Trnavské rybníky
reklama

Urbanistická súťaž Štvrť má ambíciu priniesť návrhy pätnásťminútového mesta

AKTUALITY - Trnava | 5.6.2023, 18.39, prispievatelia

Všetko na dosah do 15 minút? Aj to je jeden z princípov, ktorými by sa mal riadiť rozvoj územia vo východnej časti Trnavy s pracovným názvom Štvrť. Aktualizácia územného plánu lokality s rozlohou až 140 hektárov sa zrealizuje na základe víťazného návrhu medzinárodnej urbanistickej súťaže, ktorú nedávno vyhlásilo mesto Trnava.

Urbanistická súťaž Štvrť má ambíciu priniesť návrhy pätnásťminútového mesta

Vizualizácia riešeného územia. Zdroj: stvrt.trnava.sk

Cukrovar bývanie
reklama


K bezprecedentnému kroku nielen z pohľadu histórie rozvoja mesta, ale aj z celoslovenského pohľadu, pristúpilo mesto Trnava z viacerých dôvodov.

 

Prvým z nich je spomínaný princíp pätnásťminútového mesta, ktoré má kompaktné usporiadanie a všetky dôležité oblasti ako byty, školy, škôlky, pracoviská, obchody, zdravotnícke zariadenia, parky a verejné služby sú umiestnené blízko seba.

 

Doprava v týchto mestách je diverzifikovaná. Používanie osobného auta tu nebýva prvou voľbou vďaka dobrej pešej dostupnosti, rozvinutej cyklistickej infraštruktúre a kvalite rôznych foriem verejného transportu od vlakov, cez autobusy až po systémy na zdieľanie bicyklov.

Munipolis Trnava
reklama

 

Prirodzenou súčasťou plánovania pätnásťminútového mesta je aj vytváranie zelených plôch a prírodných prvkov, ktoré slúžia nielen na relaxáciu a rekreačné aktivity, ale pomáhajú i zlepšovať kvalitu vzduchu, regulovať teplotu a poskytujú miesta pre biodiverzitu.

 


Byť o krok vpred

Ďalšou dôležitou podmienkou, ktorú mesto stanovilo v urbanistickej súťaži, je regulovaná výstavba a s ňou súvisiaci udržateľný rast mesta.

 

„Chceme získať ucelenú víziu pre vznik plnohodnotnej kompaktnej mestskej štvrte postavenej na princípe udržateľného pätnásťminútového mesta pripraveného na klimatickú zmenu,“ hovorí Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií (OÚRaK) Mestského úradu v Trnave.

 

„Mestá na Slovensku dobiehajú developerov a snažia sa na nich reagovať. Chceme to otočiť a byť krok pred nimi – mesto bude dávať noty, ako budú môcť v danom území postupovať, aby výsledok  zodpovedal celkovej vízii až do nevyhnutných podrobností.“


Súťaž je zameraná na územie, ktoré je už od 70. rokov definované ako rezerva na rozširovanie mesta. Nachádza sa vo východnej časti Trnavy, kde na mape mesta v súčasnosti môže pripomínať akoby chýbajúci dielik skladačky.

 

Práve na tento „výsek“ na mape Trnavy odkazuje obrátené V, resp. znak > v logu Št>rť. Spomínaná lokalita sa rozprestiera od zeleného pásu na sídlisku Družba až po východný obchvat.

 

Jeho severnú hranicu tvorí Piešťanská cesta, kým plánované predĺženie Spartakovskej ulice vyznačuje hranicu na juhu. V juhozápadnom cípe územia sa nachádza obytný projekt s názvom Prúdy, ktorý je momentálne vo výstavbe. 

 


Finálne práce spoznáme v prvom štvrťroku 2024

Medzinárodný punc súťaži dodávajú nielen jej potenciálni účastníci, ale aj porota na čele s Monikou Konrad, zástupkyňou riaditeľa sekcie Mestského úradu pre územné plánovanie a rozvojovú stratégiu mesta Varšava.

 

Mesto vyhlásilo súťaž koncom mája, súťažiaci môžu predkladať návrhy v rámci prvej etapy do 22. septembra. V októbri vyberie medzinárodná odborná porota najlepšie návrhy, tie následne prejdú pripomienkovým procesom.

 

Na základe spätnej väzby a prehĺbeného zadania dodajú vybraní súťažiaci svoje finálne práce v prvom štvrťroku 2024. Víťazný návrh bude dopracovaný do urbanistickej štúdie a bude slúžiť ako vízia budúceho rozvoja územia.


Vyhlasovateľom súťaže je Mesto Trnava, organizátorom ateliér 2021 architekti, ktorý má na Slovensku s organizovaním architektonických súťaží najviac skúseností.

 

Ateliér sa dlhodobo venuje téme súťaženia pri plánovaní verejných investícií, okrem iného stojí aj za Manuálom súťaží Slovenskej komory architektov.


Ondrej Horváth zdieľa presvedčenie realizačného tímu, že kvalitne pripravená súťaž pritiahne tých najlepších: „Je v záujme mesta a jeho obyvateľov, aby tento veľký a dlhodobý projekt, ktorý má mať prvotriedny výsledok, prešiel špičkovým procesom. V dialógu, transparentne a profesionálne.“ 


Viac o súťaži sa môžete dozvedieť na webe stvrt.trnava.sk.

 

(TS)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama