Trnavské rybníky
reklama

Ako spoznať kvalitnú sedačku alebo pohovku?

SERVIS - Dom a záhrada | 26.5.2023, 15.04, reklamný článok

O kvalite sedačky zďaleka nerozhoduje iba jej cena, ale najmä použité materiály a kvalita prevedenia. Kým kvalita čalúnenia je viditeľná, možno ešte dôležitejšia je konštrukcia a výplň. Aké sedačky sú najkvalitnejšie?

Ako spoznať kvalitnú sedačku alebo pohovku?

Ilustračné foto: sedacky.com


Ktoré čalúnenie je najkvalitnejšie?

Čalúnenie je z pohľadu dizajnu, spolu s tvarom a veľkosťou, asi najdôležitejšie. Či už je to pohovka do kuchyne, obývačky alebo hosťovskej izby, rozhodne chceme, aby sa hodila k štýlu bývania a ostatnému zariadeniu. Na výber máte čalúnenia z rôznych tkanín, kože alebo koženky.

 

 

Koža a ekokoža

Za najkvalitnejšie čalúnenie sa považuje práve to kožené. Prírodná koža je nadčasová, luxusná a trvácna. Avšak nie je práve najvhodnejšia do domácnosti s deťmi alebo domácimi maznáčikmi, pretože sa môže pomerne ľahko poškriabať. 


Kožené sedačky sú finančne náročnejšie a vyžadujú si pravidelnú starostlivosť. Tá zahŕňa najmä čistenie a ošetrovanie prípravkami na kožu, aby nevyschla a nepraskala. Pokiaľ ale chcete exkluzívny kus nábytku, ktorý vám vydrží celé roky, kožená sedačka je správna voľba. 


Vzhľadom na ceny kožených sedačiek sú pomerne obľúbené dostupnejšie sedačky zo syntetickej kože. Nižšia cena však neznamená kratšiu životnosť. Je to skôr o pocite.

 


Textilné čalúnenie

Textilné čalúnenie sa vyrába z rôznych materiálov ako polyester alebo bavlna, ale existujú aj rôzne špeciálne materiály odolné voči nečistotám a tekutinám. Textilné materiály prinášajú veľký výber farieb, štruktúr aj vlastností. 


Najkvalitnejšie čalúnenie je v konečnom dôsledku také, ktoré vyhovuje vašim potrebám, čo v mnohých prípadoch znamená vysokú odolnosť voči oderu a jednoduchú údržbu. Našťastie dnes nie je problém, nájsť kvalitné sedačky s kvalitným textilným čalúnením. 

 


Výplň a konštrukcia sedačky

Kvalita sedačky sa pozná aj podľa kostry a výplne opierok a sedákov. Najkvalitnejšie sedačky majú kostru z masívneho dreva, preglejky alebo kovu, bežnejšia a cenovo dostupnejšia je však konštrukcia z drevotriesky.

 

Samozrejme masívne drevo je aj ťažšie, takže s tým treba počítať pri manipulácií so sedačkou – napríklad pri sťahovaní. 

 


Výplň z peny

Ako výplň sedákov a opierok sa používa pena, polyesterové rúno a pružiny. Najčastejšie sa stretnete s polyuretánovou penou, označovanú ako PUR pena, s HR penou a bonell pružinami, prípadne s kombináciou pružín a peny. 


Sedáky sú zvyčajne vyplnené HR penou, pričom je dostupná v rôznych stupňoch tvrdosti. Čím je pena tvrdšia, tým dlhšie bude trvať, kým sa vysedí.

 

Na druhej strane ale tvrdšie sedenie nemusí vyhovovať každému, a tak si môžete vybrať aj mäkkú penu. Nemali by ste si však vybrať tvrdosť nižšiu ako T20. 


Ak by ste sa mali niečomu vyhnúť, tak sú to lacné pohovky s molitanovou výplňou. Molitan sa rýchlo presedí a už nie je pohodlný. Sedačky s molitanom sú preto vhodné na príležitostné používanie, napríklad do hosťovskej izby. 

 


Bonell pružiny

Bonell pružiny majú vyššiu tuhosť a dlhšiu životnosť ako PUR pena. Ak máte obavy, že by sa pružiny pretlačili do sedáku, môžete ich hodiť za hlavu.

 

Zvyčajne sa používa aj ďalšia vrstva ako kokosová doska alebo rohož, ktorá zabráni pretláčaniu.

 

V konečnom dôsledku tak pružiny nebudete cítiť. Ak chcete sedačku s vyššou elasticitou, bonell bude dobrá voľba.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama