Trnavské rybníky
reklama

Muchova cesta pokračuje v Piešťanoch, vedie do kúpeľov

AKTUALITY - Piešťany | 10.5.2023, 11.39, prispievatelia

Do tunajších kúpeľov sa svetoznámy umelec opakovane vracal. Z vďačnosti v hoteli Thermia Palace zanechal svoju jedinú veľkú olejomaľbu so slovenským námetom.

Muchova cesta pokračuje v Piešťanoch, vedie do kúpeľov

Časť vystavených diel v piešťanských kúpeľoch. Foto: KOCR TTSK

reklama

 

Otvorením výstavy Kvetinové svety a podpisom memoranda o spolupráci sa na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch začala prezentácia diela a odkazu Alfonsa Muchu.

 

Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Trnavský samosprávny kraj a mesto Piešťany sa pripojili k medzinárodnému projektu Muchova cesta, ktorej iniciátorom je Nadácia Mucha.

 

Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

Piešťany sa tak po Ivančiciach, Hrušovanoch nad Jevišovkou a Moravskom Krumlove stali prvým miestom mimo územia Českej republiky, ktoré je súčasťou Muchovej cesty.

 

Do tunajších kúpeľov sa svetoznámy umelec opakovane vracal. Z vďačnosti v hoteli Thermia Palace zanechal svoju jedinú veľkú olejomaľbu so slovenským námetom.

 

Okrem reprodukcie známeho obrazu Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia (1932) budú môcť návštevníci výstavy Kvetinové svety obdivovať aj jeho ďalšie diela.

 

Kurátorka Tomoko Sato, autorka všetkých veľkých výstav a projektov Nadácie Mucha po celom svete, sa zamerala na jednu z najcharakteristickejších zložiek Muchovho grafického štýlu, ktorý sa stal synonymom pre secesiu v Paríži v období Belle Époque.

 

„Svetoznámy umelec sa spolu so svojou rodinou do Piešťan vracal opakovane. Z vďačnosti za uzdravujúcu silu piešťanských kúpeľných prameňov daroval hotelu Thermia Palace olejomaľbu, ktorú vytvoril v Nice. Diela Alfonsa Muchu do Piešťan nepochybne patria, preto nás teší, že milovníci výtvarného umenia ich môžu obdivovať práve na Kúpeľnom ostrove, kde sa ich autor cítil dobre a kde zároveň čerpal aj inšpiraciu pre veľkolepé dielo Slovanská epopej,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany Peter Bednarčík.

 

V Piešťanoch je výstava obohatená o špeciálnu časť venovanú Muchovmu vzťahu k tomuto kúpeľnému mestu na začiatku 30. rokov 20. storočia.

 

Ambíciou projektu Muchova cesta je širšie zapojenie miest spojených so životom a dielom Alfonsa Muchu po celom svete.

 

Výstavy v Ivančiciach, Hrušovanoch nad Jevišovkou, Moravskom Krumlove a Piešťanoch budú trvať do 31. októbra 2023. Celkovo je na nich prezentovaných 118 umeleckých diel Alfonsa Muchu.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov na SR
reklama
Cisárky Sereď
reklama