Trnavské rybníky
reklama

Rozpísali novú éru trnavskej hádzanej, trojica oznámila koniec kariéry

ŠPORT - Hádzaná | 19.5.2023, 09.05, Ján Král

Peter Lužák, Mário Brezina a Karol Baran oznámili, že už nebudú pokračovať pri A-tíme a končia s aktívnou kariérou.

Rozpísali novú éru trnavskej hádzanej, trojica oznámila koniec kariéry

Karol Baran pri defenzívnom zákroku, súboj sleduje Peter Lužák. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Ligová sezóna sa skončila, trnavskí hádzanári však neoddychujú. Práve naopak, od štvrtka súťažia na podujatí nazvanom Majstrovstvá sveta Masters v Omiši.

 

Spoločne s kamarátmi z novozámskeho klubu postavili na turnaji v Chorvátsku dve družstvá – v kategórii od 40 a od 45 rokov


Starší obhajujú zlato spred roka, vykročili za ním víťazstvom nad tímom Dolný Slask 13:3. Mladší pred rokom priniesli striebro, v prvom dueli remizovali s litovským družstvom Smarskai 9:9. Ako je zrejmé aj z výsledkov, stretnutia sa hrajú v skrátenom čase.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Brezina: Najlepšiu bodku za mojou kariéru môžu dať mladí

Vo výprave, v ktorej figuruje gro tímu HBC Trnava, nechýba ani trojica Peter Lužák, Mário Brezina a Karol Baran. Táto trojka sa v nedeľu lúčila v záverečnom ligovom kole s aktívnou kariérou. Ako uviedli, ďalej už plánujú hrávať iba za starých pánov.


„Myslím si, že v poslednom kole bol jasný odkaz, prečo ukončiť kariéru. Behali okolo mňa 20-roční chalani, ktorým by som mohol byť otec. Všetko treba ukončiť v pravý čas a usúdil som, že ten už nastal,“ povedal Mário Brezina.


Trnavčania v zápase s Bratislavskou hádzanárskou akadémiou prehrali 23:24 a skončili na druhom mieste tabuľky. Brezina napokon opustil ihrisko predčasne za červenú kartu, keď jeho obranný zákrok posúdil rozhodca ako príliš ostrý.

 

Chcelo by to inú bodku za kariérou...


„Víťazná bodka bude verím v Omiši. A ešte lepšia bude, ak sa trnavská hádzaná definitívne postaví na nohy, preberú to mladí a potiahnu možno až do extraligy,“ pokračoval Brezina. 

 

Trnavsko-novozámsky tím 45+ v Omiši. Foto: archív HBC

 

Trnavsko-novozámsky tím 40+ v Omiši. Foto: archív HBC

 


Záverečný duel s béčkom bratislavského ŠKP sledovala zaplnená trnavská hala, podľa oficiálneho údaju bolo v hľadisku 1200 divákov.

 

Priemerne na domáce duely Trnavčanov chodievalo približne 500 divákov. Na slovenské pomery výborné čísla, ktoré môžu slovenskému Rímu závidieť aj extraligisti.


„Je to fantastické, že ľudia na hádzanú nezabudli, že tento šport má v Trnave tradíciu. Treba zapracovať na tom, aby sa vrátila tam, kde bola, keď klub získal titul a keď tu hrávalo veľa Trnavčanov,“ dodal Brezina, ktorý v trnavskom klube vyrastal a za éry trénera Ivana Hargaša prešiel do A-tímu.

 

Mário Brezinovi gratulujú ku kariére tréner Vladimír Teplanský a jeho asistent Jaroslav Nemček. Foto: Ján Král

 

 

Najkrajšiu časť kariéry zažil v Považskej Bystrici, kde si zahral finále extraligy a aj skupinovú fázu Ligy majstrov. Hlohovcu neskôr pomohol k postupu do najvyššej súťaže a legionársky chlebík okúsil v nižších nemeckých súťažiach.

 

Neskôr sa vrátil do Trnavy a pomohol aj s reštartom mužskej hádzanej. „Už pred sezónou som hovoril, že pomôžem, ale len jeden rok,“ dodal skúsený pivot.

 

 

Baran vyzdvihol výbornú partiu

Karol Baran začínal v hádzanej na poste pravej spojky, neskôr z neho vytvorili obrancu špecialistu, prirodzene sa časom presunul na post pivota.

