a zvlášť kebabu majú v Egypte jeho variáciu zvanú shawarma. Narezané kúsky lahodného mäsa ochutené špecifickým korením, rôznymi omáčkami a zeleninou v tenkom pita chlebe. To vám zaručene bude chutiť!

 

Pri pite ešte ostaneme. V tomto chlebe sa zapeká aj hawawshi. To je zmes mletého mäsa, cibule, čierneho korenia, petržlenu a prípadne čili papričiek. Ak dostanete v Egypte chuť na niečo rýchle „do ruky“, hawawshi je skvelou voľbou.

 

Na záver si ešte spomeňme fatteh. Základ tohto jedla je chlebová placka, ryža a ostrokyslá omáčka. K tomu sa pridáva hovädzie mäso, prípadne volské oko. Patrí medzi významnejšie jedlá v Egypte podávané pri dôležitých udalostiach.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama