Trnavské rybníky
reklama

4 tipy ako postupovať pri problémoch s upchatým potrubím

SERVIS - Dom a záhrada | 17.4.2023, 17.05, reklamný článok

Upchaté potrubie aspoň raz v živote riešil každý z nás. Našťastie existuje mnoho účinných spôsobov, ako s ním zatočiť.

4 tipy ako postupovať pri problémoch s upchatým potrubím


Prečo sa potrubie upcháva?

Potrubie najčastejšie upchávame sami svojou činnosťou - do akéhokoľvek umývadla alebo vane s odtokom splachujeme veci, ktoré do nich nepatria.

 

V kuchyni sú za upchatý odtok zodpovedné zvyšky jedál alebo olej, ktorý sa v potrubí ochladí a stuhne. V kúpeľni môžu sa upchaté potrubie vlasy, dámske hygienické vložky, papierové utierky, vlhčené obrúsky a nadmerné používanie kozmetiky.

 

Aj sprchové gély, šampóny a mydlá môžu v potrubí tvoriť nánosy, ktoré sa postupne na seba lepia a sú čoraz hrubšie, až je potrubie celkom nepriechodné.


Niekedy sú za upchaté odtoky zodpovedné aj iné faktory, napríklad tvrdá voda tvoriaca vodný kameň, nečistoty vo vode alebo hrdza.

 

V toalete môžu skončiť aj bizarné veci, ako sú detské hračky alebo mŕtve rybičky z akvária. Prvým krokom je teda prevencia - nesplachovanie vecí, ktoré tam nepatria a pravidelné čistenie.

 

 

Ako si poradiť s upchatým potrubím?

Mnoho vecí, môžete vyskúšať aj sami a určite je to dobrý začiatok pri riešení upchatého potrubia. Niekedy však narobíme viac škody ako úžitku, preto sa nebojte obrátiť na odborníkov, ktorí potrubie vyčistia profesionálne a spoľahlivo.

 


Skúste domáce metódy

- Použite domáce prostriedky: Do odtoku nasypte sódu bikarbónu, zalejte ju hrnčekom octu a nechajte pôsobiť minimálne 30 minút, ideálne celú noc. Potom ich zalejte plnou kanvicou horúcej vody. Sóda v kombinácii s kyselinou octovou rozpúšťa prekážky v potrubí, najmä ak ide o mastnotu, zvyšky jedla alebo nánosy mydla.


- Skúste to s odtokovými nástrojmi: Môžete použiť gumový zvon, gumovú pumpu alebo preplachovacie hadice. Fungujú tak, že vytvoria podtlak alebo vytvoria tlak vody a prekážku rozbijú na menšie časti, ktoré sa ľahko spláchnu do kanalizácie.


- Pomôžte si ručným prepchávaním: Existujú rôzne druhy prepchávačov, ktoré zasuniete do potrubia a odopchajú upchaté potrubie. Ak je prekážka malá. môžete skúsiť použiť tenkú dlhú kefku alebo drôt so štetinami.


- Vyskúšajte vysokotlakové čistenie: Ak máte tvrdohlavé upchávky v potrubí, môže byť potrebné použiť vysokotlakové čistenie. Tento proces môže byť však nákladný a preto sa radšej obráťte na odborníkov.

 

 

 

Použite chemické prostriedky

Na trhu nájdete veľa chemických prostriedkov na čistenie potrubia. Zväčša sú vyrobené na báze hydroxidu vodíka alebo kyselín. Preto môžu byť veľmi silné, škodlivé a zdraviu škodlivé - hrozí podráždenie slizníc a poleptanie pokožky.

 

Buďte opatrní a dodržiavajte návod na použitie. V žiadnom prípade sa k nim nesmú dostať deti.

 

 

Manuálne vyčistite sifóny

Tvar sifónu ho predurčuje k tomu, aby sa v ňom hromadili nečistoty. Preto môže byť potrubie upchaté práve v tejto časti. Odskrutkujte ho a vyčistite rukou alebo kefou.

 


Spoľahnite sa na krtkovanie

Najúčinnejšou metódou na čistenie upchatého potrubia je krtkovanie. Do potrubia sa zavedie kamera a špirála, na konci ktorej je takzvaný krtko, teda vodná tryska.

 

Pomocou vodného tlaku sú odstránené akékoľvek prekážky v potrubí. Investovať do vlastného krtka je zdĺhavé a finančne nákladné, preto je najlepšie nechať krtkovanie na profesionálov a využiť ich služby.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama