Trnavské rybníky
reklama

FOTO: Galaprogram aj bengálske ohne. Oslavy Spartaka vyvolávali zimomriavky

ŠPORT - Futbal - Spartak | 31.5.2023, 06.50, Ján Král

Oslavy významného jubilea Spartaka sprevádzali slávnostný program i bujaré oslavy na ultras štýl v uliciach mesta.

FOTO: Galaprogram aj bengálske ohne. Oslavy Spartaka vyvolávali zimomriavky

Ultras bengálskymi ohňami rozžiarili v podstate celé centrum. Takto to vyzeralo na Ulici Dolné Bašty. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Spartak Trnava zažil silné oslavy storočnice. V utorok 30. mája, teda presne sto rokov od dňa ku ktorému sa datuje vznik klubu, sa uskutočnila slávnosť v Divadle Jána Palárika spojená s galaprogramom a uvedením do života knihy Spartak má 100 rokov.

 

Neskôr mohli fanúšikovia stretnúť klubové legendy priamo na Trojičnom námestí a napokon si zobrali do parády mesto ultras, ktorí po zotmení predviedli pôsobivú pyrošou a bengálskymi ohňami rozsvietili ulice v centre.


„Trnava bola vždy vnímaná ako futbalová Mekka. V zahraničí má futbalový imidž. Keď poviete Plzeň, ľuďom ako prvé napadne pivo, pri Wolfsburgu si spomeniete na automobilovú značku, pri Trnave sa vám vybaví futbal. Funguje to tu takmer ako v Brazílii. Idete obrazne povedané do ambulancie a do päť minút sa bavíte o futbale,“ povedal autor knihy Spartak má 100 rokov Mojmír Staško. 

ŠUPA technika
reklama


Vyštudovaný historik a novinár denníka Šport na publikácii spolupracoval s Ladislavom Harsányim, autorom projektu po manažérskej stránke bol Július Šefčík.

 

Knihu slávnostne uviedol do života dekan z Modranky Alojz Lackovič, mimochodom, tiež veľký futbalový fanúšik bílích andelov.


„Čo ma z dnešného dňa najviac potešilo? Starí páni na balkóne a mladí tam dole. Fungujúca symbióza fanúšik – hráč.  Ľudia nezabudli, že máme legendy, ktoré síce dnes už možno ledva prejdú po schodoch, ale stále sú ochotní rozdať enormné množstvo autogramov. Knihy podpisovali skutočne dlhý čas. Je to o futbalovej radosti, ktorú treba vrátiť na štadióny,“ uviedol Šefčík.

 

 

Bengálske ohne odpálili aj pri soche Antona Malatinského.

 


Na galaprogram do divadla, ktorý moderovali herec Michal Jánoš a PR manažér Spartaka Patrik Velšic, pozvali tri generácie hráčov.


Postupne sa na pódiu v diskusnom formáte vystriedali tri skupiny. Najslávnejšiu éru z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov reprezentovali Alojz Fandel, Karol Dobiaš, Valerián Švec a Jozef Štibrányi.

 

Po svojom rozprávaní dostali od publika dlhotrvajúci potlesk v stoji.


„Dlho som v Trnave nebol, roky utekajú. Vedel som, s kým sa stretnem a s kým už, žiaľ, nie. Myslím si, že podobné stretnutie sa nám už za môjho života nepodarí. Môj kamarát Julo Šefčík chodieva do Prahy, takže o knihe viem všetko. Je to dar pre ďalšie generácie, ktoré prídu. Tá naša pre Spartak niečo dokázala, získali sme päť titulov, vyhrali sme nejaké poháre, presadili sa v Európe. Prajem Trnave, aby v zbieraní úspechov pokračovala ďalej,“ uviedol Karol Dobiaš.

 

 

Karol Dobiaš pozdravil fanúšikov Spartaka z divadelného balkóna ako prvý.

 


V divadle odvysielali aj historické zábery z päťhviezdičkového obdobia Spartaka. Samostatný medailón venovali kapitánovi Spartaka Stanislavovi Jarábkovi.


„Môj futbalový život bol Spartak Trnava, klub navždy zostal v mojom srdci. Tým je povedané všetko... Potešilo ma, že odvysielali medailón práve o mne, až sa mi slzy do očí tlačili. Krásne spomienky!“ uviedol Jarábek.


„Vážim si, že fanúšikovia sú nám stále verní. Prajem si len, aby chodievali ešte vo väčšom počte na ligové zápasy. Za sto rokov sa vymenilo v klube množstvo hráčov, základy trnavského futbalu sú dobre položené. Želám fanúšikom, aby videli len dobré zápasy,“ nechal sa počuť Alojz Fandel, ktorý bol pri piatich československých tituloch.

 

V divadle nechýbal ani kapitán z majstrovskej éry Stanislav Jarábek.

 


Generáciu z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov zastupovali Vladimír Ekhardt, Michal Gašparík st., František Klinovský a Marek Ujlaky st.


Za najmladšiu éru pozvali Dobrivoja Rusova, Martina Mikoviča a držiteľ slovenského titulu so Spartakom Matúša Čonku.
Slovo dostali tiež bývalí a súčasní majitelia klubu.

 

„Teším sa, že sa našli moji nasledovníci a bratia Drobní klub prevzali. Želám Spartaku ešte veľa úspechov a titulov, fanúšikov má nielen v Trnave, ale po celom Slovensku, ide o možno státisíce ľudí. Kniha je úžasná, ďakujem jej autorom a Julovi Šefčíkovi, že sa ju podujali zostaviť,“ povedal Vladimír Poór. 

 

Vladimír Poór prišiel na slávnosť v spoločnosti Michala Pethöho, Pavla Adamca a Juraja Trokana.

 

 

Na jeho slová nadviazal jeden zo súčasných majiteľov Michal Drobný, ktorý taktiež nešetril slovami chvály smerom k autorom publikácie.


„V úlohe majiteľov sme štyri roky, poďakovať chcem každej predošlej generácii, ktorá klub posúvala dopredu a vytvorila z neho rešpektovaný klub. Vďaka patrí tiež 25-ročnému ťahúňovi Vladimírovi Poórovi. Síce už teraz do hľadiska 25-tisíc fanúšikov prísť nemôže, kapacitu ale máme takmer 19-tisíc a verím, že nám ju pomôžu fanúšikovia napĺňať. Želám Spartaku Trnava len to najlepšie,“ uviedol Michal Drobný.


Po oficiálnej časti sa legendárni hráči presunuli na balkón divadla, odkiaľ pozdravili priaznivcov.

 

Dekan Lackovič predniesol modlitbu za zosnulých spartakovcov a po minúte ticha zaznelo v podaní trúbkara Miroslava Neštického Silenzio.

 

Tóny hymny Spartaka svojimi hlasivkami podporili aj stovky fanúšikov, ktorí sa zhromaždili na námestí.


„Známy fanúšik pán Ábel raz povedal: Futbal a náboženstvo v Trnave nikdy nezahynú. Nech to tak je i naďalej,“ zobral si slovo Valerián Švec.

 

Valerián Švec sa prihovoril k fanúšikom z balkóna, následne ochotne dlhé minúty rozdával záujemcom autogramy.

 


Taktovku večera napokon prebrali Ultras Spartaka. Rozmiestnili sa po uliciach a keď o 21:30 na námestí odpálili prvý ohňostroj, spustili pôsobivú a organizovanú pyrošou v uliciach centra mesta.

 

Rozmiestnení boli nielen na Trojičnom námestí, ale aj na pešej zóne, Štefánikovej ulici, Dolných Baštách, popri štadióne, na Halenárskej a ďalších uliciach, ktoré rozsvietili bengálskymi ohňami.

 

Následne sa opäť zišli na Trojičnom námestí a chorálmi oslavovali svoj klub. V úlohe spíkra sa dokonca pridal aj Martin Škrtel.

 

 

Pyrošou v uliciach mesta:

 

Atmosféra v uliciach:

 

 

Ďalšia fotogaléria

Na slávnosť prišli aj bývalí hráči Spartaka. Zľava Kamil Kopúnek, Pavel Kamesch, Pavol Kopačka, Marek Ujlaky st., Peter Ďuriš či Vladimír Kožuch.

 

Chýbať nemohol ani klubový kronikár Mikuláš Rožňák s dcérou Evou.

 


Prišli aj predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja - župan Jozef Viskupič a podpredseda kraja Patrik Voltmann (vpravo), mesto Trnava reprezentovala viceprimátorka Eva Nemčovská.

 

Pozvanie prijal aj dlhoročný podporovateľ klubu Dušan Guľáš (vľavo).

 

Prezident Spartaka Peter Macho a autor projektu knihy k storočnici Július Šefčík.

 

Autor knihy Mojmír Staško (druhý zprava) s rodinou a kolegom Tomášom Petrom.

 

O knihy bol veľký záujem.

 

Legendárni hráči na balkóne divadla.

 

V Trnave opäť ľudia vo veľkom počte ukázali, ako im záleží na futbale.

 

Fanúšik Spartaka v drese s nášivkami znakov klubov, ktorým andeli čelili v pohárovej Európe.

 

Oslavovať prišiel aj zrejme najstarší žijúci bývalý futbalista Spartaka - 92-ročný Timotej Žák.

 

Spolumajiteľ Spartaka Michal Drobný.

 

Chýbať nemohol ani tréner Karol Pecze, na fotografii v spoločnosti herca a moderátora večera Michala Jánoša.

 

Jozef Štibrányi si zaspomínal aj MS v Čile 1962, kde zažiaril postupovým gólom do siete Španielov.

 

Lovci autogramov si prišli na svoje.

 

Po zotmení si zobrali do parády ulice v centre mesta ultras.

 

Pyrošou si ľudia nahrávali na videá.

 

Fanúšička Spartaka.

 

Bengálske ohne zahalili aj Trojičné námestie. Foto: Juraj Cisár

 

Na počesť storočnice odpálili ultras stovky bengálskych ohňov. Foto: Juraj Cisár

 

Hra svetla. Foto: Juraj Cisár

 

Takto vyzerala "horiaca" Trnava z leteckého pohľadu. Foto: Ultras Spartaka

 

FOTO: Ján Král (ak nie je pri foto uvedené inak)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama