Trnavské rybníky
reklama

Na čom sa oplatí a (ne)oplatí šetriť pri osobnom aute? Na toto si dajte pozor

AKTUALITY - Firmy | 22.2.2023, 09.08, inzercia

Auto vie ísť poriadne do peňazí. Preto nejeden majiteľ osobného vozidla zvažuje, ako pri jeho prevádzkovaní ušetriť. Dnes sa preto pozrieme na čom sa oplatí šetriť pri osobnom aute a kde radšej investovať.

Na čom sa oplatí a (ne)oplatí šetriť pri osobnom aute? Na toto si dajte pozor

Ilustračné foto: Unsplash.com

 

Predstavte si, že ešte nevlastníte auto. Práve v tomto bode je možné začať šetriť náklady na prevádzkovanie osobného vozidla. Už totiž pri kúpe auta sa dá dosť ušetriť. 


Nové či ojazdené?

Pokiaľ by ste túto otázku položili kdekoľvek, okamžite by vznikli dva tábory. Jeden by tvrdil, že sa ojazdené auto neoplatí. Každý autobazár a predajca áut je podľa nich podvodník a na opravách ojazdeného auta preplatíte aj gate.

 

Druhý tábor by tvrdil opak. Nové auto okamžite stráca na hodnote a už za týždeň by ste ho predávali poriadne pod cenu.

 

Zrejme nie je v našich silách túto dilemu vyriešiť. Oba tábory totiž majú pravdu. Pri kúpe ojazdeného vozidla viete ušetriť tisícky eur.

 

Musíte však nájsť spoľahlivého predajcu a mať tak trochu aj šťastie. V opačnom prípade sa stanete stálym a hlavne častým návštevníkom servisu. 

 

Nové auto má svoje nezameniteľné výhody. Je nové, v záruke, často aj so servisom zadarmo. Na druhú stranu si však priplatíte tisíce eur navyše. Záleží teda na vás, ktorá možnosť je pre vás výhodnejšia. 

 


Spotreba, náhradné diely, spoľahlivosť

Oveľa dôležitejšie, než prekáračka či nové alebo jazdené, sú iné kritériá. Pri výbere auta by ste si mali odsledovať najmä spotrebu, cenu náhradných dielov a spoľahlivosť daného modelu (a ročníka vozidla).

 

Prvý bod je jasný. Vozenie sa autom niečo stojí. Čím nižšia je spotreba auta, tým menej preplatíte na pohonných hmotách. 

 

V súčasnosti zároveň platí, že sa čoraz viac oplatia skôr osobné vozidlá s benzínovým, než dieselovým motorom.

 

Mimochodom, aj výkon motora je dôležitý. Pri silnejšom aute budete viac platiť za povinné zmluvné poistenie a prípadne aj za havarijné poistenie.

 

Každý by si želal, aby jeho auto fungovalo bez problémov. Žiaľ, skôr či neskôr sa objavia prvé problémy a bude potrebné ísť do servisu. Na tento moment je dôležité myslieť už vopred pri kúpe vozidla.

 

Niektoré značky totiž majú diely drahšie ako ostatné a aj bežná oprava sa môže predražiť o desiatky, ak nie stovky eur.

 

Spoľahlivosť iba nadväzuje na predchádzajúci odstavec. Niektoré značky a ich modely áut sú vychýrené svojou nespoľahlivosťou.

 

Stačí sa trochu popýtať v servisoch alebo hľadať na internete a razom zistíte, prečo je to auto tak super lacné.

 

Ilustračné foto: Unsplash.com

 


A čo ak už mám auto?

Aj v tejto situácii sa dá niečo spraviť. Jednou z najdôležitejších úloh je nájsť si spoľahlivý servis. Taký, na ktorý sa môžete spoľahnúť, že vám fakturujú iba to, čo vám skutočne menili. A tiež, že vymenená súčiastka bude nová a nie kdesi z vrakoviska.

 

V opačnom prípade budete ich stály zákazník a vám sa používanie auta predraží. 

 

Šetriť sa dá aj na pravidelných poplatkoch. Napríklad dialničná známka. Ak sa vyberiete na diaľnicu iba raz za rok, určite sa neoplatí ročná.

 

Avšak treba zvážiť či počas roka tých vjazdov na dialnicu nebude viac a nebude lepšie si kúpiť radšej ročnú. 

Podobne je na tom aj povinné zmluvné poistenie. Dá sa platiť štvrťročne, polročne alebo ročne.

 

Posledná možnosť vychádza najlepšie a vie vám ušetriť nejaké tie eurá. Taktiež je dobré rok čo rok kontrolovať aktuálnu ponuku poisťovní. Len máloktorá totiž ocení vašu vernosť. 

 

Preto je lepšie si hodiť ponuku povinných zmluvných poistení do porovnávačov. Na jednom mieste tak rýchlo zistíte, ktorá ponuka poisťovní je pre vás tá pravá.

 

Najlacnejšie povinné zmluvné poistenie môžete nájsť na tejto stránke. Opäť ide o možnosť, ako ušetriť aj niekoľko desiatok eur.

 


Na tomto určite nešetrite

Šetrenie na prevádzkovaní auta je pochopiteľné. Existujú však oblasti, kde sa jednoducho šetriť neoplatí. Moderné autá sú vybavené rôznymi senzormi a palubná doska neraz vyzerá ako vianočný stromček.

 

Každý zo symbolov má svoj význam. Preto, ak sa ktorýkoľvek rozžiari a neviete, čo znamená, skontrolujte to. Alebo rovno zajdite do servisu. 

 

V opačnom prípade riskujete menšie či väčšie poškodenie auta, ktoré sa vás môže vyjsť draho.

 

Ešte horšie môžete dopadnúť, ak prestane fungovať nejaký bezpečnostný systém v aute. To už môže ohroziť nie len váš majetok, ale aj vás a vašich spolujazdcov.

 

Na bezpečnostný zreteľ treba hľadieť už pri výbere auta. Pokiaľ máte možnosť vybrať si auto s väčším počtom airbagov určite by to mala byť vaša prvá voľba.

 

To isté platí aj pre rôzne asistenčné systémy vo vozidle. Môžete si o nich myslieť svoje, no razom zistíte, že vedia byť užitočné.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda Trnava
reklama
Dostupný domov
reklama