Žlté povlaky na parapetoch a autách súvisia s kvitnúcimi ihličnanmi
SERVIS - Dom a záhrada | 10.5.2023, 15.51, prispievatelia
Peľovú situáciu na Slovensku výrazne ovplyvňuje počasie.
Parapety či exteriérové žalúzie sú pokryté peľom z kvitnúcej zelene. Foto: Ján Král
reklama
Výkyvy počasia v uplynulom týždni výrazne ovplyvnili peľovú situáciu na Slovensku. V ovzduší na väčšine územia Slovenska ešte dominoval peľ brezy, jaseňa, duba a buka.
Pribúda peľ tráv z čeľade lipnicovitých, začína kvitnúť skorocel, štiav a v teplejších oblastiach aj pŕhľavovité.
Začali tiež kvitnúť ihličnany z čeľade borovicovitých, ktorých veľké peľové zrná budú v krátkom čase tvoriť žlté povlaky na parapetoch aj autách.
reklama
V tlačovej správe o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
Peľová sezóna brezy prešla vrcholom aj v chladnejších oblastiach Slovenska, kde v uplynulom týždni ešte dosiahla veľmi vysoké denné koncentrácie.
Peľ jaseňa dosahoval alergiologicky významné denné hladiny na strednom a severnom Slovensku. Najvyššia denná koncentrácia peľu brezy bola zachytená v Banskej Bystrici, Žiline a v Nitre.
Kvitnutie Harmaneckej tisiny prinieslo na krátky čas vysoké denné koncentrácie peľu tisu v Banskej Bystrici a v Žiline.
Peľ ostatných drevín sa vyskytoval v ovzduší v stredných a nižších hladinách. Narastajú denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých.
Spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium dosahovali vysoké denné koncentrácie.
Podľa prognózy peľovej situácie na 19. týždeň sa peľová sezóna brezy končí. Alergiologicky významné denné koncentrácie peľu brezy sa očakávajú ešte na strednom, severnom a čiastočne aj východnom Slovensku.
Celkovo budú mať denné koncentrácie peľu brezy klesajúcu tendenciu. Denné koncentrácie peľu hrabu a jaseňa budú klesať.
Výraznejšie budú stúpať denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých. Pribúdať budú peľ tráv z čeľade lipnicovitých, peľ pŕhľavovitých a spolu s nimi aj peľ ďalších bylín.
V ovzduší sa bude ešte vyskytovať peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, javora, duba, buka, platanu, pagaštanu, smrekovca a ďalších ihličnanov.
Postupne bude dochádzať k rozširovaniu druhového spektra peľu. Pri oteplení sa očakáva nárast denných koncentrácií spór húb (plesní).
Ochladenie a zrážková činnosť spôsobuje regionálne poklesy denných koncentrácií peľu v ovzduší, vietor zas prispieva k transportu peľu z väčších vzdialeností.
SITA