Trnavské rybníky
reklama

Sto rokov Spartaka: V divadle v utorok posvätia knihu, ulice ovládnu ultras

ŠPORT - Futbal - Spartak | 29.5.2023, 11.07, Ján Král

O 19:23 budú znieť v Trnave kostolné zvony na počesť výročia založenia klubu.

Sto rokov Spartaka: V divadle v utorok posvätia knihu, ulice ovládnu ultras

Storočnicu Spartaka si ultras pripomenuli už počas finále pohára veľkorozmerným choreom. Foto: Peter Kollár

Púpavy pri aleji
reklama

 

Utorok bude v Trnave patriť futbalu, hoci žiaden oficiálny zápas sa v meste vtedy hrať nebude. Spartak Trnava oslávi 30. mája sté výročie založenia klubu.

 

Pri tejto príležitosti bude v Divadle Jána Palárika slávnostný program spojený s uvedením knihy mapujúcej históriu klubu do života, večer preberú réžiu do rúk Ultras Spartaka, ktorí chystajú pyrošou v centre mesta.


V divadle sa začína program o 17:00, vstup je pre pozvaných hostí. Stretnú sa tu tri generácie trnavských hráčov, bude sa spomínať a popritom dekan Alojz Lackovič požehná knihu Spartak má 100 rokov, ktorú autorsky zostavil Mojmír Staško a spoluautorsky sa na nej podieľal Ladislav Harsányi.

ŠUPA technika
reklama


Publikácia má viac ako 700 strán, váži takmer päť kilogramov, obsahuje nielen podrobné štatistiky a množstvo fotografií, ale aj mnohé zaujímavosti a pikantérie z dejín klubu, ktoré doposiaľ ani neboli publikované.


„Postupovali sme chronologicky od prvých zmienok o futbale v Trnave, cez oficiálne založenie klubu. Futbal v Trnave vždy bol obrovský fenomén, kluby tu vznikali a zanikali, menil sa aj názov Spartaka. Klub má živelnú históriu, nič tu nikdy nebolo iba čierno-biele, za to ale vždy červeno-čierne,“ hovorí Mojmír Staško.


„Máme v knihe zdroje, aké ešte nikdy neboli u nás prezentované. Získali sme napr. zo sovietskych novín pohľad redaktora, ktorý pricestoval s Torpedom Moskva a urobil skvelý opis, akí sú hráči Spartaka v meste populárni, ako dievčatá idú nechať na nich oči, pridal perfektný popis atmosféry. Asi platí, že tí čo prídu z vonku si lepšie všímajú veci. Zaujímavé tiež bolo, keď prišli Holanďania na zápas Ajaxu v Trnave a mysleli si, že kostoly budú v komunistickej krajine zavreté latami. Prekvapil ich počet kostolov aj divákov, keď vo vtedy 40-tisícovej Trnave bola akoby polovica mesta na štadióne,“ pokračuje Staško.


Autorom projektu knihy, ktorý jej vznik zastrešil po manažérskej stránke, je Július Šefčík. V minulosti už stál za vydaním viacerých kníh o histórii Spartaka, ktoré autorsky zostavoval Staško.


„Som Trnavčan a milujem Spartak. Som s týmto dielom veľmi spokojný, nedá sa to porovnávať s predošlými našimi knihami, ale som presvedčený, že každý z Trnavčanov sa v tej knihe nájde,“ doplnil.


Kniha Spartak má 100 rokov sa bude dať zakúpiť prostredníctvom Fanshopu Spartaka, objednávky sú možné na www.spartakma100rokov.sk Cena je 49,94 eur. V predaji bude aj po utorňajšej slávnosti vo vstupnej sále divadla.


Tá vyvrcholí Silenziom z divadelného balkóna, na ktorý prídu pozdraviť fanúšikov aj legendy Spartaka. O 19:23 sa rozozvučia kostolné zvony, teda v symbolickom čase pripomínajúcom rok založenia klubu.


Potom už si oslavy preberú do rúk Ultras Spartaka. Zabávať sa plánujú na terasách barov na Trojičnom námestí a po zotmení chystajú šou vo svojom tradičnom štýle v uliciach mesta.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama