Trnavské rybníky
reklama

Byt v meste, alebo dom v prímestskej časti? Obe riešenia majú svoje výhody

SERVIS - Dom a záhrada | 3.4.2023, 16.26, reklamný článok

Ste skôr bytový alebo domový typ? Dobrou správou je, že aj napriek tomu, že chcete bývať v meste je to jedno. Aj v meste si dnes môžete dopriať bývanie v dome. A nemusí to byť len radovka, alebo drahá vila, ktorú len ťažko splatíte do konca svojho života.

Byt v meste, alebo dom v prímestskej časti? Obe riešenia majú svoje výhody

 

Radšej byt alebo dom? Večná dilema

Už odjakživa sa ľudia rozdeľujú na dva tábory. Kým jeden nedá dopustiť na bývanie v byte, druhý si život za múrmi bez vlastnej záhrady a súkromia ani len nevie predstaviť.

 

Zaujímavé sú aj dostupné štatistiky. Podľa nich v roku 2008 tvorili byty až 50 % všetkých dokončených nehnuteľnosti na bývanie.

 

V roku 2016 sa už misky váh prevážili v prospech domov. Tých bolo až 72 % zo všetkých dokončených nehnuteľností. Prispeli k tomu najmä čoraz viac obľúbené bungalovy.


Oba druhy bývania však majú svoje výhody. Ako sa teda pri výbere svojho budúceho hniezdočka rozhodnúť pre to pravé pre vás?

 


Rodinný dom – súkromie za cenu väčšej vzdialenosti

Najväčšou výhodou rodinného domu je nepochybne vlastné súkromie. Za stenami sa nenachádzajú žiadni hluční susedia, maximálne vlastné hlučné deti.

 

S domom vždy získate aspoň ako taký pozemok, na ktorom si môžete oddýchnuť, stráviť čas s priateľmi, „vypustiť“ deti aj pestovať vlastné potraviny.

 

Na to vám skutočne stačí aj malý pozemok, na ktorom si postavíte dom v tvare l, aby vám zostalo ešte dostatočné súkromie a časť pozemku.


V dome máte vždy istotu vlastného zdroja tepla, elektriny či ďalších energií, vďaka čomu môžete hospodáriť podľa vlastného uváženia a ušetriť tak nemalé financie.


V neposlednom rade sa môžete slobodne rozhodovať o všetkých stavebných prácach a potrebných prerábkach interiéru a exteriéru.


Hlavnou nevýhodou domu je horšia dostupnosť vybraných služieb. Aj napriek domu v prímestskej časti je potrebné aspoň pár minút cestovať za prácou či vybranými službami.

 

V minulosti boli za veľkú nevýhodu považované aj vyššie obstarávacie náklady, než pri kúpe bytu, ale pri aktuálnom vývoji na trhu nehnuteľností, to už neplatí.


S domom je navyše ešte spojená väčšia starostlivosť – kosenie trávnika, udržiavanie záhrady a podobne, čo nie každému vyhovuje. No sú aj ľudia, ktorí túto nevýhodu považujú skôr za relax.


Bývanie v rodinnom dome je preto vhodné najmä pre ľudí, ktorí potrebujú dostatok súkromia, radi trávia čas na záhrade a nerobí im problém udržiavať pozemok a dom (prípadne si môžu dovoliť zaplatiť odborníkov, ktorí sa o tieto povinnosti postarajú za nich).

 


Byt – všade na skok a vždy v centre diania

Najlepšia ponuka bytov je vždy v centre mesta, alebo na sídliskách, kde je dobrá občianska vybavenosť a všetko máte ako sa hovorí, čo by kameňom dohodil.

 

A práve to je aj najväčšia výhoda bývania v meste. Za väčšinou potrieb nemusíte cestovať a pri výbere správnej lokality to aj do práce môžete mať len na pár krokov.


Na rozdiel od domu, kde sa môže každú chvíľu niečo pokaziť a zmraziť vám úsmev nečakanými výdavkami, pri byte sú takéto rizika skutočne minimálne.

 

Väčšinu problémov navyše vyrieši správca, takže vám odpadajú starosti. Rovnako vám odpadá aj povinnosť starať sa o záhradu a v dnešných moderných bytových domoch často aj o spoločné priestory, čo znamená viac voľného času na svoje záľuby.


Daňou za pohodlie však je nižšie súkromie, často možno nepríjemní, hluční susedia, s ktorými nič nespravíte a menšie priestory na život.

 

Pripraviť sa treba aj na fakt, že všetky opravy a úpravy bytového domu podliehajú schváleniu bytového družstva. Dohodnúť sa na oprave strechy, či novej fasáde je preto v niektorých bytových domoch skutočne boj.

 

Pri nových bytových domov našťastie takéto veľké úkony počas prvých rokov odpadajú.


Bývanie v byte preto ulahodí najmä ľuďom, ktorí potrebujú byť vždy v centre diania a mať to všade na skok.


Veríme, že sme vám aspoň trochu pomohli ujasniť si, aký druh bývania bude pre vás to pravé.

 

Ak si stále nie ste istí, namiesto kúpy nehnuteľnosti si môžete napríklad daný druh bývania vyskúšať dočasne ako nájomca a následne sa rozhodnúť ako ďalej.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama