Beh v Trstíne odštartoval jeho 90-ročný zakladateľ Vladimír Suchán

ŠPORT - Atletika | 31.5.2023, 12.59, prispievatelia

Po jedenástich rokoch zvíťazil opäť Puškár, tentokrát Michal.

Beh v Trstíne odštartoval jeho 90-ročný zakladateľ Vladimír Suchán

Štartérom podujatia bol  zakladateľ behu, 90-ročný trstínsky rodák Vladimír Suchán (na fotografii spoločne so starostom obce Petrom Hlávkom).

Posledná májová sobota je už roky vyhradená obľúbenému cezpoľnému behu - Memoriálu Františka Daniša v Trstíne.

Málokto však vie, že v tejto malebnej podhorskej dedinke sa v roku 1914 narodila aj jedna z prvých slovenských olympioničiek Margaréta Schieferová (na Olympijských hrách v Berlíne v roku 1936 obsadila 12. miesto v hode diskom výkonom 34,03 metra).

Odtiaľto pochádza aj známy atlét, vytrvalec Peter Suchán, ktorý mal počas kariéry 74 reprezentačných štartov za ČSSR. Jeho najväčším úspechom bolo 16. miesto na majstrovstvách Európy v Ríme v roku 1974 na 10 000 m a 18. miesto v maratóne.

Do tretice spomenieme najslávnejšieho trstínskeho futbalistu Stanislava Martinkoviča, ktorý v drese trnavského Spartaka vybojoval 5 majstrovských titulov.

Sobotňajšiu 24. kapitolu Memoriálu Františka Daniša absolvovalo 63 vytrvalcov. Úvod podujatia bol už tradične vyhradený tým najmladším adeptov v maratónkach, rámcovým pretekom predškolského veku, mladšieho a staršieho žiactva, ktorí si zmerali sily na tratiach od 100 do 1000 metrov.

Štartérom hlavných pretekov cezpoľného behu na 8090 m (tri okruhy) bol bývalý bežec a tamojší rodák, 90-ročný Vladimír Suchán.

Presne o 15.00 h vybehlo na trať Memoriálu Františka Daniša v Trstíne 63 vytrvalcov. S číslom 31 neskorší víťaz Michal Puškár z Trnavy.

On, spoločne so starostkou Dagmar Kurincovou a novinárom Mariánom Pavlíkom, má najväčšiu zásluhu na tom, že v roku 2000 uzrel svetlo sveta Memoriál Františka Daniša, pomenovaný po dlhoročnom predsedovi TJ Sokol Trstín, ktorú túto funkciu nepretržite vykonával tridsať rokov (1952-1982).

Z početného pestrofarebného pelotónu, kde tentokrát nebol jednoznačný favorit, sa najviac darilo 37-ročnému Trnavčanovi Michalovi Puškárovi.

Absolútnym víťazom vydareného trstínskeho podujatia sa stal Michal Puškár z Trnavy, ktorému organizátori venovali aj tento pohár.

Hoci zvíťazil v priemernom čase 30:08 (najhorší v doterajšej histórii behu), zároveň po jedenástich rokoch nadviazal na výborné výsledky o rok staršieho brata Ondreja, ktorý v Trstíne zvíťazil celkom 6-krát za sebou v rokoch 2007-2012 a časom 25:47 je od roku 2008 (9. ročník) držiteľom traťového rekordu časom 25:47.

Zároveň doposiaľ aj jediným víťazom, ktorý zabehol trať 8090 metrov pod 26 minút!!!

Absolútne najrýchlejšou ženou bola v sobotu Dagmar Vargová (Atletický klub Bojničky) 36:19, druhá v poradí skončila Eva Michálková (DTSE Slovakia) 38:26  a tretia bola mladučká 15-ročná domáca Trstínčanka Timea Indrišková, ktorá časom 41:11 bola zároveň aj víťazkou kategórie junioriek.

Desať najmladších účastníkov, škôlkarov, na spoločnej fotke s organizátormi podujatia.

Prinášame aj mená víťazov ďalších mužských vekových kategórií:

40-49-roční: Miroslav Kadorík (Zlaté Moravce) 31:31;

50-59-roční: Ján Moravec (Spartak Myjava) 33:52;

60-69-roční: Ján Vittek (Bratislava) 41:33.

V kategórii nad 70 rokov, kde sa bežali iba dva okruhy (2697 m) sa z víťazstva tešil Márian Cyprián (Skalka nad Váhom) 31:14.

V jarnom behu zdravia Trstínčanov (jeden okruh), kde okrem domácich štartovali aj bežci z Trnavy a Dolnej Krupej, zvíťazil Michal Harnúšek (15:51).

Veľkému záujmu divákov sa tešili aj rámcové preteky mladšieho a staršieho žiactva.

Počas vyhlasovania víťazov nezabudol Peter Hlávek, domáci hostiteľ a starosta v jednej osobe, za potlesku všetkých prítomných odmeniť darčekovým košom 90-ročného zakladateľa tohto atletického podujatia a rodáka Vladimíra Suchána (nar. 22. apríla 1933), dlhoročného bežeckého fanatika, ktorý začiatkom novembra 2007 ako 74-ročný dokázal zabehnúť maratón v New Yorku (38 676 štartujúcich) v čase 6 hodín 13 minút (prejavil sa 8-mesačný výpadok v pravidelnom tréningu) aj napriek tomu, že jeho srdiečko na trati poháňal kardiostimulátor.

Na trati v malebnej prírode fotoobjektív zachytil dvoch Trstínčanov, zľava: Martina Harnúška (št. č. 13) a Martina Nižňanského (št. č. 3), spoločne s dvoma Trnavčanmi - Martinou Popovičovou (št. č. 34) a Michalom Köverom (št. č. 33).

Víťazkou kategórie junioriek a zároveň treťou najrýchlejšou pretekárkou bola domáca 15-ročná Timea Indrišková. Na trati ju prenasleduje na bicykli miestny obetavý fotoreportér Oliver Židek, ktorý svojím fotoobjektívom zvečnil všetkých 24. ročníkov trstínskeho bežeckého podujatia!

Tri najrýchlejšie ženy na stupni víťazov. V strede víťazka Dagmar Vargová, vľavo Eva Michálková a vpravo Timea Indrišková.

Finančnú odmenu dostali aj desiati najrýchlejší domáci Trstínčania, ktorí sa zúčastnili jarného behu zdravia. Na fotografii spoločne so starostom obce Petrom Hlávkom (druhý zľava).

Vladimírovi Suchánovi, 90-ročnej ikone trstínskeho športu, venoval starosta obce Peter Hlávek darčekový kôš.

TEXT A FOTO: MARIÁN PAVLÍK