Na hádzanú prišiel plný dom, Trnavčania napokon prvoligový titul nezískali

ŠPORT - Hádzaná | 14.5.2023, 15.30, Ján Král

HBC Trnava po tesnej prehre s Bratislavskou hádzanárskou akadémiou obsadilo v tabuľke druhú pozíciu.

Ľubomír Bočkay strelil tri góly. Takto prekonal brankára Mária Dúhu, ktorý svojho času chytal tiež v Trnave. Foto (6x): Ján Král

Záverečné kolo hádzanárskej prvej ligy pritiahlo do Mestskej športovej haly v Trnave 1200 divákov.

HBC Trnava by v prípade víťazstva nad Bratislavskou hádzanárskou akadémiou predbehol svojho súpera a stal by sa šampiónom druhej najvyššej slovenskej súťaže.

Osud to chcel napokon inak, zaplnené hľadisko videlo tesnú prehru domáceho tímu 23:24. Súťaž tak vyhral tím, ktorý funguje ako béčko extraligového ŠKP Bratislava. Trnava skončila druhá.

Úvod bol slávnostný, diváci pred duelom tlieskali k 80-tinám trénerovi trnavskej mládeže Viliamovi Silberhornovi, následne trojici trnavských hráčov, ktorá ohlásila koniec aktívnej hráčskej kariéry. Spolu s Petrom Lužákom hrali posledný súťažný zápas Karol Baran aj Mário Brezina.

Význam stretnutia bol cítiť od úvodných minút, súperi si v osobných súbojoch nič nedarovali, hralo sa tvrdo a dôrazne v obrane.

HBC Trnava sa dostalo do vedenia gólom Mikovica a bratislavským „policajtom“ dlho nedovolilo skórovať. Hostia sa presadili až v závere ôsmej minúty, keď znižovali na 2:1.

Domáci si držali vedenie, súperovi dokázali odskočiť na rozdiel troch gólov, hostia prvýkrát vyrovnali až v 23. minúte na 8:8.

V hľadisku visel transparent pre Petra Lužáka.

Emócie sa stupňovali na ihrisku aj v hľadisku, rozbuškou bol faul Mráza na Mančušku, po ktorom rozhodcovia prekvapujúco vylúčili aj trnavského hráča a pri hre o muža menej na každej strane dokázal Kišš vôbec prvýkrát dostať hostí do vedenia 12:11, čo bol zároveň polčasový výsledok.

Po zmene strán sa emócie upokojili, HBC vyrovnalo skóre a v 57. minúte bol stav 21:21. Vtedy hostia dokázali troma gólmi odskočiť na 21:24 a hoci Marcel Baran a Strahinja Govedarica ešte korigovali, stačilo to iba na výsledok 23:24.

Hostia sa tešili z víťazstva, Trnavčanov vytlieskalo hľadisko. Napokon si obe mužstvá dali aj spoločnú tímovú fotografiu. Tak to má byť, emócie majú zostať na ihrisku...

Branislav Augustín v bránke Trnavy opäť vytiahol viaceré výborné zákroky.

„Vedeli sme, že príde ťažký súper, ktorý je behavý, rýchly a hráčov, ktorí trénujú podstatne viac ako my. V prvom polčase sme ich eliminovali, veľmi dobre sme bránili, v bránke podal výborný výkon Braňo Augustín. Potom prišli výpadky a taktické chyby, hlavne v obrane v druhom polčase a závere zápasu. Zároveň sme nepremenili šance. Musím povedať, že niektorí chlapci už cítili únavu po vyťažení. Bol to boj, ale nespravili sme zlé meno nášmu klubu a hádzanej. Snažili sme sa rozložiť výkon na celý tím, nie všetko vyšlo, ale klobúk dole, chlapci zabojovali. Remíza by bola spravodlivejšia,“ hodnotil duel trnavský tréner Vladimír Teplanský.

Tréner Vladimír Teplanský nesúhlasil s viacerými rozhodnutiami arbitrov.

Trnavčania napokon skončili na druhom mieste tabuľky. Keďže Bratislavská hádzanárska akadémia je béčkom extraligového ŠKP, má HBC právo postúpiť o súťaž vyššie.

Ako potvrdil prezident HBC Trnava Ján Lukačovič, z ekonomických dôvodov túto možnosť nevyužijú.

„Sezónu hodnotíme veľmi pozitívne. Išli sme do ročníka s tým, že chlapci sa chcú hrou zabaviť, chceme prilákať mladých hráčov do mužstva a zapojiť ich do zápasov. Postupne pribúdali diváci, ktorí sa radi prišli pozerať na našu hádzanú, povzbudili nás a vrcholom bol dnes plný dom,“ pokračoval Teplanský.

„Niektorí chlapci idú teraz na majstrovstvá sveta veteránov do Omišu. Dáme potom sedenie a povieme si ako ďalej. Odchádzajú nám starší bojovníci do športového dôchodku, musíme to doplniť mladšími a nadviazať na to, čo sme dokázali v tejto sezóne. Očakávame, že z dorastu prejde štyri – päť chlapcov do áčka,“ uzavrel trnavský kouč.

Diváci mužstvo vytlieskali aj po prehre.

1. liga – 18. kolo:

HBC Trnava – Bratislavská hádzanárska akadémia 23:24 (11:12)
HBC: Augustín, Just – Veres 2, Mančuška 3, Govedarica 3, Bočkay 3, K. Baran, Laho 5, Opálek, Benczy, Cozens, Lužák, Mikovic 2, M. Baran 3, Brezina 2, Djordjevič. Tréner: Teplanský.
BHA: Dúha, Hronský, Pántik – Mráz 4, Shpak 3, Bulla, Mišovič, Kišš 5, Biró 4, Vyletel 1, Vass, Modrovský 4, Tribula 1, Slovák, Pomichal 1, Márnota 1. Tréner: Janoška.
Pok. hody: 3/3 – 4/1, tresty: 6 – 8, ČK: Mikovic, Brezina, Mančuška. Diváci: 1200

Unavení po sezóne, ale spomínať bude na čo.