Beh, atrakcie pre deti aj letné kino: V Ružindole odpálili víkend vo veľkom

ŠPORT - Atletika | 3.6.2023, 07.00, Ján Král

Ružindolský víchor prilákal viac ako stovku vyznávačov behu a severskej chôdze. Ďalšie stovky ľudí prišli do športového areálu obce za zábavou a oddychom.

Beh, atrakcie pre deti aj letné kino: V Ružindole odpálili víkend vo veľkom

Štart Ružindolského víchra. Foto (19x): Ján Král

Absolútnym víťazom dvanásteho ročníka behu Ružindolský víchor sa stal Michal Puškár z tímu Bernohy.sk

Trnavský atlét odbehol v piatok sedemkilometrovú trať vedúcu ulicami obce Ružindol za 22 minút a 45 sekúnd.

Druhý v poradí bol v cieli so stratou trinásť sekúnd jeho tímový kolega Jozef Hrúz, ktorý zároveň vyhral kategóriu od 40 do 49 rokov. Tretí skončil Andrej Glasa z AK Bojničky s časom 23:31.

Medzi ženami bola najrýchlejšia ďalšia Dagmar Vargová (AK Bojničky, 26:06), po nej pretli cieľ Mariana Bódy (Max z Jarnej, 27:32) a tretia Michaela Rakúsová (Slávia Trnava, 27:49).

"Beh bol krásny, počasie ideálne. Trošku pofukovalo, ale bolo s kým bežať, prestriedali sme sa trochu na čele. Atmosféra aj organizácia boli výborné. Rád som prišiel, Ružindol mám z Trnavy kúsok, v piatok nebývajú iné preteky a okrem toho sú tu aj detské atrakcie," usmial sa Michal Puškár držiac na rukách svojho potomka.

Michal Puškár na trati. V závese za ním Jozef Hrúz.

"V okolí Trnavy vymetám rôzne behy, Už som tu bežala asi pred štyrmi rokmi a páčilo sa mi to tu, s chuťou som sa vrátila, nebyť vetra, boli by podmienky ideálne," pridala hodnotenie pretekov Dagmar Vargová.

Obaja sa chystajú na jeseň do Košíc na Medzinárodný maratón mieru, ktorý napíše svoj jubilejný stý ročník. Za cieľ si dávajú vylepšiť svoje osobné časy. Puškár sa predstaví ešte v júni na Záhoráckom maratóne v Senici.

Dagmar Vargová počas ružindolských pretekov.

Súbežne s bežcami vyrazili na trať účastníci pretekov v severskej chôdzi. Štyri kilometre najrýchlešie zvládol Jaroslav Veigl (Trnavskí Walkeri, 23:32), čím obhájil triumf spred roka.

V poradí mužov nasledoval Rudolf Varga (24:11) a Marek Hafrovič (25:08).

Jaroslav Veigl po roku opäť zvíťazil v severskej chôdzi.

Zo žien zvíťazila Gabriela Hauserová (Robili čo mohli, 24:15) pred Janou Hafrovičovou (Boleráz, 26:28) a svojou sestrou Vlastou Hauserovou (Robili čo mohli, 26:33).

Disciplínu Nordic walking absolvoval za 42 minút a 50 sekúnd aj 90-ročný Trstínčan Vladimír Suchán, ktorý ukázal veľkú životnú vitalitu.

Vladimíra Suchána pri príchode do ciele diváci vytlieskali.

Preteky Ružindolský víchor organizovala Obec Ružindol, uskutočnili sa s podporou Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).

Župan Jozef Viskupič bežcov odštartoval výstrelom z pištole, v cieli odovzdával medaily a napokon aj najlepším spolu so starostom Ružindola Petrom Galanským odozvdávali ceny na stupni víťazov.

"Ružindolský víchor má nadobecný charakter, stretáva sa tu viac ako stovka účastníkov a je to podujatie, ktoré si zaslúži pozornosť. Podporujeme behy aj v iných obciach, ten ružindolský patrí ku koloritu predletného obdobia. Verím, že počet účastníkov bude naďalej rásť," povedal Viskupič.

Jozef Viskupič gratuluje najrýchlejšej žene Dagmar Vargovej.

Vo voľnom čase si prišli trať zabehnúť aj dvaja zamestnanci Úradu TTSK – hovorkyňa Natália Petkáčová a fotograf Marek Eštočin, takže Viskupič pozorne sledoval aj ich počínanie na trati.

"Špeciálnu odmenu vypísanú nemajú, ale počas sobotného Dňa otvorených dverí na župnom úrade im v kancelárii niečo špeciálne vymyslíme," usmial sa Viskupič.

Mimochodom, Petkáčová napokon vo svojej kategórii dobehla na treťom mieste, takže je k čomu gratulovať.

Natália Petkáčová sa ukázala ako zdatná bežkyňa.

Fotograf Marek Eštočin.

Ružindolský víchor bol súčasťou spoločensko-športového dňa, ktorý v Ružindole zorganizovali vo futbalovom areáli.

Pre deti boli pripravené nafukovacie skákacie hrady, svoje schopnosti ukázali dobrovoľní hasiči z Ružindola, služobné vozidlá poukazovali záujemcom policajti či zástupcovia odpadového hospodárstva. Nechýbal bohatý výber občerstvenia.

O zábavu pre deti sa v horúcom počasí postarali hasiči.

Všetko vyvrcholilo po zotmení premietaním českej filmovej komédie Ostrov pod holým nebom.

"Snažíme sa celú obec spájať, príkladom je, že do organizovania celej akcie sa zapojili mnohé obecné združenia – od dobrovoľných hasičov, cez klub seniorov, Jednotu dôchodcov, obecných poslancov, výrazne nám tiež pomohol futbalový klub," uviedol starosta Galanský.

"V priebehu roka máme v Ružindole 36 akcií. Cez leto budeme mať trochu voľno, ale na konci augusta budú hody a Dni obce a potom pokračujeme sériou podujatí. Chýbať nebudú napr. Medzinárodné kuchyne a Moto Ruže - výstava historických motocyklov, na ktoré boli minulý rok veľmi dobré ohlasy," dodal.

Peter Galanský v spoločnosti Jozefa Viskupiča.

2. Mariana Bódy (Max z Jarnej, 27:32)
3. Michaela Rakúsová (Slávia Trnava, 27:49)

Muži od 50 do 59 rokov:
1. Štefan Hupko (AK Bojničky, 24:59)
2. Peter Radzo (Trnava, 25:35)
3. Miroslav Nemeček (Bernohy.sk, 25:49)

Ženy nad 50 rokov:
1. Margita Varmužová (Bradlan Brezová, 38:09)

Muži:
1. Jaroslav Veilg (Trnavskí Walkeri, 23:32)
2. Rudolf Varga (24:11)
3. Marek Hafrovič  (25:08)

Ženy:
1. Gabriela Hauserová (Robili čo mohli, 24:15)
2. Jana Hafrovičová (Boleráz, 26:28)
3. Vlasta Hauserová (Robili čo mohli, 26:33)