Trnavské rybníky
reklama

Pozostatok minulého režimu alebo umenie? Odpovie prednáška o dielach v Trnave

AKTUALITY - Trnava | 28.3.2023, 10.17, prispievatelia

Ako by vyzerali mestá, ak by sa obnovila podpora vzniku umeleckých diel ako súčasť našich ulíc a sídlisk? Kultúrne centrum Malý Berlín pozýva na prednášku teoretika a architekta Martina Zaička vo štvrtok 30. marca o 19.00.

Pozostatok minulého režimu alebo umenie? Odpovie prednáška o dielach v Trnave

Martin Zaiček. Foto - zdroj: Malý Berlín

Cukrovar
reklama


V minulosti bolo umenie, najmä sochárstvo a maľba, pevnou súčasťou architektúry. Nebolo tomu inak ani v 20. storočí, kedy vzniklo množstvo kvalitných diel, ktoré sú dodnes súčasťou verejných stavieb aj u nás.

 

Tie, ktoré vznikli v druhej polovici posledného storočia, sa museli držať určitých pravidiel, ich základným predpisom bola Hlava V. súhrnného rozpočtu stavby v stavebnom zákone.


Po roku 1990 však ostalo v tejto oblasti pusto. Mnohé zo zrealizovaných diel sú v zlom stave  a verejnosť na ne má rozpačitý názor.

Munipolis Trnava
reklama

 

Často sú vnímané ako ideologický pozostatok minulého režimu. Ako je však tomu dnes? Čo sa bude diať v nasledujúcich rokoch? Obnoví sa Hlava V.?


O tejto problematike porozpráva architekt a teoretik Martin Zaiček. Okrem pôsobenia v Spoločnosti Jaromíra Krejcara je členom občianskeho združenia Archimera, členom medzinárodnej organizácie DOCOMOMO International, ako aj umeleckej skupiny Opustená (re)kreácia.

 

Je autorom knižnej série sprievodcov architektúry 20. storočia pod názvom C20, ako aj spoluautorom knihy Architektúra starostlivosti venovanej bohatým dejinám povojnovej kúpeľnej architektúry na Slovensku.


Prednáška spojená s diskusiou s divákmi sa koná vo štvrtok 30. marca o 19.00 hod v kultúrnom centre Malý Berlín (Štefánikova 4). Vstupné na podujatie je 2 €. Diváci si môžu vstupenky kúpiť v online predpredaji na stránke www.malyberlin.sk.


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Organizátori za podporu ďakujú aj mediálnym partnerom trnavskyhlas.sk, trnava-live.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.

 

(TS)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama