Trnavské rybníky
reklama

Tréner brankárov Spartaka Kamesch: Tím skladáme, aby k sebe pasoval aj ľudsky

ŠPORT - Futbal - Spartak | 19.4.2023, 17.21, Ján Král

Martin Vantruba bude jednotkou aj v nedeľnom dueli s Dunajskou Stredou.

Tréner brankárov Spartaka Kamesch: Tím skladáme, aby k sebe pasoval aj ľudsky

Pavel Kamesch. Foto: Lukáš Grinaj

Púpavy pri aleji
reklama

 

Už siedmy rok má na starosti brankárov v trnavskom Spartaku tréner Pavel Kamesch (48). Niekdajší ligový gólman prišiel do klubu v zime 2016 a odvtedy mu prešlo rukami viacero zverencov, pričom niektorí si časom dobrými výkonmi "vychytali" aj zahraničný angažmán.


Aktuálne má v klube kvalitnú partiu brankárov. Vantruba, Takáč, Kamenár, Rusov i nádejný Vasiľ – to je menoslov, ktorý sa právom radí k ligovej špičke.


"Mal som šťastie, že som v Spartaku vždy pracoval s brankármi, ktorí majú futbalové i ľudské kvality. Kladieme dôraz, aby brankársky tím pasoval k sebe aj ľudsky," hovorí Pavel Kamesch.

ŠUPA technika
reklama


Aktuálnou jednotkou v Spartaku je Martin Vantruba (25), ktorý dostáva v nadstavbovej časti príležitosť pred Dominikom Takáčom.

 

Ak sa nič závažné nestane, v bránke bude stáť aj v nedeľnom dueli proti Dunajskej Strede. Stretnutie sa hrá na Štadióne Antona Malatinského v Trnave 23. apríla s výkopom o 17:30, lístky už sú v predaji online.


"Martin podáva spoľahlivé výkony, nie je dôvod na zmenu. Momentálne sa situácia na tomto poste vyvinula tak, že dostáva príležitosti," hovorí Kamesch.


Práve on stál za letným návratom Vantrubu do klubu, hoci ten si po odchode z Trnavy v žiadnom z klubov nevybudoval pevnú pozíciu a trávil čas skôr na lavičke náhradníkov. Kamesch však vedel, koho berie do tímu.


"Veril som mu, že spoločnými silami dokážeme reštartovať jeho kariéru. Jasné, ešte čas ukáže, či to tak naozaj je. Už sa nám však niečo podarilo, keď dostal šancu, pôsobil v bránke v pohode. Teším sa, že sa zhostil svojej úlohy, samozrejme, netreba robiť unáhlené závery a byť v eufórii, aj Martin vie, že pred ním je ešte dlhá cesta a musí na sebe pracovať. Záleží len na ňom a na jeho výkonoch, či si udrží túto pozíciu."

 

Martin Vantruba je aktuálnou brankárskou jednotkou Spartak. Foto: Lukáš Grinaj

 


Dominik Takáč (24) v minulej sezóne v trnavskej bránke žiaril, dostal sa aj do reprezentácie, v tejto Spartak inkasoval oveľa viac gólov, Takáčovi nepomohli neraz ani spoluhráči. Po základnej časti sa napokon tréneri rozhodli pre zmenu na pozícii číslo 1.


"Celú zimu sa boril so zdravotnými problémami, ktoré sa nabaľovali, napokon to vyústilo do toho, že sme urobili brankársku zmenu. Nie preto, že by chytal zle, alebo by sme zápasy nezvládli pre jeho výkony. Bodové straty išli na vrub celého mužstva, nebolo to vyslovene o ňom. Myslím, že mu pauza aj dobre padla a trochu si oddýchol. Už trénuje na sto percent, čaká na príležitosť a verím, že keď príde, zase to bude starý dobrý Takáč, resp. stále mladý dobrý Takáč, ako ho poznáme," usmial sa Kamesch.


