Trnavské rybníky
reklama

Unikátne nálezy! Pod námestím SNP objavili stredoveký kostolík aj parkovisko

AKTUALITY - Trnava | 3.4.2023, 12.23, prispievatelia

V lokalite sa podarilo identifikovať aj zvyšky zaniknutého stredovekého cintorína.

Unikátne nálezy! Pod námestím SNP objavili stredoveký kostolík aj parkovisko

Erik Hrnčiarik pri novom archeologickom objave. Foto: Trnavská univerzita

Cukrovar bývanie
reklama

 

Archeológovia objavili na Námestí SNP v centre Trnavy základy stredovekého kostolíka. Keďže táto lokalita bola v minulom storočí poškodená stavebnou činnosťou, objavenie kostola na tomto mieste označil vedúci archeologického výskumu Erik Hrnčiarik z Trnavskej univerzity za malý zázrak.

 

Stavba bola podľa neho unikátna predovšetkým svojou polohou, keďže stála pred hradbami mesta.

 

„V stredoveku to bolo veľmi nebezpečné, nechránené miesto a len vo veľmi výnimočných prípadoch si ľudia postavili akúkoľvek architektúru mimo hradieb,“ vysvetľuje archeológ a dekan filozofickej fakulty Trnavskej univerzity Hrnčiarik.

Potulky mestom
reklama

 

Zaniknutý gotický kostol je zaujímavý aj materiálom, z ktorého je postavený. Kombinácia lomového kameňa a tehly sa využívala len na honosnejšie stavby, napríklad na meštiacke domy.

 

Archeológov zaujal aj jeho polygonálny tvar a šírka múrov dosahujúca až 96 centimetrov. Predpokladajú, že interiér bol zaklenutý klenbou, ktorá sa atypicky opierala o bočné steny.

 

Pohľad z dronu. Foto: E. Hrnčiarik

 


Ako informoval Matúš Demko z Trnavskej univerzity, vedcom z univerzity sa podarilo určiť, komu bol tento kostol zasvätený.

 

Nález sakrálnej stavby v predbrání Dolnej brány možno podľa Vladimíra Rábika z Trnavskej univerzity na základe historických prameňov celkom jednoznačne identifikovať s kostolom sv. Ulricha.

 

„Jeho výstavbu treba dávať do súvislosti s prítomnosťou benediktínskej rehole v meste, ktorá najneskôr od poslednej štvrtiny 13. storočia mala v správe starobylý špitál s kostolom sv. Heleny,“ informoval Rábik.

 

V okolí kostola sa archeologickým výskumom podarilo identifikovať aj zvyšky zaniknutého stredovekého cintorína.

 

Pri jeho odkrývaní pomáhali aj študenti klasickej archeológie, pre mnohých z nich to bolo po prvýkrát, čo sa stretli s ľudskými pozostatkami.

 

Tie pod odborným dohľadom Erika Hrnčiarika odkrývali a následne zdokumentovali. Cintorín spolu s kostolom zanikol na konci stredoveku.

 

Na tomto mieste potom o niekoľko storočí postavili barbakan, ktorým posilnili obranyschopnosť Trnavy.

 

Pri archeologických prácach našli aj kostry ľudského tela. Foto: Trnavská univerzita

 

 

Archeológom z Trnavskej univerzity sa podarilo identifikovať aj na Slovensku ojedinelý nález tzv. renesančného záchytného parkoviska.

 

Šlo o drobnými kamienkami vydláždenú plochu širokú vyše troch metrov, ktorá sa nachádzala na sever od cesty smerujúcej k Dolnej bráne.

 

Táto plocha pravdepodobne slúžila na odstavenie vozov a kočov v nočných hodinách. Trnavčania totiž v určitú hodinu zatvárali Dolnú bránu a do mesta sa po tomto čase nedalo vstúpiť.

 

Preto pohoniči, ktorí prišli neskoro alebo skoro ráno, mohli „zaparkovať“ svoje vozy na vydláždenej ploche a čakať, kým sa brána znova ráno otvorí.

 

Pod zemou sa v centre Trnavy skrývajú rôzne náznaky minulosti. Foto: Trnavská univerzita

 

 

Doposiaľ sa na Slovensku a ani v Čechách archeológovia s podobným nálezom nestretli. Podľa Hrnčiarika ide v našom prostredí o unikát.

 

Na jeho povrchu sa dokonca zachovali vyjazdené koľaje od kolies vozov.

 

Archeologický výskum vykonávaný tímom z Trnavskej univerzity na terajšom Námestí SNP prebieha v súvislosti s jeho rekonštrukciou za 2,8 milióna eur. Mesto Trnava chce rekonštrukciu stihnúť do konca tohto roku.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama