Trnavské rybníky
reklama

Jubilant zo športovej rodiny: Jozef Jamrich je osemdesiatnik

ŠPORT - Atletika | 8.3.2023, 11.34, prispievatelia

K športu mal vždy blízko, gény sa preniesli aj na jeho potomkov.

Jubilant zo športovej rodiny: Jozef Jamrich je osemdesiatnik

Jozef Jamrich (č.28) býva aj pravidelným účastníkom Kľačianskej desiatky, ktorá v minulom roku zaevidovala už svoju jubilejnú päťdesiatu kapitolu. Spoločne s ním v popredí beží Mária Krčmárová z Bratislavy. Foto: Marián Pavlík

Púpavy pri aleji
reklama


Medzi dlhoročné stálice rekreačného behu v Trnavskom okrese sa radí aj čerstvý osemdesiatnik Jozef Jamrich z Kátloviec (nar. 10. marca 1943).

 

Bývalý riaditeľ VYZ, Slovenské elektrárne, odštepný závod v Jaslovských Bohuniciach, sa trvalejšie udomácnil v bežeckom pelotóne v polovici osemdesiatych rokov 20. storočia, keď ho bolo pravidelné vídať najmä na vidieckych bežeckých podujatiach trnavského regiónu.


Bývalý kátlovský futbalista, ktorý na ihrisku pohybmi a výzorom pripomínal legendárneho Kvašňáka (košického rodáka, bývalého československého reprezentanta a dlhoročného hráča Sparty Prahy), najlepšie bežecké výsledky dosahoval v rokoch 1989-1995.

ŠUPA technika
reklama

 

V tom čase pri denných tréningoch absolvoval desať až dvadsať kilometrov a mesačne nabehal v priemere 250 až 300 kilometrov. Trúfol si aj na magickú maratónsku trať 42195 m, ktorú zabehol 15-krát. 


Na otázku, čo mu dal beh, aj dnes dostaneme od neho bleskurýchlu odpoveď: „Veľmi veľa, pretože vždy som mal rád pohyb a keď som aktívne skončil s futbalovou činnosťou, pociťoval som nutnosť niečomu sa venovať. Chýbal mi pohyb a preto som sa rozhodol pre rekreačný beh. Po rokoch môžem potvrdiť, že som sa rozhodol správne, pretože v početnom pelotóne, na rozdiel od futbalu, bojuje v rámci fair-play každý za seba, za upevnenie si svojho zdravia.  Beh ma naučil vytrvalosti, nevzdávať sa a čestnosti, teda dôležitým vlastnostiam, ktoré človek uplatňuje v každodennom živote. Na množstve bežeckých podujatí, ktoré som absolvoval, som zároveň nadviazal desiatky nových priateľstiev, známosti, ktoré pretrvávajú dodnes," vraví Jozef


"Som nesmierne rád, že v mojich šľapajach išli aj dvaja synovia - Jozef (bývalý futbalový dorastenec FC Spartak Trnava, obliekal aj dres B-mužstva Slovana Bratislava) a mladší Milan (bývalý juniorský majster Slovenska na 3 km prekážky a dorastenecký slovenský šampión na 2 km). K behu sa mi na istý čas podarilo pritiahnuť aj manželku Cecíliu, ktorá nás troch predtým pravidelne sprevádzala na všetkých podujatiach v úlohe manažérky," pridáva.

 

Fotoobjektív ho zachytil so synom Jozefom ml. na Špačinskom trojuholníku. 

 


Ani v súčasnosti, keď Jozef Jamrich trávi v rodinnom dome jeseň svojho života v rodných Kátlovciach, na beh nezanevrel.

 

Pravidelne, síce už v menších dávkach, absolvuje dennú tréningovú záťaž najmä pre zdravie a svoje potešenie. Vhodne ich dopĺňa cvičeniami v posilňovni a v jazde na bicykli malebným okolím.

 

Keďže istý čas bol vedúcim mužskej speváckej skupiny Kátlovani, jeho ďalším koníčkom, ktorým si pravidelne vypĺňa voľný čas, je hra na hudobných nástrojoch a komponovanie skladieb, zväčša s tematikou rodného kraja. 

 

Takto spolu so Stanislavom Sedmákom z Veľkých Kostolian brázdil koncom roku 2005 trať Mikulášskeho krosu v Dubovanoch.

 


Najväčšiu radosť svojmu športuchtivému dedkovi Jozefovi robí 15-ročná vnučka Renáta, veľká nádej slovenského tenisu, ktorá zažiarila aj v úvode tohtoročnej sezóny kalendárneho roka.

 

Spoločne s Taliankou Federicou Urgesiovou sa stali víťazkami juniorskej štvorhry Australian Open


Živio, jubilant, nech Ti zdravie a optimizmus dlho slúži aj v nasledujúcich rokoch.

 

S obľubou absolvuje aj štafetové behy trnavských rekreačných a kondičných bežcov naprieč celým Slovenskom.

 

Istý čas aj vedúcim mužskej speváckej skupiny Kátlovani v rodnej obci. Jozef Jamrich na foto prvý sprava.

 

Okrem behu je vo voľných chvíľach jeho najväčším hobby hra na viacerých hudobných nástrojoch. Ovláda aj fujaru.

 

Bežecká rodina Jamrichovcov z Kátloviec z roku 2005. Zľava syn Milan, manželka Cecília, jubilant Jozef st. a syn Jozef ml.

 

TEXT A FOTO: MARIÁN PAVLÍK

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama