Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Nová jadrová elektráreň v J. Bohuniciach by mohla priniesť ďalší rozvoj regiónu

AKTUALITY - Región | 9.3.2023, 15.05, prispievatelia

V Radošovciach v susedstve Jaslovských Bohuníc sú ľudia na jadrové elektrárne zvyknutí, celé desaťročia vedľa nich žijú.

Nová jadrová elektráreň v J. Bohuniciach by mohla priniesť ďalší rozvoj regiónu

Ilustračné foto: Pavol Machovič

reklama

 

Obyvatelia Radošoviec v okrese Trnava nebudú mať podľa starostu Miroslava Remenára problém s umiestnením nového jadrového zdroja v katastri ich obce.

 

Nový jadrový zdroj pripravuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) v lokalite Jaslovských Bohuníc, jeho značná časť však bude zrejme stáť práve v katastri Radošoviec.

 

„S jadrovými elektrárňami sme stotožnení, dlhé roky sú vedľa nás. Celé roky z jadrovej energetiky žijeme, ľudia sú tam zamestnaní,“ povedal starosta Miroslav Remenár.

Trnava - Planuj mesto
reklama

 

Výstavba novej jadrovej elektrárne by podľa neho priniesla ďalšie pracovné príležitosti, zlepšenie služieb a v budúcnosti aj dane z nehnuteľnosti.

 

„Je to ešte ďaleko, ale určite by to bol pre obec veľký prínos,“ dodal Remenár s tým, že Radošovce majú len niečo cez štyristo obyvateľov.

 

Jadrová eneregetická spoločnosť Slovenska pred rokmi práve pre možnú výstavbu novej jadrovej elektrárne vykúpila v Radošovciach pozemky s rozlohou niekoľkých desiatok hektárov.

 

Riaditeľ úseku ekonomiky a financovania JESS Miroslav Tamáš starostov a primátorov z regiónu na ich nedávnom sneme ubezpečil, že činnosť spoločnosti smeruje nielen k posilneniu energetickej bezpečnosti a sebestačnosti Slovenska, ale aj k rozvoju ich regiónu.

 

Nová jadrová elektráreň má podľa neho ambíciu byť moderným konceptom s minimálnym vplyvom na životné prostredie.

 

Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Jaslovských Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový reaktor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.

 

So začiatkom výstavby sa aktuálne predbežne ráta v roku 2031, so začiatkom prevádzky v roku 2039. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2023 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda Tanex
reklama