Majcichovskú desiatku absolvovalo 440 bežcov, vyhral Michal Staník

ŠPORT - Atletika | 5.3.2023, 14.44, Ján Král

Víťazka medzi ženami mala na trati nepríjemnú kolíziu, napriek tomu dobehla spomedzi pretekárok prvá.

Štart Majcichovskej desiatky. Foto (14x): Ján Král

Absolútnym víťazom 32. ročníka behu Majcichovská desiatka sa stal Michal Staník z Bežeckého klubu Lysá pod Makytou. Desaťkilometrovú trať prebehol za 30 minút a 42 sekúnd.

So stratou 28 sekúnd dobehol druhý do cieľa Marek Lenčéš z ŠK Bratislava a ešte o tri sekundy neskôr Adam Tomeček z AK Slávia UK Bratislava.

Výsledky sa počítajú aj do seriálu Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu, v Majcichove sa v nedeľu išlo jeho prvé kolo.

„Bežalo sa mi dobre, na rovinke som utiekol súperovi a išiel som až do cieľa. Počasie bolo fajn, síce bol miestami silný vietor, ale vďaka Bohu to vyšlo na prvé miesto. Minulý rok som v pohári skončil celkovo na druhom mieste, teraz chcem byť opäť čo najlepšie umiestnený,“ povedal Michal Staník.

Na čele pretekov Michal Staník, za ním Marek Lenčéš.

Medzi ženami bola najrýchlejšia Silvia Valová z AK ZVP Lučatín. Trať absolvovala za 35 minút a 47 sekúnd. Našliapnuté mala aj na lepší čas, na trati však prišlo k nehode.

„Na treťom kilometri ma niekto podkopol, spadla som a musela som potom všetko dobiehať. Už som v závere nevládala. Mám však majcichovskú trať veľmi rada, vyhrala som tu aj pred troma rokmi. Na Slovensku asi niet rýchlejšej trate,“ uviedla Valová.

Druhá spomedzi žien bola Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) s časom 35:53, ktorá zároveň vyhrala kategóriu žien od 35 do 49 rokov. Valová má 22 rokov a spadá do kategórie 20 až 34 ročných.

Tretia najrýchlejšia žena bola Zuzana Polohová (Bežecký team Petra Ondruša, 37:26).

Silvia Valová bola najrýchlejšou ženou.

Trať absolvovalo celkovo 440 bežcov, okrem výkonnostných aj rekreační. Nechýbali medzi nimi mnohí obyvatelia Majcichova, zo známych tvárí napr. aj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý tieto preteky absolvoval už šiestykrát.

V kategórii 60 až 69 ročných mužov skončil známy politik na ôsmom mieste.

S číslom 83 Mikuláš Dzurinda.

Trať absolvovalo aj 17 mužov nad 70 rokov. Táto kategória je pomenovaná ako Memoriál Tibora Vaňa, vyhral ju Miroslav Kováč z Trenčína, ktorý sa narodil v roku 1952.

Najstarším účastníkom bol ešte o desať rokov starší Viliam Novák zo ZS Bratislava, ktorý skončil v tejto kategórii na piatom mieste.

Preteky poctil svojou účasťou aj prvý československý kozmonaut Vladimír Remek, ktorý už tradične mal na starosti slávnostný štart. Patrón pretekov v Majcichove má k atletike blízko, v mladosti behal za Slavoj Čáslav.

Preteky absolvoval aj bývalý popredný slovenský cyklista a účastník dvoch olympijských hier Milan Dvorščík.

Muži 60 – 69 rokov:
Vladimír Vlasatý (ŠKK Lednické Rovne, 39:03)

Muži nad 70 rokov:
Miroslav Kováč (Trenčín, 46:58)

Ženy 20 – 34 rokov:
Silvia Valová (AK ZVP Lučatín, 35:47)

Ženy 35 – 49 rokov:
Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice, 35:53)

Ženy nad 50 rokov:
Iveta Furáková (ŠK Detva v pohybe, 38:24)

Juniori do 19 rokov:
Filip Jančík (AO TJ Slávia STU Bratislava, 31:28)

Juniorky do 19 rokov:
Loriána Popovičová (Creo Sport Košice, 39:30)

Ďalšia fotogaléria

Na trati sa tvorili bežecké skupiny.

Preteky premiérovo absolvoval aj bezpečnostný manažér futbalového Spartaka Trnava Vladimír Stúpala (č. 362).

Trať v Majcichove bežci hodnotia ako jednu z najrýchlejších.

Záujem o preteky bol medzi mužmi i ženami.

Milan Kraic je dlhoročným organizátorom pretekov v Majcichove.

Divákov sprevádzal pretekmi skúsený športový moderátor Jaroslav Lieskovský.

Trnavu zastupovali na trati viacerí bežci, medzi nimi aj Magdaléna Mikušová (č. 261) z klubu RomiRun.