Trnavské rybníky
reklama

Porovnanie bývania v Trnave a Bratislave: Dochádzať za prácou alebo sa presťahovať?

AKTUALITY - Firmy | 29.4.2023, 08.00, reklamný článok

Z Trnavy, ktorá leží od Bratislavy necelých 60 km, dochádza mnoho ľudí do Bratislavy za prácou. Patríte medzi nich aj vy? Oplatí sa to, alebo by bolo lepšie bývať priamo v Bratislave? Možno áno, aj keď...

Porovnanie bývania v Trnave a Bratislave: Dochádzať za prácou alebo sa presťahovať?

Do Bratislavy dochádza denne 11 000 Trnavčanov.

 

Demografia Trnava verzus Bratislava

Kým Bratislava, naše najväčšie mesto, má približne 500 000 obyvateľov (oficiálne prihlásení na pobyt), v Trnave žije okolo 62 000 obyvateľov. Už na prvý pohľad je zjavné, že Trnava patrí medzi menšie mestečká.


S tým sa spája väčšia komornosť mesta, vyšší pokoj a ľahšia dopravná dostupnosť v rámci mesta. Nečakajú vás tu žiadne zápchy ani veľký rozruch ľudí.

 

No napriek tomu má Trnava služby na vysokej úrovni a dobrú dopravnú dostupnosť s okolitými mestami, Bratislavu nevynímajúc.

 

 

Denne dochádzajú do Bratislavy z Trnavy tisícky ľudí

Podľa dostupných štatistík dochádza denne do Bratislavy okolo 130 000 ľudí, z Trnavy ich cestuje podľa staršieho prieskumu z roku 2019 minimálne 11 000. Dôvodom je najmä cesta za prácou alebo štúdiom. 


Pravidelné dochádzanie do Bratislavy podporuje aj dobrá dopravná dostupnosť, autom aj vlakom sa do Bratislavy z Trnavy dostanete za menej ako 45 minút.

 

Čo môže byť v mnohých prípadoch, najmä v čase dopravnej špičky, aj menej ako z jedného konca Bratislavy na druhý.

 

Doprava z Trnavy do Bratislavy je bezproblémová.

 

 

Ponuka bytov je pestrá v Trnave aj Bratislave

Trnava zažíva v posledných rokoch doslova realitný bum a čoraz viac narastá ponuka nových bytov. Čoraz viac sa ponukou, kvalitou, ale z časti aj cenami trnavský realitný trh posúva na úroveň Bratislavy.

 

Napriek tomu čoraz viac „dochádzačov“ za prácou obzerá po prenájme bytov v Bratislave. Dôvodom je najmä každodenná časová strata.


Predsa len, pri prenájme bytu v rovnakej mestskej časti ako máte prácu, sa dá denne ušetriť množstvo času. A takýto variant často vychádza cenovo porovnateľne, ako platenie bývania v Trnave spolu s nákladmi na cestovanie.

 

A keď k tomu pripočítame ešte čas, ktorý je nevyčísliteľný, často nie je nad čím váhať. Spolu so stúpajúcim trendom cien nehnuteľností v Trnave hrá preto čoraz viac faktorov v prospech sťahovania sa do Bratislavy.


Samozrejme, táto možnosť láka najviac mladých ľudí, ktorí ešte nemajú rodiny a teda nestihli sa usadiť. V takomto prípade je totiž naozaj jednoduché zbaliť sa a odsťahovať na nové miesto.

 

K sťahovaniu do Bratislavy sa ale mnohokrát priklonia aj mladé rodiny. Dôvodom je najmä jednoduchšia logistika všetkých členov rodiny či už do školy, na krúžky alebo do práce.

 


Za určitých podmienok môžete využiť aj príspevok na dochádzanie za prácou, či príspevok na presťahovanie sa

V rámci podpory zamestnanosti Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny poskytuje nezamestnaným občanom príspevky na dochádzanie či presťahovanie sa za prácou.

 

O príspevok na dochádzanie za prácou môžete požiadať, ak ste boli evidovaný na úrade práce aspoň tri mesiace a následne ste boli z evidencie vyradený v dôsledku nájdenia si nového pracovného miesta.

 

Na čerpanie príspevku máte nárok 6 mesiacov, pričom jeho výška je maximálne 200 € mesačne.


Ďalším príspevkom je príspevok na mobilitu, ktorého cieľom je pomôcť vám uhradiť časť nákladov spojených so zmenou bydliska kvôli práci.

 

Tento príspevok je možné získať v prípade ak ste boli nezamestnaný aspoň 3 mesiace a vaše nové pracovisko je od miesta trvalého bydliska vzdialené aspoň 50 km. 


Príspevok slúži na pokrytie preukázaných nákladov na nájomné alebo poplatky súvisiace s používaním bytu.

 

S využitím príspevku a hľadaním nového bývania, na ktoré je možné príspevok použiť vám pomôžu realitné kancelárie v Bratislave.

 

Z príspevku je možné hradiť najviac 80 % nákladov na byt, maximálne do výšky 400 € v prípade jednotlivca a 600 € v prípade manželov.


Trnava aj Bratislava sú obe krásne mestá a život v nich má svoje čaro. To, či sa rozhodnete presťahovať alebo za prácou dochádzať je čisto len na vašom uvážení.

 

Kým pre jedného má viac výhod presťahovanie, pre iného dochádzanie. Správne rozhodnutie je preto čisto na individuálnom zvážení.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama