Trnavské rybníky
reklama

V Smoleniciach ako v Alpách: Na starostlivosť o Molpír nasadia kozy

RELAX - Kuriozity | 20.4.2023, 10.27, prispievatelia

Bratislavské regionálne ochranárske združenie zaradilo pasenie kôz na Molpíre do medzinárodného projektu, ktorý je zameraný na obnovu suchomilných travinno – bylinných spoločenstiev.

V Smoleniciach ako v Alpách: Na starostlivosť o Molpír nasadia kozy

Molpír je pre svoju atmosféru vyhľadávanou lokalitou. Foto: Pavol Machovič

Nový Hlohovec
reklama

 

O historickú lokalitu s hradiskom na vrchu Molpír nad Smolenicami sa budú starať kozy. Ich úlohou bude spásaním likvidovať náletové dreviny a invázne rastliny, ktoré vytláčajú vzácne trávnaté biotopy.

 

Obec Smolenice sa na spolupráci pri zabezpečení starostlivosti o prírodovedne a historicky významnú lokalitu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, dohodla s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením a so skúseným farmárom Rastislavom Matiašovičom.

 

Krajský pamiatkový úrad v Trnave nemá podľa starostky Smoleníc Svetlany Petrovičovej k paseniu kôz v lokalite výhrady.

reklama

 

Pastva pre kozy na Molpíre bude ohradená oplotkami. Pre turistov nebudú prekážkou, pretože v oplotkoch budú bráničky.

 

Ľudia, ktorí navštevujú Alpy, sa s tým stretávajú, pretože je to tam úplne bežné. Funguje to tak, že si bránku otvoria a za sebou zatvoria,“ vysvetlil na rokovaní obecného zastupiteľstva Rastislav Matiašovič.

 

V súčasnosti už dáva dokopy brigádnikov, ktorí mu pomôžu s vybudovaním oplotkov. Až potom bude môcť kúpiť kozy, aj keď sa ukazuje, že s dostupnosťou vhodného plemena, ktoré netreba dojiť, môžu byť problémy.

 

Bratislavské regionálne ochranárske združenie zaradilo pasenie kôz na Molpíre do medzinárodného projektu, ktorý je zameraný na obnovu suchomilných travinno – bylinných spoločenstiev.

 

Obnova týchto biotopov prebieha primeraným odstránením drevín a následne pasením, ktoré tam už dlhšiu dobu chýba.

 

Molpír ponúka krásne prírodné scenérie. Foto: Pavol Machovič

 

 

Andrea Janíčková z tohto združenia je presvedčená, že kozy by popri svojej hlavnej úlohe, ktorou bude udržiavanie nízkeho porastu, mohli pritiahnuť ľudí na vzácnu lokalitu v blízkosti Smolenického zámku.

 

Lokalita Molpír je známa ako výšinné opevnené hradisko, najviac obývané bolo v 7. a na začiatku 6. storočia pred Kristom. Podľa doterajších poznatkov zaniklo náhle, pravdepodobne po nepriateľskom útoku a následnom požiari.

 

Hradisko v rokoch 2011 – 2020 zrevitalizovalo a zviditeľnilo občianske združenie Naše Smolenice, ktoré však ukončilo svoju činnosť. Združenie tam istý čas takisto využívalo kozy na spásanie porastov.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama