ŠPORT - Futbal - Spartak | 4.3.2023, 19.04, Ján Král

Andeli dohrávali záverečné minúty bez vylúčeného Koštrnu.

Spartak v derby neuspel, z Bratislavy sa vracia bez bodu

Kristián Koštrna v súboji s Vladimírom Weissom mladším. Foto: Lukáš Grinaj

Slovan Bratislava vyhral v záverečnom kole základnej časti Fortuna ligy nad Spartakom Trnava 4:1. Po základnej časti tak utiekol Trnave na rozdiel sedem bodov, prvá zostáva o bod Dunajská Streda, ktorá vyhrala v Ružomberku 1:0.

Úvodnú strelu v derby vyslal spartakovec Oseni, letela však nepresne. Slovan udrel z prvej vážnejšej šance, Weissov center z priameho kopu hlavou predĺžil De Marco a Kucka zblízka zo vzdušného priestoru otvoril skóre.

Vyrovnať mohol z hranice šestnástky Procházka, ešte väčšiu šancu mal Taiwo, ktorý sa obtočil v pokutovom území okolo De Marca ale trafil vedľa.

Na opačnej strane mal dve šance Weiss, najmä po Lovatovom centri z voleja pálil nebezpečne, ale i nepresne.

V 37. minúte Čakvetadze centrom za Bukatu našiel Medveděva, ten vrátil loptu pred bránku na Abubakariho, ktorého zakončenie zblokoval najprv Bukata a potom aj Kóša, no Čavrič napálil loptu do siete – 2:0.

Ubehli dve minúty a rozdiel bol trojgólový. Ofori vypustil bránenie Lovata, ten sa na voľnej „diaľnici“ rozbehol, zastaviť ho už nestihol Koštrna, center takmer z čiary našiel hlavu Abubakariho a ten tretíkrát rozjasal domáce publikum.

Trnavu mohol do hry ešte vrátiť Kóša, ktorý v prvom polčase striedal zraneného Mikoviča, po rohu prudko hlavičkoval, ale Chovan loptu reflexívne vyrazil.

V druhom polčase sa Slovan nehrnul dopredu, čakal čo urobí Spartak a ten postupne prevzal iniciatívu. Oseni trafil z priameho kopu však len do miest, kde stál Chovan a Twardzikovu strelu spoza šestnástky brankár domácich vyrazil.

V 58. minúte sa spartakovcom podarilo znížiť, keď po Bukatovom rohu Savvidis hlavou poslal loptu na zadnú žrď, kde ju Kóša pohotovo upratal loptu do siete – 3:1.

Trnava sa nadýchla, Oforiho strelu ale Chovan chytil. Belasým potom vyšiel brejk cez Čakvetadzeho, po jeho prihrávke ale Abubakariho jedovku vyrazil Takáč.

V 78. minúte sa dostal do stretu s Kuckom v pokutovom území Koštrna, v páde slovanistu kopol, rozhodca Marhefka mu udelil druhú žltú kartu a z nariadenej penalty Barseghjan zvýšil na 4:1.

Ktovie akoby sa duel vyvíjal, keby arbiter podobným metrom trestal aj Weissove zákroky v úvode stretnutia...

Derby prinieslo okrem piatich gólov aj divácky rekord sezóny, sledovalo ho podľa oficiálneho údaju 11480 divákov, z toho asi 900 fanúšikov Spartaka.

Trnava ide do nadstavby z tretej pozície. Už o týždeň privíta na domácom trávniku Podbrezovú.

Fortuna liga – 22. kolo:

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 4:1 (3:0)
Góly: 17. Kucka, 37. Čavrič, 39. Abubakari, 80. Barseghjan (pen) – 58. Kóša
ŽK: Weiss, De Marco, Kucka, Kašija – Štetina, Koštrna, Štefánik
ČK: 78. Koštrna (Spartak)
Rozhodovali: Marhefka – Hancko, Poláček
Diváci: 11480
SLOVAN: Chovan – Medveděv (87. Agbo), Kašija, De Marco, Lovat – Kankava, Kucka – Čavrič (68. Green), Čakvetadze (87. Adler), Weiss ml. (68. Barseghjan) – Abubakari (82. Zuberu). Tréner: Weiss.
SPARTAK: Takáč – Koštrna, Štetina, Twardzik, Mikovič (36. Kóša) – Savvidis – Ofori, Procházka (73. Ristovski), Oseni (62. Štefánik), Bukata (73. Azevedo) – Taiwo. Tréner: Gašparík.

Pohľad trénerov (zdroj TV Dajto):
Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Začiatok zápasu bol oťukávací, nervózny, boli tam nejaké fauly. Rozhodla väčšia skúsenosť Slovana s ťažkými zápasmi. V tom boli jednoznačne lepší. Dostali sme góly presne zo situácii, na ktoré sme sa dlho chystali a hráči ich nezvládli. Celkovo treba povedať, že veľa hráčov nezahralo ani svoj štandard a to bol  náš problém. Pokiaľ zahráte slabo so Slovanom, nemáte šancu. Potom sme sa vrátili do zápasu gólom na 3:1 a potom do toho dosť divne vstúpil rozhodca, takto nemôže dať penaltu a druhú žltú kartu. Takýchto situácií je strašne veľa. Náš hráč nechcel nechať Kucku rozbehnúť. Potom sa už zápas celý pokazil a len sa to dohralo. Chceme sa porovnávať s najlepšími, ale dnes bolo vidno, že Slovan má individuálnu kvalitu vyššiu, čo rozhoduje v takýchto zápasoch aj dlhodobej súťaži.“

Vladimír Weiss st., tréner Slovana: „Dobrý zápas, Trnava hrala dobre, kombinačne, bola silná na lopte, nie ľahko sa to bránilo. Boli sme dnes konečne efektívni, dali sme štyri pekné góly. Mohlo to byť ešte lepšie. Pri štandardkách sme dnes vymenili osobnú obranu, no aj tak sme z toho dostali góly. Bol to však dobrý výkon v ťažkom zápase pre nás, ktorý bol hlavne o hlavách. Som rád za klub a hráčov, že sme to dnes, verím, že zlomili. Aj keď budeme hrať v play-off z druhého miesta, ale možno je to aj výhoda. Potrebovali sme sa chytiť herne aj strelecky, to sa nám dnes podarilo. O titule rozhodne nadstavba. Pohárový duel s Bazilejom bude pre celý klub odmena, ale prvoradá je pre nás liga.“