Trnavské rybníky
reklama

Permanentku mala aj na druhú ligu: Mária Tomašovičová žila trnavským Spartakom

ŠPORT - Futbal - Spartak | 17.3.2023, 07.00, Ján Král

Verná fanúšička už drží červeno-čiernym palce z neba.

Permanentku mala aj na druhú ligu: Mária Tomašovičová žila trnavským Spartakom

K osemdesiatinám vinšovali Márii Tomašovičovej aj vtedajší futbalisti Spartak Kubilay Yilmaz (v bielom) a Fabian Miesenböck (vpravo). Na fotografii aj jej synovia Peter (úplne vľavo) a Milan (uprostred). Foto: archív PT

Púpavy pri aleji
reklama

 

Futbalový Spartak milovala, na klub nedala dopustiť. Mária Tomašovičová zo Suchej nad Parnou patrila k najvernejším fanúšičkám trnavského futbalu.

 

Na domácich zápasoch nechýbala na svojom tradičnom mieste na západnej tribúne, kam mala dlhé roky permanentku. Duely andelov pravidelne navštevovala, počas víkendového stretnutia s Pobrezovou (6:1) však zostala jej sedačka prázdna.

 

Cez prestávku hlásateľ František Unger prečítal smutný oznam. Na veľkoplošnej obrazovke premietli jej fotografiu, z tribún sa ozval potlesk venovaný do neba.

ŠUPA technika
reklama


Mária Tomašovičová zomrela 6. marca 2023 vo veku 84 rokov. Športová nadšenkyňa na futbal chodievala od detstva, za slobodna aj na výjazdy.

 

Keď sa jej narodili deti (synovia Peter, Milan a dcéra Zuzana), prednosť dostala rodina. Manžel pracoval v Bratislave, cez deň sa bolo treba starať o rodinu. Osobné záujmy museli ísť bokom. 


Zlom nastal na jeseň v roku 1986. „V Trnave sa hral 1. októbra Pohár víťazov pohárov, Spartak čelil bundesligovému Stuttgartu. Keďže žijem pri Lučenci, lístky nám kupoval brat Milan. Už som sa chystal do Trnavy, keď mi manželka oznámila, že ide rodiť. Mame som zavolal, aby využila vstupenku na futbal miesto mňa. Mne sa narodila v ten deň dcéra a mama nanovo zahorela futbalom,“ hovorí syn Márie Tomašovičovej Peter. 


Na futbal odvtedy chodila pravidelne, kupovala si permanentku, na domáce zápasy prišla vždy, aj keď hral klub v druhej lige.


„Spartak bol v jej očiach všetko. Aj keď si občas zahromžila na výkon, chyby videla primárne všade inde - v rozhodcoch, Slovane, či iných súperoch. Pozerala sa na to tak, že sa Spartaku krivdí. Klub mala skrátka v srdci. Dobrý vzťah mala s legendárnym Capanom Stachom, ďalší brankár František Kozinka bol cez otca náš rodinný priateľ,“ vraví Peter Tomašovič, ktorý inak tiež chytával a jeho vnuci dnes chytajú za mládežnícke tímy Košíc.

 

So synom Petrom na futbalovom šampionáte vo Francúzsku. 

 


Doma bola Mária Tomašovičová tmelom rodiny. V Ružovej doline mali s manželom vinohrad, o ktorý sa starali. Rada piekla, štrikovala, vypočula si názory ľudí, ale snažila sa byť nekonfliktná. 


„Nahnevala sa azda len, keď niekto prišiel na neohlásenú návštevu počas športového prenosu, ktorý chcela pozerať. Vtedy bola schopná poslať ho domov, inak privítala hocikoho. Okrem futbalu bola schopná stráviť hodiny pri televíznych prenosoch z tenisu či olympiády. Keď hrali Roger Federer alebo Dominika Cibulková, bola schopná sledovať zápasy aj celú noc,“ vraví Božena Tomašovičová, ktorá mala svoju svokru veľmi rada.

 

„Bola mostom, ktorý spájal generácie rodiny,“ pokračovala.


V rodine mali pred takmer dvadsiatimi rokmi tragickú udalosť, pri nehode v obci zahynul Máriin devätnásťročný vnuk Milan, s ktorým tiež občas zašli na futbal.

 

Aj po tomto momente pre svojho vnuka dlhé roky kupovala permanentku. „Vedľa nej tak bolo na tribúne voľné miesto, vravela, že si tam odloží kabelku a aspoň na diaľku sú s Mimkom.“

 

Vnuk Milan, ktorý zomrel pri nehode. K narodeninám mu upiekla tortu a uštrikovala spartakovský sveter.

 


Posledné roky chodievala na futbal pravidelne so svojím synom Milanom. Keď ten občas nemohol ísť, dohodla sa s niekým známym, kto ju zaviezol.

 

Hoci bola tuhou fajčiarkou a rada si dala aj vínko, pivo, či koláče, zdravie jej perfektne slúžilo. Vystúpenia Spartaka preto nevynechávala.


Keď v Trnave otvárali nový štadión, vedenie klubu jej ako vernej fanúšičke venovalo voľnú vstupenku.

 

Mária a Božená Tomašovičové.

 

 

K 80. narodeninám jej dokonca prišli osobne domov zavinštovať vtedajší hráči A-mužstva Kubilay Yilmaz a Fabian Miesenböck, priniesli jej dres s číslom 80.


V roku 2016 zobral Peter Tomašovič svoju mamu do Francúzska na majstrovstvá Európy. Strávili tam dvadsať dní, navštívili všetky súboje Slovenska a prišli aj do Vichy, kde mala svoj tábor slovenská reprezentácia. 


„Stretli sme sa s viacerými hráčmi, Martin Škrtel vtedy mame v nezáväznej debate povedal, že po zahraničných angažmánoch príde hrať do Trnavy. Veľmi sa tešila, že napokon slovo naplnil.“

 

Na návšteve reprezentantov vo Vichy stretli aj Stanislava Šestáka, Martina Škrtela či Kornela Salátu.

 


Miesto na západnej tribúne v sektore 23, rad 7 a sedadlo 22 zostane do konca sezóny voľné. Peter Tomašovič na sedadlo, ktoré „Babke“ ako ju okolie familiárne prezývalo, patrilo, nalepil fotografiu svojej mamy a zapol elektronickú sviečku.

 

„Na zápase s Podbrezovou som si sadol na vedľajšiu stoličku. Keď padol gól, fanúšikovia z okolia sa prihovorili a povedali, že tento patrí Babke,“ dodal.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama