Futbalistky Spartaka prehrali u majstra, skončia na štvrtom mieste

ŠPORT - Futbal - Spartak | 30.5.2023, 08.09, prispievatelia

Ôsme nadstavbové kolo skupiny o titul prinieslo rozuzlenie v boji o bronzovú priečku, trnavské futbalistky po prehre na pôde Myjavy pomerom 1:5 obsadia definitívne štvrté miesto.

Natália Polačková absolvovala v 15-tich rokoch na pôde majstra debut medzi ženami. Foto: Ľubomír Horňák

Trnavčanky nastúpili na pôde čerstvého dvojnásobného šampióna s vedomím, že iba bodový zisk im udrží nádej na konečné tretie miesto, keďže už pred úvodným výkopom vedeli o výhre Ružomberčaniek v Banskej Bystrici.

Úvod prvého dejstva červeno-čiernym nevyšiel. Po štvrťhodine hry prehrávali už dvojgólovým rozdielom, keď sa presadili Laura Retkesová a z priameho kopu hrajúca trénerka Myjavčaniek Iveta Neveďalová.

Futbalistky z malého Ríma hrali väčšinu času bez lopty, avšak keď už sa k nej dostali, boli nebezpečné.

V 36. minúte sa dočkali zníženia, brankárku čierno-bielych prekonala Patrícia Mudráková. Do konca prvého polčasu sa už skóre nemenilo a do kabín sa išlo za stavu 2:1 v prospech myjavského Spartaka.

Trnavčankám nevyšiel ani úvod druhej časti hry, najskôr z diaľky zvýšila na 3:1 Tereza Honková a v 57. minúte strelila štvrtý gól majsteriek Dominika Kucharčíková.

Po tomto momente klesli nádeje trnavského Spartaka na bodový zápis na minimum. Domáce hráčky si zvyšok stretnutia bez väčších problémov skúsene kontrolovali.

V závere ešte pridala piaty zásah do trnavskej brány dvojgólová Dominika Kucharčíková, čím stanovila konečný rezultát na 5:1, čo pre Trnavčanky znamená definitívne zisk štvrtého miesta.

I tak ide o historicky najlepšie umiestnenie v krátkej histórii ženského futbalu pod značkou Spartak, doterajším maximom bolo šieste miesto zo sezón 2018/19, 2019/20 a 2021/22.

„Odohrali sme výborný prvý polčas, síce domáce mali väčšie držanie lopty, ale my sme boli výrazne nebezpečnejší, akurát nám nevychádzala koncovka. V druhom dejstve sme dostali tri góly, jeden z nich bol z kategórie lacných. To nás zlomilo, ale v globále si myslím, že výsledok neodzrkadľuje priebeh duelu. Boríme sa so zraneniami, Erika Randová je stále v treste, takže sme boli v oklieštenom zložení,“ opísal súboj tímov, ktoré sa stretli pred mesiacom vo finále Slovenského pohára, tréner Trnavčaniek Peter Koreň.

Červeno-čierne pricestovali na spartakovské derby iba s dvanástkou futbalistiek. Na lavičke začínala iba 15-ročná Natália Polačková, ktorá v priebehu druhého polčasu nahradila zranenú Simonu Horváthovú a odbila si debut v prvom družstve.

„Zápas sa od začiatku odvíjal na našej polovici. Po prvom góle sa to trochu rozbehlo aj z našej strany. Mali sme viac šancí, ktoré sme, bohužiaľ, nepremenili a súperky nás trestali. Osobne som sa veľmi tešila na tento duel, Myjava je majster a nastúpiť proti takému tímu je pre mňa skvelá skúsenosť. Pre mňa je to skvelá motivácia do ďalšej práce a verím, že dostanem čoraz viac príležitostí,“ zhodnotila svoju premiéru medzi ženskou elitou Natália Polačková.

„Sezóna je z nášho pohľadu výrazne lepšia ako tá predchádzajúca, ale mrzí ma, že sme stratili šancu na tretie miesto. Dúfam, že v budúcej sezóne sa dokážeme ešte o niečo posunúť a skončiť v prvej trojke,“ pokračovala mladá nádej trnavského klubu.

Trnavčanky najbližšie čaká konfrontácia s Ružomberkom, s ktorým sa celú sezónu bok po boku bili o bronzovú pozíciu.

Tento súboj síce nakoniec vyšiel lepšie pre Liptáčky, no trnavské futbalistky budú chcieť ukázať, že kvalitatívne za súperkami zo severu Slovenska nezaostávajú.

Navyše pôjde o domácu rozlúčku so sezónou, ktorá im priniesla okrem najlepšieho ligového umiestnenia aj účasť vo finále pohára. Duel v Jaslovských Bohuniciach bude mať úvodný výkop v sobotu 3. júna o 11:00.

V aktuálnom ligovom ročníku sa oba celky stretli trikrát, hneď v úvodnom kole sa z výhry 2:1 po obrate v záverečnej štvrťhodine tešili Trnavčanky, na Liptove sa dvakrát zrodila výhra Ruže, najskôr 3:1 v základnej časti a potom 3:2 v rámci nadstavby.

„Do zvyšných kôl pôjdeme s cieľom zvládnuť ich čo najlepšie a získať ešte nejaké body. Beriem to ako neúspech, že sme neudržali tretie miesto. Budeme chcieť dokázať, že sme lepším tímom ako Ružomberok. Trochu nás mrzí nezvládnutý zápas v Ružomberku, kde sa to podľa mňa zlomilo, mali sme duel pevne v rukách, no prehrali sme ho 2:3 gólom zo záveru a to rozhodlo,“ zakončil kouč ženského družstva Spartaka Trnava Peter Koreň.

DEMIŠPORT liga – nadstavba – skupina o titul - 8. kolo

Spartak Myjava – Spartak Trnava 5:1 (2:1)
Góly: 12. Retkesová, 15. Neveďalová, 50. Honková, 57. a 86. Kucharčíková – 36. Mudráková