 

S Trnavou spojil gro kariéry, iba krátko vojenčil v Nitre, dva mesiace hosťoval v Šali a v čase, keď mužov v súťaži Trnava nemala, hrával minulý rok za Cífer. Inak to bola v jeho podaní Trnava a len Trnava.


„Po Chorvátsku si určite dám prestávku, ale rád by som zostal pri hádzanej možno ako asistent trénera, prípadne by som mohol nejako pomáhať pri tréningoch. Toto bola pre mňa najkrajšia a životná sezóna, táto partia je tak úžasná, že by mi veľmi chýbali, keby som úplne odišiel,“ skonštatoval po tesnej prehre s Bratislavskou hádzanárskou akadémiou.

 

Karol Baran sa v nedeľu tiež lúčil s kariérou.

 


„Bol to zápas, ktorý mohol úplne pokojne skončiť našim víťazstvom, vyhrali napokon o gól oni. Chlapci boli behaví, hrali výbornú hádzanú. Urobili sme niekoľko individuálnych a zbytočných chýb. Brankári na oboch stranách podali výborné výkony, vyhral šťastnejší tím. Mrzí ma to kvôli chlapcom a kabíne, bolo by úžasné zvíťaziť. Mrzí ma to kvôli divákom, pred vypredanou halou pri takejto atmosfére by to išlo o úžasné zakončenie sezóny.“


Kariéru sa rozhodol ukončiť ako 42-ročný. „Celú jar som odohral s bolesťami kolien. Mal som aj výpadky, keď som tri týždne nehral. Trápia ma poškodené meniskusy na oboch kolenách. Celú jar som išiel cez bolesť. Ortopéd mi odporučil operáciu, čomu sa chcem vyhnúť. Nechať si v 42 rokoch operovať obe kolená a potom sa dostávať do záťaže, to mi už nedáva úplne význam. Keď sa nad tým ale zamyslím, tak končím na vrchole. Čo viac sa dalo dosiahnuť, ako hrať pred plnou halou a s takouto partiou? A hrali sme o titul, aj keď v druhej lige, ale stále je to titul,“ vyjadril sa Baran.

 

 

Lužák: Užívali sme si atmosféru na zápasoch

Výraznú stopu v hádzanej za sebou necháva Peter Lužák. Ľavé krídlo má na konte aj reprezentačné štarty, hrával i v Česku, Dánsku, Nemecku či Rakúsku a takisto nechýbal pri viacerých míľnikoch novodobej éry trnavskej hádzanej.


„Začali sme sezónu s tým, že ideme v Trnave rozbehnúť mužskú hádzanú a od začiatku sme hrali o prvé miesto. To asi málokto čakal. Myslím si, že to bola úspešná sezóna. Atmosféra na zápasoch bola vždy výborná, užívali sme si ju, diváci nás hnali dopredu. Aj v poslednom zápase každý jeden z chalanov nechal na ihrisku maximum v snahe zvíťaziť. Nepodarilo sa, taký je šport, raz vyhráte, raz prehráte,“ povedal Lužák. Pri hádzanej by rád zostal, časom možno ako tréner. 

 

Petrovi Lužákovi majú za čo tribúny tlieskať.

 


Trnava má možnosť prihlásiť sa do extraligy, ako však potvrdil aj prezident klubu Ján Lukačovič, momentálne klub nie je v takej finančnej kondícii, aby si to mohol dovoliť. Rozpočet by musel byť násobne vyšší. 


Extraliga prináša okrem výraznejších nákladov aj väčšie cestovanie. Chlapci sú zamestnaní, ďalší študujú. Nie je to jednoduché ani finančne a hlavne sa musí pred takým krokom doplniť káder. Starší hráči už by extraligu nemuseli utiahnuť. Tam už sa viac trénuje a je to výrazne rýchlejšie ako prvá liga,“ vravel Lužák.


Verí však vo svetlú budúcnosť hádzanej v Trnave. „V klube sa to dobre rozbehlo, viacerí sponzori nám boli náchylní pomôcť. Ak to bude takto ďalej pokračovať, vidím budúcnosť trnavskej hádzanej pozitívne,“ uzavrel Lužák.

 

Peter Lužák pri prieniku obranou.

 

Tí, čo to pred sezónou v Trnave naplno rozbehli. Zľava Jozef Benczy, Tomáš Laho, Branislav Augustín, Peter Lužák, Karol Baran a Ľubomír Bočkay.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama