Trnavské rybníky
reklama

Výbuch v Bielom Kostole: Práve prišli domov, keď zaznela explózia

AKTUALITY - Región | 22.5.2023, 09.06, prispievatelia

Lukáš Püspöky z výbuchom najviac poškodeného bytového domu popisuje hroznú udalosť z 13. mája.

Výbuch v Bielom Kostole: Práve prišli domov, keď zaznela explózia

V Bielom Kostole v nedeľu zorganizovali brigádu, na ktorej odstraňovali rozmetané časti bytu. Foto: facebooková stránka obce Biely Kostol

Cukrovar Trnava
reklama


Mal to byť príjemný sobotný večer, ten sa však pre niektorých obyvateľov Bieleho Kostola v momente zmenil na peklo.

 

Rodina Lukáša Püspökyho sa v sobotu 13. mája práve vrátila domov na Potočnú ulicu, keď zaznel obrovský výbuch a okolo nich začali lietať trosky z bytového domu.

 

Deti boli, našťastie, ešte v aute. Aj keď na auto tiež padali sutiny, nič sa im nestalo. Bez ujmy na zdraví prežili explóziu aj rodičia.

Mini Trnava
reklama

 

Byt Püspökyovcov na prízemí je dnes neobývateľný, rodina sa zatiaľ presťahovala k príbuzným do Dolnej Krupej.

 

„Zľakli sme sa a začali sme utekať preč, čo najďalej,“ popisuje prvé momenty po udalosti Lukáš Püspöky.

 

V tej chvíli nikto nevedel, čo presne sa stalo, pochopiteľne mu napadla aj myšlienka o vojne. O čosi neskôr sa už tešili z toho, že sú všetci živí a zdraví.

 

Vzápätí však bolo treba riešiť praktické záležitosti ako bývanie či nepojazdné auto.

 

„V našom byte sa nedá bývať, čo nie je inak poškodené, tak je premočené. Statika bytu je podľa odborníka v poriadku, čakáme ešte na poisťovňu, ale je tam ešte strašne veľa otáznikov,“ popisuje terajšiu realitu.

 

Prvý odhad škôd na najviac poškodenej bytovke hovorí o sume 350-tisíc eur, poškodené sú však aj ďalšie bytové domy v okolí, ako aj autá.

 

Ak by polícia potvrdila, že za výbuchom bolo úmyselné konanie majiteľa jedného z bytov, vyvstala by otázka, ako sa v tomto prípade zachová poisťovňa.

 

Nielen materiálne škody sú dôsledkom šoku z nečakanej udalosti. „Chodíme so synom k psychológovi, asi budeme takú pomoc potrebovať aj my s manželkou,“ pripúšťa Lukáš. Deti, aj keď sedeli v aute, sa vtedy strašne zľakli.

 

Výbuch je zatiaľ pripisovaný susedovi, ktorý býval nad nimi, aj keď konečné slovo bude mať polícia.

 

„S Matúšom sme sa len stretávali na schodisku, pozdravili sme sa, bol to introvert, ale bezproblémový človek. Keď sme aj riešili nejaké spoločné záležitosti, dá sa povedať, že bol ústretový,“ hovorí Lukáš Püspöky o susedovi, ktorý explóziu v jeho byte neprežil.

 

Marketingový manažér Spartaka Pavol Bielik odovzdáva starostke Bieleho Kostola Ivete Paulovej a rodinám z bytovky šek na 3074 eur. Tretí zľava Lukáš Püspöky. Foto: Ján Král

 

 

Po prvom šoku sa obyvatelia poškodeného domu stretávajú s vlnou solidarity a pomoci. Ľudia im pomáhajú pri odstraňovaní následkov fyzicky, ďalší prispievajú na transparentný účet.

 

Naposledy pomohli fanúšikovia a vedenie futbalového klubu Spartak Trnava šekom s čiastkou 3074 eur, písali sme o tom TU.

 

„Ďakujeme Spartaku aj jeho fanúšikom, ale aj každému, kto nám akýmkoľvek spôsobom pomohol. Sme im veľmi vďační,“ uzavrel Lukáš Püspöky.

 

Kto by chcel prispieť na pomoc obyvateľom z poškodeného bytového domu, môže tak urobiť prostredníctvom transparentného účtu SK5183300000002402560747.

 

(pm, krj)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama