Pohár je nááááš! Spartak vo fantastickej atmosfére zdolal vo finále Slovan

ŠPORT - Futbal - Spartak | 1.5.2023, 17.46, Ján Král

O víťazovi sa rozhodlo až v predĺžení, andeli zlomili zápas gólovou hlavičkou Paura, víťazstvo pečatil z penalty Twardzik.

Taiwo v súboji s Medveděvom. Foto: Juraj Cisár

Tréner Spartaka Michal Gašparík zvolil na finále klasické trnavské rozostavenie 4-1-4-1, ktoré pri ofenzíve prechádza do 4-3-3.

Kouč Slovana Vladimír Weiss starší nemohol počítať so službami jeho zraneného syna, na ľavom kraji obrany dostal pred Lovatom prednosť Pauschek, na krídle pred Zmrhalom zase Zuberu.

Hralo sa vo vynikajúcej atmosfére. Dostupná kapacita štadióna bola vypredaná, drvivú väčšinu obsadili priaznivci Spartaka, slovanistov bol v sektore hostí približne 1900. Celkovo bolo na zápase 15427 divákov, viac na finále pohára ešte v ére samostatnej slovenskej ligy neprišlo.

Zápas mal vysoké tempo, nechýbali ostré súboje, obe strany vychádzali zo zabezpečenej obrany, aktívnejší smerom dopredu boli Trnavčania.

V 6. minúte prvýkrát zamestnal brankára Trnovského Daniel. V 24. minúte Trnovský neudržal loptu v súboji s Taiwom, Oforiho zakončenie z päťky stihol vykopnúť pred čiarou obranca Slovana.

Z brejku išiel do šance Zuberu, Savvidis mu ale strelu zblokoval.

V hľadisku nechýbali pyrotechnické vložky. Foto: Juraj Cisár

V závere prvého dejstva mali andeli viacero dobrých príležitostí. Najprv sa andeli dostali do šestnástky dobrou kombináciou, Bukatovu ranu Trnovský vyrazil a pred Procházkom hasil odkopom na roh Kašia.

Potom chytil Štetinov priamy kop Trnovský a krátko pred prestávkou uspel gólman Slovana aj pri technickom pokuse Oforiho, Danielova dorážka išla nad.

Slovan mohol udrieť po štandardke, Kucka však trafil vedľa. Gól do kabíny mohol streliť Savvidis, po priťuknutí Procházku v pokutovom území ale netrafil loptu so želanou razanciou.

Do vytleskávačky Spartak - Spartak sa vo VIP zapojil aj Martin Škrtel. Foto: Juraj Cisár

Slovan otvoril skóre v 57. minúte, na nakopnutú loptu si do šestnástky nabehol Green a z pravej strany prestrelil Vantrubu – 0:1.

Medveděvovu strelu z rohu šestnástky o čosi neskôr už trnavský brankár kryl.

Trnavský realizačný tím reagoval striedaním, namiesto stopéra Kóšu prišiel na plochu druhý útočník Ristovski a Trnava prešla na systém 3-5-2.

Ďalšou zmenou bola výmena stredovej dvojice Bukata - Procházka za Paura s Azevedom.

Michal Gašparík rozdáva pokyny. Foto: Juraj Cisár

Obrovskú šancu na vyrovnanie mal v 82. minúte Ristovski, v šestnástke sa po dlhom nákope dostal k odrazenej lopte, ranu mu však obetavým sklzom v poslednej chvíli zblokoval De Marco.

V 86. minúte už ale trnavský štadión explodoval radosťou. Po prihrávke Azeveda z pravej strany sa na päťke presadil Taiwo a zblízka vyrovnal.

V závere riadneho hracieho času mohol ešte strhnúť výsledok na trnavskú stranu Ristovski, hlavou však mieril nepresne a o čosi neskôr netrafil v dobrej pozícii bránku ani Paur.

V predĺžení mal dobrú šancu Kankava, v pokutovom území sa dostal k zakončeniu, no jeho krížna strela minula cieľ. V 104. minúte Vantruba na dvakrát skrotil projektil Medveděva.

V druhom polčase predĺženia to vyzeralo, že už sa obe mužstvá zmieria s penaltovým rozstrelom, v 111. minúte ale Koštrna namiesto dlhého autu vhodil na Savvidisa, ten posadil center na hlavu Paura, ktorý umiestnil hlavičku k žrdi – 2:1.

Ďalší gól mohol pridať po Twardzikovej štandardke hlavou Ristovski.

Trnavský triumf napokon spečatil Spartak z pokutového kopu, ktorý rozhodca Očenáš nariadil po intervencii VAR-u za faul Agba na Taiwa. Z bieleho bodu stanovil na konečných 3:1 Twardzik a v Trnave mohli vypuknúť oslavy.