Mimochodom, predminulý víkend Takáč nastúpil za treťoligové Malženice, ktoré sú farmou Spartaka. V dueli vo Veľkých Ludinciach si udržal čisté konto.

 

Minuloročný brankársky tím po víťazstve v Slovnaft Cup-e. Zľava Rusov, Takáč, Kamesch, Kamenár a Vasiľ. Foto: Peter Kollár

 


Okrem Takáča bude športový tlak na pozíciu jednotky čoskoro vytvárať aj Dobrivoj Rusov (30). Príbeh jeho dvoch vážnych zranení v oblasti kolena je futbalovej verejnosti dôverne známy. Po približne dvojročnej odmlke je späť.


"Dobo sa už zapojil do plného tréningového procesu, čo ma veľmi teší. Prajem mu, nech sa mu návrat podarí, nech je zdravý, investoval do toho veľa snahy a nemal to ľahké. Predbežne sa bavíme, že koncom sezóny by mohol naskočiť do zápasov za Malženice. V letnej prestávke by sme tak mali v áčku na výber z pestrej palety brankárov, a tam už sa rozhodne, kto bude číslo jedna. Dôležité je, aby odchytal nejaké duely a verím, že potom ešte prehovorí do boja na tomto poste."


Nezanedbateľnú úlohu v brankárskom kolektíve zastáva Ľuboš Kamenár (35). Skúsený harcovník už popri tom, že kryje chrbát kolegom z brankárskeho tímu, začal aj s trénovaním mládežníckych nádejí.


"Stále nám má, čo dať, predstavuje skúsenosť, je to výborný typ do kabíny, viem, že keby sa niečo stalo a ide do bránky, nesklame. Dá sa povedať, že je to tmel mužstva, ale aj moja pravá ruka v tréningovom procese. Odovzdáva rady mladším brankárom, skrátka osobnosť. Takého človeka je vždy dobré mať v tíme," zložil poklonu Kamenárovi jeho tréner.


Zaujímavosťou je, že všetči členovia brankárskeho tímu vyrastali v mládežníckych tímoch Spartaka. V staršom doraste je aktuálne jednotkou Patrik Vasiľ (18), ktorý už tiež trénuje s A-tímom, keďže aktuálna sezóna je jeho poslednou v mládeži.


"V tréningovom procese je s nami už rok a pol. Verím, že časom zasiahne viac aj do mužských zápasov za Malženice, ale všetko má svoju postupnosť. V U19 podáva veľmi dobré výkony, je dôležitým členom družstva. Bolo by super, keby sa Malženiciam podarilo postupiť a mohol by tak zasiahnuť do vážneho mužského futbalu v druhej lige," dodal Kamesch.

 

Fajčenia sa nevzdal

Pavel Kamesch sa na prvý pohľad drží v ústraní, svojím nenápadným humorom však vie zaťať do živého a pobaviť okolie. Svoje by o tom vedeli rozprávať aj šoféri autobusov Spartaka.


"Starší z dvojice Milanko je skúsený borec, Jurovi ale treba občas poradiť, kedy pribrzdiť, kedy odbočiť. Bez toho by cesta bola nudná," usmieva sa Kamesch.


Po psychicky náročných zápasoch si zvykne zapáliť. V majstrovskej sezóne mal "sparinga" na pozápasovej cigaretke v podobe trénera Nestora El Maestra či maséra Mária Prelovského, teraz tomuto zvyku v realizačnom tíme neholduje nikto. 


"Všetci chcú žiť zdravo a podľa pravidiel, zatiaľ žiadny z kolegov tomu neprepadol, ale ktovie, možno časom, keď budú zažívať tlaky v trénerskej kariére...." prehodil odľahčene. 


"Zlozvyku som sa nevzdal, ale už fajčím "zdravo", prešiel som na elektronické. Pre mňa ide o zmiernenie napätia po zápase, už sa toho asi nezbavím..."

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama