Spartak zamiešal kartami v hre o titul, remizoval s Dunajskou Stredou

ŠPORT - Futbal - Spartak | 23.4.2023, 19.46, Ján Král

Na krajské derby prišlo do trnavského hľadiska 5051 divákov, z toho vyše päťsto priaznivcov pricestovalo z Dunajskej Stredy. Domáci ultras sa pred duelom prezentovali choreom venovaným klubovej storočnici.

Spartak zamiešal kartami v hre o titul, remizoval s Dunajskou Stredou

Taiwo strieľa gól na 1:0. Foto: trnavskyhlas.sk

Pred zápasom Trnavy s Dunajskou Stredou gratulovali trénerovi Spartaka Michalovi Gašparíkovi k stému súťažnému duelu na trnavskej lavičke prezident klubu Peter Macho a bývalý hráč Martin Škrtel.

Pre bývalého vynikajúceho obrancu stále platí ponuka, aby sa začlenil do funkcionárskeho klubového tímu.

Gašparík dosiahol stovku spartakovských zápasov pred týždňom v Žiline, s Dunajskou Stredou to bol zároveň jeho 75. ligový duel.

Zápas začala Trnava aktívne, Dunajskú Stredu vysoko napádala a neumožňovala DAC-u dostať sa do hry. Andeli veľa lôpt získavali andeli už na súperovej polovičke, navyše, rýchlo a dobre kombinovali.

V 18. minúte Štetina kolmicou našiel Koštrnu, ktorý si naviedol loptu do palebnej pozície a trafil žrď. Neskôr to obstrelom skúšal Ofori a neuspel ani Taiwo z otočky.

To už museli tréneri oboch tímov vynútene striedať. Súboj Čurmu s Blackmanom sa skončil pre oboch tak nešťastne, že pre zranenie nemohli pokračovať v hre.

Gašparík poslal na trávnik stopéra Kóšu a posunul na kraj obrany Twardzika. Kouč Guľa využil na krídle Mendeza.

Choreo fanúšikov Spartaka. Foto: Ján Král

DAC pohrozil až po takmer polhodine hry, Kalmárov tečovaný pokus Vantruba chytil. Na opačnej strane si Petráš poradil s jedovkou Štetinu.

Udrelo v závere prvého dejstva. V 45. minúte Procházkov center z priameho kopu našiel Taiwa, ktorého zakončenie z päťky Petráš neudržal a Nigérijčan takmer z čiary doklepol loptu do siete – 1:0.

Po zmene strán mal gól na kopačke Procházka, v pokutovom území vypálil spoza Risvanisa, Petráša však predviedol skvelý zákrok. Po následnom rohu veľa nechýbalo Danielovmu halfvoleju z hranice šestnástky.

V 56. minúte nahradil Kalmára stopér Kružliak, Dunajská Streda prešla na systém 3-5-2. Andzouana sa posunul na hrot vedľa Krstoviča, čo sa ukázalo ako zásadný ťah.

Dunajská Streda prevzala kontrolu nad zápasom, Káčerova šanca sa ešte gólom neskončila, stredopoliar DAC-u prestrelil v tutovej šanci z päťky.

V 59. minúte ale Pinto vyviezol loptu po pravej strane, milimetrovou prihrávkou za obranu našiel Andzouanu a ten z prvej strelou po zemi k tyči vyrovnal.

Hostia mali v ďalšom priebehu zápasu prevahu, do vyložených šancí sa ale nedostávali. Najväčšiu mal po rýchlom brejku Krstovič, ale netrafil bránku.

Po remíze tak zostáva Dunajská Streda na čele tabuľky, ale pred druhým Slovanom má už náskok iba jedného bodu. Trnava je tretia.

Fortuna liga – nadstavbová časť – skupina o titul – 6. kolo:

FC Spartak Trnava – FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:1 (1:0)
Góly: 45. Taiwo – 59. Andzouana
ŽK: Twardzik, Taiwo - Risvanis, Pinto, Káčer
Rozhodovali: Marhefka – Pozor, Bednár
Diváci: 5051
SPARTAK: Vantruba – Koštrna, Štetina, Twardzik, Čurma (22. Kóša) – Savvidis – Ofori (79. Ristovski), Bukata (71. Paur), Procházka (79. Oseni), Daniel (71. Azevedo) – Taiwo. Tréner: Gašparík.
D. STREDA: Petráš – Pinto, Rasvanis, Brunetti, Andzouana (89. Nebyla) – Dimun – Blackman (22. Mendez), Káčer, Kalmár (56. Kružliak), Ramadan (89. Niarchos) – Krstovič (89. Szantho). Tréner: Guľa.

Adrián Guľa, tréner Dunajskej Stredy: „V prvom rade gratulujem kolegovi ku stovke zápasov v tak významnom klube, ako je Spartak, takisto k účasti vo finále pohára. Klobúk dole, rešpekt! K zápasu - bod berieme, hlavne po reakcii na prvý polčas, v ktorom bol Spartak lepší, rýchlejší, agresívnejší, nepríjemný. Boli sme paralyzovaní nielen dôrazom domácich, ale boli sme aj veľmi nepresní. Potrebovali sme vždy dotyk na viac. Nevyšiel nám ani nástup do druhého polčasu. Reagovali sme, zmenili rozostavenie a dostali sa do zápasu. Bola tam šanca Andzouanu, Káčera a Krstoviča. Mužstvo získalo novú zbraň. Dohrávali sme v rozostavení 3-5-2 veľmi kvalitne, s pokojom na lopte. Boli sme presnejší, mali sme vpredu dvoch rýchlych hráčov, ktorí neustále zamestnávali obranu. Tým pádom sme si otvárali priestory na to, aby sme boli pokojnejší a eliminovali sme pressing a agresivitu domácich. Hralo sa vo veľmi dobrej atmosfére, za čo ďakujem našim fanúšikom. Domáci boli takisto na nás, ako vždy, pripravení. Bod je pre nás cenný,  môže byť v ďalšom priebehu súťaže rozhodujúci.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Prvý polčas bol podľa našich predstáv, držali sme silnú Dunajskú Stredu na dištanc, hrali sme vo vysokom postavení, chalani dobre pressovali, boli agresívni. Možno sme mohli viac doťahovať akcie po pressingu, ale jeden gól bol za prvý polčas zaslúžený. Aj druhé dejstvo sme začali dobre, ale potom sme vypadli zo zápasu. Súper zmenil rozostavenie, chalani nie ideálne reagovali na zmenu, mne sa to ťažko ukričalo, pretože atmosféra bola solídna. Potom sme inkasovali, aj keď treba uznať, že hráči súpera to spravili fantasticky. Prišla krásna lopta a zakončenie z prvej. To bolo kľúčové, keby sme do 60. minúty neinkasovali, zápas by sa trochu inak vyvíjal. Hra sa potom v poli vyrovnala, ani jedno mužstvo už nemalo vpredu kvalitu, aby rozhodlo. Bolo veľa súbojov, nakoniec to skončilo remízou. Bod tiež berieme, hrali sme proti ašpirantovi na titul.“