Fajront potrápil bránice, nová trnavská talkšou však nebola len o humore
BLOG - Trnavskými očami | 7.4.2023, 17.23, Ján Král
Pilotný diel nového formátu v Malom Berlíne stál za to.
Účastníci premiérového Fajrontu. Zľava Andrej Zvolenský, Michal Gašparík a Graeme Mark Donaldson. Foto: Ján Král
reklama
"Keď sa mi narodila dcéra, mala takú krásnu tvár, že som ju videl všade. Pozrel som sa v noci na mesiac a videl som ju tam. Pozrel som sa na tanier a tam tiež. Je to ona? Aha, nie, to je zemiak..."
Umenie prejsť pri rozprávaní z romantiky do bizarnosti vždy pobaví. Spevák Graeme Mark Donaldson to v novej talkšou Fajront, ktorý nedávno premiérovo uviedli v Malom Berlíne, pri rozprávaní o svojich pocitoch po narodení dcéry, dal vo veľkom štýle.
Sála pri jeho otcovskom vyznaní vybuchla smiechom. Severný Ír ukázal, že mu nerobí problém vtipkovať ani v cudzom jazyku. A to je výkon. Obzvlášť v takom náročnom, ako je pre cudzincov slovenčina.
reklama
Humor bol celkovo dôležitou súčasťou pilotného Fajrontu, ktorý moderoval Andrej Zvolenský. Myšlienkový otec tohto diskusného formátu Ján Janočko je známy tým, že v sebe nezaprie veselú povahu a tak sa dal v tomto duchu očakávať aj scenár.
Autora by sme mohli "upodozrievať", že sa pri tvorbe konceptu opieral o televízne známu Šou Jána Krausa, ale v zásade priniesol niečo jedinečné. Fajront ukázal známe tváre z Trnavy v inej polohe, ako ich pozná väčšina ľudí.
Okrem Graema Marka Donaldsona si pozval Zvolo (prezývka moderátora) za hosťa aj trénera Spartaka Michala Gašparíka a s oboma poodkryl témy, ktoré doposiaľ neboli verejne známe.
Graeme Mark Donaldson. Foto: Vika Sheuka
Vedca vytlačila umelá inteligencia
Nebolo však všetko len o zábave. Graeme Mark Donaldson napr. priznal, že zo Severného Írska neodišiel "len" preto, lebo na Slovensku stretol svoju lásku.
S manželkou Filipou sa spoznali na svadbe kamaráta v Žiline. To bol najzásadnejší moment.
Vysvetlil však, že s postupom času vo svojom vnútri zistil, že na rodnej vlasti mu prekáža na jeho vkus príliš násilné prostredie a má čoraz väčší problém sa s takou spoločnosťou identifikovať.
Po rokoch strávených v Trnave sa snaží získať slovenské občianstvo. "Rád by som to stihol do septembrových volieb." Úrady toho ale vraj chcú od neho ale veľa.
"Dostal som asi dvadsať bodov, ktoré musím splniť. Zatiaľ som na prvom, keď si prečítam, čo musím splniť, povzdychnem si a vrátim sa k papieru obvykle až na druhý deň," rozosmial nanovo sálu muž, ktorý sa už naučil aj trnavské nárečové slová.
V rámci Fajrontu zahral Graeme Mark aj pesničku, ktorú už hrávať prestal. Považuje ju totiž tak trochu za voyeristickú. Vznikla po jednom vydarenom večeri v jednom z trnavských baroch a spieva sa v nej o jeho kamarátkach. Foto: Vika Sheuka
Mimochodom, hoci v Trnave ho poznáme vyložene ako speváka, študoval za vedca. Časom však zistil, že chce robiť niečo iné.
"Pracoval som pre veľkú nadnárodnú spoločnosť ako editor vedeckých textov. Takých pracovníkov majú po celom svete množstvo. A paradoxne, asi ma vytlačila umelá inteligencia, ktorá je dnes čoraz väčšou témou. Keď som editoval texty, mohol som zarobiť aj 100 eur za deň, neskôr som začal textami akoby školiť softvér a časom mi ponúkli, že môžem v práci pokračovať ako editor toho, čo vytvorila umelá inteligencia. Už však len za 10 eur..."
Futbal je tiež veda
Témy sa chytil aj trnavský kouč Michal Gašparík: "Futbal je dnes už tiež veda. Často vychádzame zo štatistík, čísel a dát. Donedávna sme v klube používali systém, ktorý nám dal zo zápasu približne 50 fitnes údajov. Najnovší systém nám ich po stretnutí vypľuje tisíc... Len si vyberiete, ktoré konkrétne potrebujete."
Trnavský kouč nie je poverčivý človek a nemá rituály, jedného pravidla sa však drží.
"Nikdy ma neuvidíte sedieť na striedačke Spartaka. Hovorí sa, že je to horúca stolička, na ktorej sa pod trénermi lámu jej nohy a toho sa bojím. Vždy preto cez zápasy stojím," usmial sa Gašparík.
Návštevníci akcie sa dobre bavili. Foto: Vika Sheuka
Ako Trnavčan to má v pozícii trénera Spartaka špecifické. "Po vyhranom zápase môžem ísť obrazne povedané všade aj večer. Po prehre radšej nejdem ani do potravín..."
Priznal sa, že odkedy sa mu narodil syn, zmenil nazeranie na svet. "Chápem už hráčov, ktorí ma občas požiadajú o voľno, aby mohli vycestovať domov za rodinou. Predtým som im dal úľavu cez škrípajúce zuby, teraz rozumiem, že sú veci dôležitejšie ako futbal."
Ako tréner je pedant, pritom ako hráč aj podľa svojich slov futbalu nedal toľko, ako by mal. Teraz hráčov, akým bol on, vo svojom kádri nechce.
"Mal som veľa trénerov, mnohých veľmi prísnych a napriek tomu ma nedokázali po futbalovej stránke zmeniť. Keď natrafím na typ, aký som bol ja, viem, že by bolo takmer nemožné ho zmeniť, preto mu radšej umožním, aby išiel do iného klubu, pretože by to medzi nami nefungovalo."
Dobšinského krváky na dobrú noc
Úsmevnú bizarnosť, ktorej sme sa dotkli v úvode, zakomponoval do programu aj moderátor Andrej Zvolenský.
Vo vsuvke čítali hostia originálne rozprávky Pavla Dobšinského, v ktorých origináli nechýbajú drsné krvavé scény.
V podaní trénera Spartaka bol prednes o tom, ako Janko a Marienka upiekli Ježibabu ozaj netuctový zážitok. "Jazyk vyplazila, bielky na očiach jej vyskokli ako upečené vajcia. Sila z nej vybehla a telo sa upieklo na škvarku," čítal Gašparík.
Graeme Mark mal úryvok, kde žobrák podrezal hrdlá malým detičkám. Inak kruté scény v podaní Brita tak tiež priniesli výbuchy smiechu.
Zvláštne, že práve Dobšinského texty tak na Slovensku prerazili, obzvlásť keď sa človek zamyslí nad tým, komu sú určené.
"U nás je to rovnaké, tiež máme v Írsku detské rozprávky plné krvavých scén," prehodil Graeme Mark.
Hodinu a pol trvajúca debata mala divácky úspech, ďalšie pokračovanie plánuje Janočko a spol. na máj. Mená hostí zatiaľ držia pod rúškom tajomstva. Každopádne, pilotný diel talkšou ukázal, že sa oplatí prísť opäť.