Trnavské rybníky
reklama

Ako fungujú stierače, prečo sú dôležité a ako ich vymeniť

RELAX - Hobby | 16.3.2023, 14.12, inzercia

Stierače sú neodmysliteľnou súčasťou predných a zadných skiel áut, ale nájdeme ich aj na svetlách áut, lietadlách či dokonca na raketoplánoch. V tomto článku sa dozviete viac o zložení a funkciách stieračov, ako sa o ne správne starať, a nakoniec si ukážeme úplne nový spôsob ovládania stieračov pomocou senzorov dažďa!

Ako fungujú stierače, prečo sú dôležité a ako ich vymeniť

 

Ako fungujú a z čoho sú zložené stierače:

Nože na stieračoch a obyčajných stierkach sú podobné. Stierače odstraňujú vodu tak, že ťahajú kus gumy po povrchu skla. Nová guma na stierači je hladká a bez poškodení, vďaka čomu odstraňuje vodu bez stôp.

 

Nože by sa mali pripojiť na jednom konkrétnom mieste, ale v skutočnosti, vďaka dizajnu ramien, sa spájajú na šiestich až ôsmych miestach.

 

Ak sa do ramien dostane sneh alebo ľad, vytvorí sa vrstva, ktorá vytvára tlak a zanecháva stopy. Aby sa toto nestalo, niektorí výrobcovia predávajú špeciálne zimné stierače, kde je rameno zakryté gumou.

 

 

Ako zistíte, že mate pokazené stierače:

Nedostatočne priliehajú

 

- Pri používaní robia zvláštne zvuky (chrastia, pískajú, atď.)

 

- Kvalita umytia je nižšia, než ši pamätáte

 

- Pri čistení zanechávajú škvrny a kvapky


Ak mate s vašimi stieračmi tieto problémy, je čas ich vymeniť. Práve zvláštne zvuky a nedostatočná kvalita umytia sú najčastejšími ukážkami času konať.

 

Je dôležité kúpiť si originálne a správne náhradné diely. Našťastie, originálne a kvalitné stierače sú dostupné pre rôzne modely rôznych značiek.

 

 

Ako sa starať o stierače:

Bežne stačí jednoducho si pozrieť predné sklo a v rýchlosti zhodnotiť stav. Takto uvidíte väčšie poškodenia. Ak chcete nájsť presný pôvod problému, môžete tak vykonať pomocou testovania stieračov.

 

Spustite ich a pozorne sledujte, kde sa nachádza problém. Samozrejme, nezabudnite pri tom použiť aj vodu do ostrekovačov. Nikdy nespúšťajte stierače bez vody. Ak stierače nečistia dostatočne, je čas vymeniť gumu.

 

 

Kedy je čas stierače vymeniť:

Otázkou zostáva, ako často vymeniť celé stierače? Podľa expertov je to až raz ročne. To ale neplatí vždy. Všetko záleží od toho, ako jazdíte, ako často jazdíte, kde parkujete, ako moc zrážok je vo vašej lokalite, ale aj ako sa staráte o svoje sklá a stierače.

 

Napríklad, ak nedostatočne čistíte ľad zo skla v zime, guma na nožoch sa veľmi rýchlo poškodí. To isté sa deje, ak ich používate “na sucho”, čiže bez použitia vody do ostrekovačov.

 

V tomto prípade dokonca neničíte len gumu na stieračoch, ale aj samotné okno.

 

Ak je nôž poškodený, je dobré vymeniť ho okamžite. Ak používate stierače s ramienkom, o to horšie môže byť poškodenie. Jednoznačne odporúčame, aby ste si zaobstarali bezremienkové flat stierače vysokej kvality.

 

 

Príčiny zlých stieračov:

Nižšie sú uvedené hlavné dôvody, prečo sa stierače už neoplatí používať:

 

1. vplyv výkyvov teploty a slnečného žiarenia 

 

2. námraza alebo znečistenie pracovného povrchu.

 

3. suché trenie lamiel; opotrebovanie upevňovacích prvkov.


4. používanie lamiel nízkej kvality.

 

5.vplyv chemických látok, paliva a mazív.

 

6.nekvalitná kvapalina v podložkách.

 

7.nevhodnosť jej zloženia v dôsledku poveternostných vplyvov.

 

 

Ako vymeniť stierače:

Stierače môže vymeniť vodič s priemernou zručnosťou. Ak na to nemáte odvahu, aj tak by ste mali ísť na bohoslužbu.Západka na ramene utesňuje spojenie medzi telom stierača a ramenom, ktoré je spojené do tvaru písmena U.

 

Preto pred inštaláciou nového stierača skontrolujte, či západka cvaká.V opačnom prípade sa počas jazdy môže stierač uvoľniť.Stratil by sa nielen stierač. Kovové rameno by vážne poškodilo sklo automobilu.

 

Na výmenu lamiel je potrebné ich vybrať z držiakov.Je potrebné odomknúť jedinečný klip na ramene. Nebude to trvať dlho a nebude to vyžadovať žiadne špecializované znalosti alebo schopnosti.

 

Podľa odborníkov by sa mali súčasne vymeniť aj okraje lamiel, aby sa zabezpečilo rovnomerné opotrebovanie.

 

Zdroj informácií:

Informácie o stieračoch z autodielyonline24.sk

 

Informácie o výmene stieračov z autoviny.sk

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama