Trnavské rybníky
reklama

Jubilant Ladislav Lihán: Pri futbale som stretol mnoho skvelých ľudí

ŠPORT - Futbal - Spartak | 22.2.2023, 14.09, Ján Král

V deň narodenín má zároveň aj výročie svadby.

Jubilant Ladislav Lihán: Pri futbale som stretol mnoho skvelých ľudí

Ladislav Lihán. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Pod palcom má veľkú časť areálu trnavskej Slávie. Ladislav Lihán už trinásť rokov vedie tím zamestnancov mesta, ktorí sa starajú o dobrú pripravenosť futbalových ihrísk a stav nových bežeckých dráh. V stredu oslávil sedemdesiate narodeniny.


"Mám svoje zdravotné problémy, ale nebudem sa sťažovať, mohlo to byť aj horšie. Odkazujem mladým: Užívajte si život, športujte, udržujte sa vo forme, lebo prídete do vyššieho veku a objavia sa zdravotné problémy. Verím však, že šport a futbal mi ešte zopár rokov budú robiť radosť," hovorí Ladislav Lihán.


Do zamestnania prichádza ráno na siedmu, zostáva neraz aj do šiestej večera. Práce býva vyše hlavy. Hlavne počas sezóny.

ŠUPA technika
reklama

 

Ihriská treba polievať, kosiť, robiť inú potrebnú údržbu. Žiaľ, neraz aj pozberať odpadky po nedisciplinovaných ľuďoch. Práca mu však robí radosť.  


"Areál sa rozrastá do krásy. Za posledné roky tu vznikli dve umelé trávy. Točí sa tu 17 družstiev, ktoré tu trénujú a hrajú zápasy. Závidím deťom, aké tu majú teraz podmienky. Všetka česť mestu, neviem aký súkromný subjekt by toto všetko dokázal financovať. Trápi ma však, že niektorí ľudia si to nevážia. Neraz nájdeme na zemi ohorky od cigariet, porozhadzované poháriky od kávy, či dokonca fľaše od alkoholu. Každé ráno si spravím obchôdzku, či tu nie je nejaký problém."


Počas aktívnej hráčskej kariéry nastupoval za vtedy druholigový Hlohovec. V Spartaku v minulosti pôsobil ako mládežnícky tréner, prešiel v podstate všetkými kategóriami, bol tiež pri mužskom B-mužstve a neskôr viedol viaceré kluby z regiónu.


"Pri futbale som stretol mnoho skvelých ľudí, vedúcich tímov ako Stano Šimko, Ivan Marek, Jano Vasiľko, z trénerov Richard Matovič... To by sme sa mohli baviť aj týždeň, kým by som všetkých vymenoval. Nechcem nikoho opomenúť a ospravedlňujem sa všetkým, ktorých mená neodzneli."

 

S kolegami zo Slávie, s ktorými spravujú futbalové ihriská. Foto: Ján Král

 


Popri práci sa poteší vždy, keď vidí kvalitný mládežnícky zápas. "Postavím sa neraz aj sám na vrch novej bežeckej dráhy. Nechcem už počúvať výlevy rodičov a "trénerov" a len si užívam futbal. V každom dorasteneckom ročníku ma upútali hráči, o ktorých som si myslel, že by sa mohli dostať do áčka. Minulý rok sme napr. mali v doraste Čiernika a Kudličku, ktorí boli dobrí útočníci a tí sa len tak nerodia. Teraz sa mi v našej devätnástke páčia hráči ako Masár, Repa, Nagy, Rýzek či Kucharík. Želal by som si, aby sa zabudovalo viac našich mladíkov do áčka, nie je to však problém len Trnavy. Samozrejme, ľahšie sa pracuje v prvom tíme s mladíkmi v Podbrezovej, ako v Trnave, kde sú iné nároky."


Ladislav Lihán, samozrejme, pozorne sleduje aj áčko Spartaka a v hľadisku Štadióna Antona Malatinského nebude chýbať ani počas sobotného zápasu Spartaka s Trenčínom (25.2. o 15:00, lístky TU).

 

"Tréner mal určite predstavu o väčšom zisku bodov z prvých dvoch jarných zápasov. Ľudia hodnotia zápasy podľa výsledkov. Paradoxne, Ružomberok hral slabšie ako Liptovský Mikuláš a body sme nezískali, pritom v Poprade sme vyhrali a hra nebola ideálna. Aj taký je futbal."

 

V zbierke má aj cennú plaketu zo zahraničných ciest Spartaka do Južnej Ameriky. Foto: Ján Král 

 


Už teraz sa teší, že v lete si užije v Trnave medzinárodné zápasy. "Verím, že aj tento rok to mužstvo dotiahne na priečky zabezpečujúce účasť v európskych pohároch. Káder máme na to, aby sme skončili v prvej trojke. Škoda len, že na ligu nechodí viac divákov. Na niektorých štadiónoch nepríde ani tisícka, čo je bieda. To sa aj hráčom potom nehrá dobre," dodal muž, ktorý je zároveň veľkým fanúšikom FC Barcelona a nenechal si utiecť šancu vidieť zápasy tohto katalánskeho giganta aj naživo.


"Keď ešte hrávali pokope Messi, Xavi a Iniesta, to bolo mužstvo!" dodal.

 

Svadba na narodeniny

Ladislav Lihán je trnavský rodák. Vyrastal v priamom centre mesta. "Žili sme v budove, kde sídli hlavná pošta. Bývalo tam sedemnásť rodín a každá mala aj štyri-päť detí. Naša generácia tvorila silný povojnový ročník," spomína na detstvo Lihán.


Ženil sa ako 22-ročný, s manželkou Máriou sú už 48 rokov. " Zhoda náhod chcela, že sme sa brali presne na moje narodeniny," dodal muž, ktorý má teda dnes dvojnásobný dôvod na oslavy.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama