Trnavské rybníky
reklama

Najúčinnejšie spôsoby ako zabrániť nechcenému tehotenstvu

AKTUALITY - Firmy | 7.3.2023, 16.03, inzercia

Pokiaľ nie ste pripravení splodiť dieťa, deti už máte alebo vlastné deti vôbec nechcete, je nutné využívať nejakú formu antikoncepcie. Vďaka tomu si môžete vychutnávať svoj sexuálny život bez stresu.

Najúčinnejšie spôsoby ako zabrániť nechcenému tehotenstvu


Ako sa vyhnúť nechcenému tehotenstvu?

U žien existuje široká škála hormonálnych prípravkov, ktoré do tela uvoľňujú určité množstvo ženských hormónov. Konkrétne ide o estrogény a gestagény, ktoré zabraňujú ovulácii a činnosti vaječníkov. Existujú však aj spoľahlivé formy mužskej antikoncepcie.

 


Antikoncepčné tabletky a injekčné látky

Pomocou tabletiek alebo injekčných roztokov sa menia hladiny hormónov v ženskom tele tak, že nedochádza k ovulácii a spermie nemôžu oplodniť vajíčko. Tabletky je potrebné užívať každý deň, zatiaľ čo injekcie majú dlhšiu trvácnosť.

 


Implantáty a vaginálny prstenec

Implantát je podkožná forma dlhodobej antikoncepcie, z ktorej sa uvoľňujú gestagény. Vaginálny prstenec Vaginálny prstenec uvoľňuje hormóny a vkladá sa priamo do vagíny. Keďže je z pružného materiálu, prispôsobuje sa telu ženy.

 


Náplasti a vnútromaternicové telieska

Náplasti a vnútromaternicové telieska sú ďalšou formou ako dostať do tela ženy hormóny zabraňujúce ovulácie. Ako všetky vyššie spomenuté metódy, aj tieto majú vplyv na váhu, emócie a zdravotný stav žien.

 


Vazektómia

Najúčinnejšia dlhodobá forma antikoncepcie je vazektómia. Ide o sterilizáciu muža, pri ktorej sa chirurgicky prerušia semenovody. Do ejakulátu sa tak nedostávajú spermie a muž nemôže pri sexuálnom styku ženu oplodniť.

 

Táto forma je veľmi jednoduchá, rýchla, spoľahlivá a bezbolestná. Prebieha v lokálnej anestéze a ak si nie ste istí, že už deti nechcete, môžete si zvoliť metódu zvratnej vazektómie, alebo si nechať zamraziť spermie.

 


Aké sú riziká interrupcie/potratu?

Nechcené tehotenstvo je možné vyriešiť interupciou, ide však o závažný zásah do ženského tela, ktorý môže mať mnoho negatívnych následkov na zdravie ako aj psychiku ženy. Prevencia otehotnenia by mala byť preto jednoznačne prioritou.

 


Časté riziká

Medzi časté riziká interrupcie patrí:
- silné krvácanie,
- poškodenie hrdla maternice, 
- poranenie maternice operačnými nástrojmi,
- poranenie močového mechúra,
- v extrémnych prípadoch aj šokový stav,
- psychické následky - depresia.

 


Skoré následky

Tesne po potrate môžu nastať tieto komplikácie: infekcia maternice, zápal vajcovodov a vaječníkov, zvyšky krvi a plodu po potrate spôsobujúce infekciu.

 


Neskoré následky

Interrupcia má aj dlhodobé následky. Nemusia sa prejaviť u každej ženy, ale zvyšuje riziko rakoviny prsníka, neplodnosti, mimomaternicového tehotenstva, predčasných pôrodov, samovoľných potratov a sérovej choroby ďalších deti.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama
Dostupný domov
reklama