ŠPORT - Futbal - Spartak | 15.4.2023, 17.53, Ján Král

Trnavskému trénerovi vyšli v zápase striedania.

Spartak remizoval v Žiline, deľbu bodov zariadil Ofori

Koštrna s Oforim oslavujú vyrovnávajúci gól. Foto: Lukáš Grinaj

Spartak Trnava remizoval v piatom kole nadstavbovej časti Fortuna ligy na ihrisku Žiliny 1:1. Andeli museli dobiehať náskok súpera, záverečným náporom si ale vynútili deľbu bodov.

Tréner Spartaka Gašparík už mohol počítať s uzdravenými hráčmi, ktorí v minulom kole chýbali pre ochorenie Covid-19.

Odzrkadlilo sa to hlavne na obrane, kde boli oproti predošlému duelu v Banskej Bystrici tri iné mená. Stopérsku dvojicu vytvorili Štetina s Twardzikom, na ľavom kraji hral Čurma.

Žilinčania  boli od úvodu aktívnejší, do šancí sa ale dlho nedostávali. Trnavčania sa v prvom polčase zamerali na zhustenie stredu ihriska a bránili v bloku.

Naopak, v 22. minúte Twardzikov roh vyrazil Slávik len na šestnástku, kde bez prípravy pálil Azevedo, no jeho strelu na päťke zastavila hradba tiel.

Na opačnej strane po rýchlej kontre vnikol do trnavskej šestnástky Rusnák, namiesto zakončenia volil prihrávku, no spoluhráča nenašiel.

Časom začali domáci využívať slabší dôraz andelov v okolí pokutového územia. V 29. minúte sa po vlažnom bránení trnavskej defenzívy dostal dopredu Nemčík, jeho prihrávku si na šestnástke prebral Gidi, zaštrikoval s loptou, jeho zakončenie však išlo mimo bránky.

O čosi neskôr si v podobnom území vytvoril palebnú pozíciu Leitner, Vantruba jeho ranu vyrazil na brvno a následne rýchlym presunom zmaril aj dorážku Galčíka.

Po zmene strán však už Trnava inkasovala. Na šestnástke dostal v 51. minúte priveľa priestoru Iľko, vystrelil po zemi k žrdi a Žilina viedla.

Andeli sa pokúsili vyrovnať opäť po rohovom kope, Twardzik rozohral nakrátko na Daniela, ten vnikol do pokutového územia, z uhla však trafil do žrde.

Dobrý pohyb Žilinčanov robil Trnave naďalej problém, strelu Ďuriša zo šestnástky tentoraz Vantruba pokryl.

MŠK mohlo udrieť Rusnákom, tomu ale najprv zakončenie zmaril Vantruba, následne žilinský futbalista vnikol medzi dvoch trnavských obrancov, hľadal na päťke voľného Bariho a ten zblízka netrafil odkrytú bránku.

Tréner Gašparík urobil dve dvojité striedania, na ihrisko prišiel aj druhý útočník Ristovski, kľúčový však bol najmä príchod krídelníka Oforiho.

Prvú šancu ešte Ghančan nepremenil, brankár Slávik úspešne zakročil i pri pokusoch Oseniho a Daniela, odmeny za zvýšenú aktivitu sa však spartakovci dočkali v 84. minúte.

Ofori si z pravej strany naviedol loptu do šestnástky, Bari pred ním ustupoval, Ghančan spravil zdanlivo jednoduchú kľučku, hodil si loptu na ľavačku a strelou na zadnú žrď vyrovnal na 1:1.

Víťastvo na žilinskú stranu mohol strhnúť Rusnák, no z uhla minul. Spartak si po remíze 1:1 udržal sedembodový odstup od Žiliny a Podbrezovej, čo je pre ďalší vývoj ligy veľmi dôležité.

Fortuna liga – nadstavba – skupina o titul – 5. kolo:

MŠK Žilina – FC Spartak Trnava 1:1 (0:0)
Góly: 51. Iľko – 84. Ofori
ŽK: Stojčevski
Rozhodovali: Gemzický – Jekkel, E. Weiss
Diváci: 2216
ŽILINA: M. Slávik – Leitner, Stojčevski, Nemčík – Rusnák (89. Essomba), Gidi, Iľko (74. M. Sauer), Bari – Galčík (89. Owusu), Jambor (74. Addo), Ďuriš. Tréner: Hynek.
SPARTAK: Vantruba – Koštrna, Štetina, Twardzik, Čurma (72. Ristovski) – Savvidis – Daniel, Bukata (72. Oseni), Štefánik (63. Paur), Azevedo (63. Ofori) – Taiwo (89. Kóša). Tréner: Gašparík.

Hlasy po zápase

(zdroj: oficiálny web Spartaka)

Jaroslav Hynek (tréner Žiliny): „Odohrali sme dobrý zápas. Chlapci do toho dali, to čo sme chceli. Ofenzívne, aj v defenzíve sme mali dlho zápas pod kontrolou. Už v prvom polčase sme mohli si vytvoriť komfortný náskok, aby sme Trnavu vylákali. To sa, bohužiaľ, nepodarilo. Dali sme gól, ktorý možno vyzeral lacno, ale bola to odmena za tlak a pracovitosť v zápase. V závere zápasu sme mali pripravené striedania skôr, aby sme občerstvili hráčov, aj zareagovali na zmenu rozostavenia Trnavy. Vystriedali sme neskoro a v tejto fáze mal súper šance. Ten gól napokon prišiel a majú bod, neviem či zaslúžený, ale my sme mali vyťažiť viac. Spokojní nie sme, je to výkonnostný vzostup, ale výsledková strata.“

Michal Gašparík (tréner Spartaka): „Pre nás ide o veľmi dôležitý bod, lebo sme sa priblížili k tretej pozícii a udržali sme mužstvá pod nami, ktoré by sa na nás dotiahli, keby sme prehrali. Prvý polčas zápasu sme veľa behali bez lopty, ale Žilina ukázala kvalitu, dobre kombinovala, hralo sa vo vysokej intenzite. Nakoniec sme gól dostali, možno trochu lacný, lebo sme prežili väčšie šance a neinkasovali z nich. Od toho momentu sme prevzali iniciatívu, zmenili rozostavenie a veľmi nám pomohli striedajúci hráči. Nakoniec to Ofori veľmi pekne trafil a opakujem znova: Dôležitý bod pre nás.“