Trnavské rybníky
reklama

Hornou Krupou sa v utorok valila rieka, dolný koniec zatopilo

AKTUALITY - Región | 24.5.2023, 13.07, prispievatelia

V teréne boli okrem profesionálnych hasičov aj členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí Špačince, Zeleneč, Bíňovce, Dolná Krupá, Buková, Suchá nad Parnou, Bohdanovce nad Trnavou, Trstín, Klčovany a Šelpice.

Hornou Krupou sa v utorok valila rieka, dolný koniec zatopilo

Dnes je už všetko tak, ako má byť. Včera sa dolným koncom Hornej Krupej valila rieka.

reklama

 

V Hornej Krupej v stredu dopoludnia už takmer nič nepripomínalo besnenie vody, ktorá sa včera podvečer valila dedinou.

 

Jedno strhnuté oplotenie z tehlových tvárnic pred domom na dolnom konci, nejaké poškodené plechy, na viacerých domoch blatové značky od hladiny vody. Ale inak boli cesty čisté, akoby sa tu včera ani nič nedialo.

 

V Hornej Krupej nenapršalo mimoriadne veľa vody, napriek tomu ľudia hovorili o katastrofe. Voda sa liala z poľa nad dedinou cez záhrady a ulicu, niekde výška hladiny dosahovala aj pol metra.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

Podľa starostu Ľuboša Hačka spadlo zhruba 30-35 milimetrov zrážok na meter štvorcový. Problém bol v intenzite, toľko vody spadlo na zem v priebehu možno dvadsiatich minút.

 

Inak funkčný systém jarkov nemal šancu toľko vody naraz zvládnuť. Voda z poľa nad dedinou sa sústredila do dolinky, ktorá ju odviedla na dolný koniec obce.

 

Situácii nepomohlo ani to, že družstevníci majú na poli zasiatu kukuricu. V druhej časti Hornej Krupej, kde je hustosiate obilie, bola situácia lepšia.

 

Tu to začalo, v nenápadnej dolinke v kukuričnom poli, ktorá odviedla vodu do dediny.

 

Búrky, silné dažde a ďalšie vyčíňanie počasia zažili v Hornej Krupej aj v minulosti. Starosta Ľuboš Hačko hovorí, že v posledných asi troch desaťročiach ide často o extrémy.

 

Buď je sucho alebo príde taký lejak, ako v utorok. Podobnú situáciu si zažili včera aj v Trstíne či Boleráze a niektorých ďalších obciach. Našťastie, živel nespôsobil ujmu na zdraví a vyzerá to tak, že ani veľké materiálne škody.

 

Starosta Ľuboš Hačko pred domom, kde voda strhla múrik z tvárnic.

 

Na počasie sa už teda spoliehať nedá, zato na hasičov áno. Príslušníci Hasičského a záchranného zboru a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí v Trnavskom kraji zasahovali podľa hovorkyne trnavských hasičov Leny Košťálovej v priebehu dňa 23. mája do rána 24. mája v súvislosti s poveternostnou situáciou celkom 36-krát.

 

Hasiči z Trnavy zasahovali 10-krát, zo Senice 1-krát, z Piešťan 2-krát.

 

V teréne boli aj členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí Špačince, Zeleneč, Bíňovce, Dolná Krupá, Buková, Suchá nad Parnou, Bohdanovce nad Trnavou, Trstín, Klčovany a Šelpice.

 

Cestári zo Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja dnes už len dočisťovali vozovku v okolí Hornej Krupej,

(pm)

Foto: PAVOL MACHOVIČ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov na SR
reklama
Cisárky Sereď
reklama