Trnavské rybníky
reklama

Deň Zeme sa blíži, ako ho najlepšie oslávite?

BLOG - Trnavskými očami | 21.4.2023, 13.35, prispievatelia

Napríklad tým, že si zahráte online enviro kvíz a overíte si svoje vedomosti z ekológie.

Deň Zeme sa blíži, ako ho najlepšie oslávite?

Ilustračné foto: archív Baterkárne

Fragile v Dome Kultúry
reklama


Deň Zeme si každoročne pripomíname 22. apríla. Tento sviatok vznikol v roku 1970 v USA a odtiaľ sa rozšíril do celého sveta.

 

V tento deň si pripomíname, ako veľmi dôležité sú prírodné zdroje a aká obrovská je potreba chrániť ich pre ďalšie generácie.

 

Preto aj oslavy Dňa Zeme by mali byť v tomto duchu. V Baterkárni – trnavskom komunitnom vzdelávacom reuse centre – odporúčajú týchto 6 spôsobov, ako najlepšie osláviť Deň Zeme.

reklama

 

 

1. Darovať planéte svoj voľný čas

Mnohé organizácie aj samosprávy organizujú jarné upratovania, zber odpadkov, brigády na verejných priestranstvách či sadenie stromov.

 

Ak máte záujem, určite sa pre vás nájde miesto. Môžete sa taktiež realizovať ako dobrovoľník v rôznych organizáciách zameraných na ekológiu, sociálne služby a pod. Aj v Baterkárni majú otvorené dvere pre všetkých dobrovoľníkov.


2. Aktívne sa zaujímať o životné prostredie

Aj keď je to trochu depresívne, nezatvárajte oči pred tým, kam naša planéta speje. Čítajte (články z overených zdrojov), sledujte dokumenty, vzdelávajte sa a pomôžte dosiahnuť zmenu podpisom petície.

 

Vzdelávať sa dá aj zábavným spôsobom, napríklad formou kvízov. Tím Baterkárne pripravil zaujímavý online enviro kvíz, v ktorom dokonca môžete vyhrať kreatívnu sadu podľa vlastného výberu.

 

Stačí kliknúť na stránku kahoot.it, zadať PIN 08380347 a prihlásiť sa mailovou adresou alebo nickom z Facebooku či Instagramu. Hra bude aktívna do 22. apríla polnoci.

 


3. Podporiť organizáciu, pre ktorú je Dňom Zeme každý jeden deň 

Deň Zeme je jedenkrát v roku, ale existuje množstvo organizácií, OZ a iných subjektov, pre ktoré je takýto deň 365-krát za rok.

 

Zaoberajú sa ekológiou, ochranou životného prostredia, zvierat, obnoviteľnými zdrojmi a pod. Podporiť ich môžete 2% z daní, priamou platbou na účet, trvalým príkazom, ale aj nefinančne – tak, že budete o danej organizácii šíriť povedomie, zdieľať jej príspevky na sociálnych sieťach a pod.

 

 

4. Urobiť aspoň malý krok k udržateľnému životu 

Pre mnohých je práve Deň Zeme momentom, kedy si povedia dosť, je na čase niečo zmeniť. Možno máte pocit, že každá vaša snaha by bola len kvapkou v mori, ktorú nebude vidno. No na každej kvapke a každom malom krôčiku záleží.

 

Vaša osobná zmena môže vyzerať aj tak, že obmedzíte jazdu autom. Klasickú drogériu vymeníte za ekologickú. Ovocie a zeleninu v obchode nebudete dávať do mikroténových vreciek a nikdy si nezabudnete vlastnú tašku.

 

Podporíte svojím nákupom radšej malé lokálne firmy. Do svojho jedálnička zaradíte viac rastlinnej stravy, atď.

 


5. Naučiť sa novú zručnosť, ktorá k tomu pomôže

Vyrobiť si vlastný voskový obrúsok, ktorý je skvelou náhradou potravinárskej fólie, zhotoviť si vlastnoručne mydlo, netoxickú drogériu či prírodnú kozmetiku...

 

To je činnosť, ktorá vás bude nielen baviť, ale aj vám ušetrí financie. A ako sa to naučiť? Buď svojpomocne alebo na kurzoch, kde vám všetko vysvetlia a zodpovedajú prípadné otázky. Organizujú ich napríklad aj v Baterkárni. 

 


6. Prehodnotiť nákupy

Skôr, ako si kúpite novú vec, položte si otázku, či ju potrebujete mať doma. Ak nie, pokúste sa ju požičať od suseda či kamarátov. Ak áno, rozhoďte siete – virtuálne aj fyzické. Bazáre, sekáče, marketplace, reuse centrá (v Trnave je okrem Baterkárne aj Back2life). Možno budete prekvapení, aké skvelé kúsky za zlomkové ceny objavíte. A ušetríte zároveň svoje aj prírodné zdroje. 

 

TS SaUvedom, o.z.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama