Trnavské rybníky
reklama

Keď sa hrali v Trnave turnaje v gombíkovom futbale, aj frajerky išli bokom

RELAX - Kuriozity | 19.7.2023, 08.04, Ján Král

Gombíkový futbal má v Trnave vyše 60-ročnú tradíciu.

Keď sa hrali v Trnave turnaje v gombíkovom futbale, aj frajerky išli bokom

Dušan Cipro starší s trofejou za prvé miesto na turnaji z roku 2022. Foto: Ján Král

reklama

 

FIFA na Playstation patrí medzi obľúbené futbalové hry. Herné konzole ani počítačové hry, ktorými sa dnes zabávajú nielen mladí, pred desaťročiami neexistovali.

 

Aj vtedy sa však vymýšľali rôzne imitácie športu. Gombíkový futbalový je jedna z nich a v Trnave mal pevnú základňu.


Na úvod v skratke, čo to je vlastne gombíkový futbal? Ihrisko o rozmeroch 120 x 100 centimetrov je nakreslené na sololitovej doske, bránky majú vyrobené z tenkej guľatiny, hráčov predstavujú gombíky rôznych rozmerov, na ktorých sú nalepené dresy.

reklama

 

Loptičku predstavuje malý košeľový gombík. Pri strele si hráči pomáhajú odrazom loptičky od nechtu. Obrancovia sú robustnejší než útočníci, majú priemer štyri centimetre, aby dokázali strieľať góly aj z diaľky, brankári majú špeciálne rozmery.

 

Hrá sa dva krát päť minút a cieľom je samozrejme streliť čo najviac gólov. 

 

 

 

Od Eusébia k Ronaldovi

Gombíkový futbal v Trnave rozvinula v šesťdesiatych rokoch partia kamarátov z Trnavy. Alexander Cisár, Peter Cisár, Ladislav Kátrik, Vojtech Stanislavský, Ladislav Ďurišík, Ľubomír Lužák, Juraj Galko, Eduard Hladký a Dušan Cipro "drvili" turnaj za turnajom. 


"Išiel som si raz zahrať futbalovú interligu. Prezliekali sme sa na dvore u Císarových a chlapci práve hrali gombíkový futbal. Tak sa mi to zapáčilo, že som si hneď spravil prvé mužstvo Benficu Lisabon s Eusébiom a ako reprezentačné Portugalsko. Odvtedy týmto tímom držím palce," hovorí Dušan Cipro, ktorý nedávno oslávil 75. narodeniny. 

 

Základné rozostavenie hráčov.

 


V pivnici má dodnes vybudovaný "Estádio Da Luz", teda štadión ako má Benfica Lisabon. Na stenách visia fotografie Cristiana Ronalda v dresoch všetkých klubov, v ktorých slávny CR7 nastúpil.

 

A keďže je Cipro zároveň vášnivým tenistom nechýbajú ani tenisové dózy s loptičkami. Má ich tu vyše šesťsto, hrdý je hlavne na špeciálnu edíciu s vyobrazením Rogera Federera.

 

Medzi fotografiami na stenách klubovne nesmie chýbať Ronaldo.

 

Zberateľské kúsky tenisového nadšenca.

 

 

Turnaj je turnaj, frajerky mali smolu

Prím však v miestnosti hrá gombíkový futbal. Steny by o turnajových zápoleniach vedeli rozprávať svoje. Kamaráti si v zápale boja občas aj čo-to povedali, keď prišlo k spornej situácii.


"Emócie patria k športu, ale vždy sme to vyriešili," povie pohodovo.


"Hrávali sme na rôznych miestach. Dokonca aj na dvore u kamaráta, večer zapol reflektor a ťahali sme aj do polnoci. Keď bol turnaj, aj frajerky išli bokom, mali smolu," zasmeje sa.


"Peter Císar žije v Amerike, na jarmočnom turnaji ale chýbal málokedy. K takýmto väčším turnajom sme vždy kúpili aj trofeje, aby to malo náboj. Meno víťaza sme nechali následne na pohár vygravírovať. Stretli sme sa, porozprávali, zabavili aj vo vyššom veku. Pripravili sme si pohostenie, nechýbalo vínečko. Veď aj Adamec a spol. vedeli hrať okrem futbalu aj karty, aj si vypiť. Ako povedal Stanko Jarábek, neboli sme vždy andeli," pokračuje zvesela.

 

Trnavčania, čo prepadli gombíkovému futbalu.

 

 

Adamcov gombík mal vo svadobnom obleku

Vo svojej gombičiarskej zbierke má Cipro napr. kompletnú talianskú ligu ale i česko-slovenskú z roku 1972 V trnavskej zostave nechýbajú hviezdy ako Adamec, Kuna, Dobiaš, Jarábek...


"Keď som sa ženil, gombík Jožka Adamca som si dal do predného vrecka z vnútornej strany. Chodieval so mnou aj do amfiteátra na filmový večer."


Podobné kúsky nestváral sám. Gombíkovému futbalu prepadli i známe tváre. "Máme príspevok z brnenského rozhlasu, kde herec Miroslav Horníček hovorí, že si brával gombíky aj na dovolenku k moru, tam ich položil na parapetu, aby sa pozerali na more a nadobudli nové sily a potom lepšie hrali. Jeho pamätná veta na záver znela: Prial by som si nájsť takého blázna, čo by to so mnou znova hral." 

 

Adamcov gombík mal aj na vlastnej svadbe, pravda, dres odvtedy zmodernizoval.

 

 

V Brazílii vytvorili aj dresy Malženíc

Dresy si kedysi robili na výkres s vodovými farbičkami, neskôr fixkami, dnes už využívajú počítačovú technológiu.

 

"Na internete je webová stránka, odkiaľ sa dajú stiahnuť aktuálne dresy rôznych tímov. Dokonca som tam našiel už aj Malženice. Robia to dizajnéri v Brazílii, kde je obdoba tejto hry dodnes mimoriadne populárna a rozšírená. Hrajú tam viaceré súťaže deti aj dospelí chlapi, až po dôchodcov. Kým mi si dresy tlačíme, oni si ich gravírujú do hmoty. Jedno mužstvo tam stojí aj 50 – 60 dolárov!"


Gombíky hrávali stabilne deviati, neskôr sa pridal aj Ciprov syn Dušan Cipro mladší.

 

"Mladšiu generáciu sme pre hru už nezískali. Vnukov táto hra až tak neoslovila, ale bol by som rád, keby sme našli nasledovníkov, ktorí by to raz prevzali po nás," dodal Dušan Cipro starší.

 

V zásuvke Cipro opatruje kompletnú talianskú ligu.

 

Vzory niektorých dresov - Hella Verona, Juventus Turín, AC Turín, Inter Miláno, AS Rím či Lazio Rím.

 

Nechýba komplet československá liga z roku 1962.

 

Spartakovský Adamec v šanci proti Dukle Praha.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama