Trnavské rybníky
reklama

V trnavskej knižnici budú podujatia O pokoji mysle a Tu som doma

AKTUALITY - Trnava | 23.5.2023, 08.34, prispievatelia

Prednášať príde pedagóg Peter Fraňo, diskutovať knižná autorka Silvia Bystričanová.

V trnavskej knižnici budú podujatia O pokoji mysle a Tu som doma

Ilustračná grafika: KJF

Cukrovar bývanie
reklama

 

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave pozýva v utorok 23. mája o 17:00 všetkých, ktorí sa zaujímajú o duševné zdravie a zároveň aj antickú literatúru na prednášku pod názvom O pokoji mysle. 


Denne sa dozvedáme desivé správy zo všetkých kútov sveta, keď sa k tomu pridajú každodenné starosti, strach o zdravie o blízkych, hrozivé správy o prepade ekonomiky - to všetko vyvoláva v človeku úzkosť a strach.

 

Ako a kde máme nájsť silu pozitívnej mysle, kde hľadať radosť zo života a optimizmus? Verili by ste, že návod, ako to zvládnuť, nám dal už Seneca v polovici 1. storočia  nášho letopočtu?

Munipolis Trnava
reklama

 

Vo svojej prednáške nás o tom presvedčí vedúci Katedry filozofie a aplikovanej filozofie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Peter Fraňo, ktorý je autorom odbornej štúdie a latinsko – francúzskeho prekladu Senecovho spisu O pokoji mysle

 

Tento stoický filozof sa vo svojej jedinečnej svojpomocnej príručke štylizuje do pozície lekára poskytujúceho praktické liečebné rady, ako sa vyrovnať s duševným nepokojom.

 

Píše konkrétne odporúčania, ako môže človek zvládnuť negatívny stav mysle, ozrejmuje, ako osud ovplyvňuje náš psychický život a prečo je pri liečbe dôležitá racionálna zložka ľudskej duše. 


Publikáciu, ktorá  každého milovníka antickej literatúry vtiahne do myšlienkového sveta rímskej spoločnosti a filozofie, si môžete požičať aj v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave, v oddelení odbornej literatúry. 

 


Tu som doma

Najnovší titul spisovateľky Silvie Bystričanovej Tu som doma predstavia v trnavskej knižnici v stredu 24. mája o 17:00 v záhradnej čitárni. 


Autorka diela, Detvanka, ktorá žije a tvorí pod najväčšou vyhasnutou sopkou v strednej Európe a hrdo potvrdzuje, že pohľad na ňu je básnikmi zaslúžene ospevovaný, určite v detvianskom kraji získava silné inšpirácie, pretože na jej konte je už niekoľko úspešných titulov.

 

Z mnohých spomenieme Jar, leto, jeseň, Agáta (2015), Tri dni do raja (2017), Sedem cností tohto leta (2019),  Ticho nikdy nemlčí (2021). Jej knihy sú primárne určené ženám, ale našli si k nim cestu aj zrelí muži, ktorí oceňujú najmä jej humor.

 

Píše inšpiratívne a vďaka prístupu k životu jej literárnych postáv dostanú čitatelia chuť pozerať na svet inými očami. Stretnutie čitateľskej verejnosti so spisovateľkou Silviou Bystričanovou bude moderovať a o hudbu sa postará speváčka a moderátorka Petra Sabová.


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

(ľm)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama