Trnavské futbalistky prehrali vo finále pohára, trofej putuje do Myjavy

ŠPORT - Futbal - Spartak | 3.5.2023, 07.58, prispievatelia

Súboj dvoch Spartakov vyznel lepšie pre ten myjavský, po pohárovom triumfe má nakročené k zisku domáceho double.

Strieborný kolektív Spartaka Trnava. Foto: Ľubomír Horňák

Finálový duel  pohárovej súťaže žien v Dunajskej Lužnej sa hral pred početnou diváckou kulisou. Pre oba kluby išlo o premiérovú účasť vo finále, lepšie sa s tým vysporiadal úradujúci šampión z Myjavy.

Červeno-čierne si na Myjavčanky verili, počas uplynulého víkendu s nimi dokázali remizovať v rámci ligovej súťaže 2:2 a v závere siahali aj na výhru, no vo finálovom stretnutí pôsobili od začiatku lepším dojmom ligové líderky z Kopaníc.

Prvýkrát dokázali dostať loptu do siete v dvanástej minúte, gól ale neplatil, keďže zakončujúca Andrea Bogorová si v súboji s brankárkou Trnavčaniek pomohla faulom.

Tá istá hráčka poslala loptu opäť za bránkovú čiaru o desať minút neskôr, tentoraz pre zmenu zakončovala z ofsajdového postavenia a stav zostal naďalej bezgólový.

Do tretice všetko dobré platilo pre Myjavčanky v 24. minúte, Laura Retkesová vyslala možno strelu, možno center z rohu šestnástky a lopta sa zastavila až v trnavskej bráne – 1:0 pre Myjavu.

Päť minút pred prestávkou využila kvalitný center z pravej strany hrajúca trénerka a kapitánka favorita z Kopaníc Iveta Neveďalová, ktorá zvýšila na polčasových 2:0.

Hráčky Spartaka vyprevadili na ihrisko mladé nádeje trnavského klubu.

Do druhého dejstva nastúpili červeno-čierne s túžbou pokúsiť sa zmazať dvojgólové manko podobne ako sa im to podarilo počas predchádzajúceho víkendu v ligovom zápolení.

Ich plány dostali výrazné trhliny v 48. minúte, kedy sporne nariadený pokutový kop po ruke Viktórie Čeriovej premenila najlepšia ligová strelkyňa Andrea Bogorová, čím prakticky rozhodla súboj o pohárovú trofej.

Trnavčanky sa pokúšali aspoň o čestný presný zásah. Najbližšie k nemu mala Patrícia Mudráková po hodine hry, loptu v páde prepasírovala cez gólmanku Myjavčaniek, no ešte pred bránkovou čiarou ju odvrátila obrana čierno-bielych.

Vo zvyšku stretnutia už gól nepadol, a tak trofej po jednoznačnej výhre 3:0 putuje premiérovo do Myjavy.

Duel sa hral pred solídnou kulisou, na čom mali podiel aj hráčky Spartaka z mládežníckych kategórií.

„Momentálne vo mne prevláda sklamanie. Po minulej sobote sme verili, že môžeme boj o trofej zdramatizovať, respektíve zápas doviezť do víťazného konca. Škoda, futbal je taký, na druhej strane treba športovo uznať, že súper bol dnes lepší. Oproti sobote nám nefungoval stred poľa. Trošku k tomu prispel aj terén, chceme tvoriť, hrať kombinačný futbal, čo je na takomto trávniku zložité. Hlavne som však sklamaný, že sme nepredviedli našu najlepšiu hru, aj keď je pravda, že vždy hráte len toľko, koľko vám dovolí súper,“ hodnotil duel lodivod Trnavčaniek Peter Koreň.

„Cez prestávku sme si hovorili, že sa pokúsime zopakovať scenár spred týždňa, kedy sme zmazali dvojgólové manko. Bohužiaľ, hneď v úvode druhého polčasu nás zarezal pokutový kop, či bol nariadený správne už nechám na niekoho iného,“ pokračoval kouč červeno-čiernych.

Trnavčanky po zápase poďakovali fanúšikom za podporu.

Celý duel v srdci trnavskej obrany s kapitánskou páskou odohrala tradične reprezentantka Viktória Čeriová. Kým vlani sa po finálovom dueli v drese Slovana Bratislava tešila zo zisku trofeje, tentokrát sa musela uspokojiť so striebornou medailou.

„Mám zmiešané pocity. Mali sme cieľ hrať finále, ale keď už sme tam boli, chceli sme samozrejme vyhrať. Čiže prvotný pocit je, že sme postupom do finále dosiahli historický úspech, ale po prehre prevláda sklamanie. Zápas bol veľmi náročný, hlavne v úvodných piatich až desiatich minútach nás Myjava zatlačila. Potom sme sa z tlaku dokázali vymaniť, avšak ihrisko bolo náročné, čo nášmu technickému futbalu nevyhovovalo, pretože nám odskakovali lopty. Snažili sme sa hrať na rýchle brejky, no dostali sme po chybe gól. Možno keby sme premenili za stavu 1:0 šancu, hralo by sa nám lepšie. Duel bol pre nás ťažký, ale mal parametre finále,“ povedala po stretnutí Viktória Čeriová.

„Pri penalte som si bola vedomá, že som v šestnástke. Lopta mala spätnú rotáciu smerom na našu bránu a potrebovala som sa k nej dostať. Zasiahla som ju telom odkiaľ sa mi odrazila do ruky. Hlavná rozhodkyňa to videla na penaltu, s čím už nič nenarobíme. Možno to bol zlomový moment, ale stále sme hrali, nezložilo nás to, len za stavu 3:0 to už bolo veľmi náročné,“ vrátila sa k momentu z úvodu druhého dejstva kapitánka Spartaka Trnava.

Víťazný kolektív - Spartak Myjava.

V bráne Trnavy nastúpila po dlhšej pauze zavinenej zranením Janka Červíková. Predviedla viaceré kvalitné zákroky, no prehre nezabránila.

Mimochodom, pre brankársku jednotku červeno-čiernych to bolo druhé prehraté finále pohára za sebou, minulý rok neuspela v drese Žiliny.

„Som veľmi sklamaná, boli sme nastavené, že chceme vyhrať. Bohužiaľ sa nám to nepodarilo, urobili sme individuálne chyby, ktoré sme už nedokázali napraviť. Zápas sa vyvíjal tak, ako sme čakali, Myjava má kvalitu, ktorú už neraz ukázala. Rozhodli detaily, im niektoré veci vyšli a nám nie. Musíme sa z toho poučiť a ideme ďalej,“ vyjadrila svoje pocity Janka Červíková.

Počas absencie ju v bráne zastúpila mladá Viktória Králiková. Paradoxne, tá počas týždňa absolvovala operáciu ruky, čím sa pre ňu sezóna skončila.

„V mojom výkone bol cítiť výpadok, koleno ešte nie je úplne okej, ale to nie je výhovorka na to, čo sa dialo na ihrisku. Snažila som sa pomôcť tímu, niekedy to išlo lepšie, niekedy horšie. Zranenia ale patria k futbalu a k športu. Nás aktuálne neobchádzajú, skôr si nás nachádzajú. Musíme sa s tým aj s Viki popasovať a vrátiť sa silnejšie,“ doplnila k zdravotnému stavu brankárskeho tímu letná posila zo Žiliny.

Víťazná trofej Slovenského pohára žien.

Trnavčanky najbližšie narazia v sobotu 6. mája od 11:00 na domácej pôde v Jaslovských Bohuniciach na súperky z Banskej Bystrice.

Počas základnej časti ligovej súťaže sa s vojačkami stretli dvakrát a oba duely vyhrali. Pod Urpínom uspeli pomerom 3:1 a na záver jesennej časti súťaže vyprevadili Stredoslovenky z Jaslovských Bohuníc s debaklom 8:0.

Po konci pohárovej cesty môžu červeno-čierne vrhnúť všetku energiu do ligy, kde zostáva odohrať ešte šesť kôl. Hlavným cieľom do zvyšku sezóny zostáva zisk tretieho miesta.

„Chceme určite udržať tretiu pozíciu. Ideme sa ďalej učiť, posúvať sa v systéme a ďalej pracovať,“ načrtol ambície Trnavčaniek do zvyšku sezóny kormidelník žien Spartaka Peter Koreň.

„Tretie miesto je náš cieľ, finále máme za sebou, takže sa môžeme sústrediť na nasledujúce zápasy, ktoré budú náročné. Ružomberok nám šliape na päty, takže musíme ešte zamakať,“ doplnila na záver svojho trénera kapitánka družstva Viktória Čeriová.

Základná zostava Trnavčaniek vo finále pohára.