Trnavské rybníky
reklama

Všetky základné školy v Trnave už majú fotovoltiku, za elektrinu platia menej

AKTUALITY - Trnava | 19.6.2023, 13.05, prispievatelia

Trnava je zrejme prvým mestom na Slovensku, ktoré má svoje školy takto vybavené. Investícia sa vráti do štyroch rokov.

Všetky základné školy v Trnave už majú fotovoltiku, za elektrinu platia menej

Panely nechýbajú ani na streche školy na Atómovej ulici. FOTO: Mesto Trnava

reklama

 

Všetkých deväť základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trnava má na strechách umiestnené fotovoltické panely, vďaka ktorým si dokážu vyrobiť časť elektrickej energie.

 

Trnava je tak prvým mestom na Slovensku, ktoré vybavilo všetky svoje školy touto technológiou. Školy majú teraz podľa trnavskej radnice výrazne nižšie platby za elektrinu. Dve dokonca vyrobili viac elektrickej energie, ako spotrebovali.

 

Mesto Trnava investovalo do fotovoltiky v školách viac ako 860-tisíc eur. Návratnosť tejto investície sa podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej očakáva do troch – štyroch rokov, v závislosti od cien elektrickej energie.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

Z dlhodobého hľadiska je predpokladaná priemerná úspora elektrickej energie v prepočte na jednu školu 67 percent.

 

Prvé fotovoltické panely začali na strechách základných škôl v Trnave pribúdať na jeseň minulého roku. Vo februári tohto roku už podľa Majtánovej vyrábali vlastnú elektrickú energiu všetky školy.

 

Trnava okrem základných škôl investovala do fotovoltiky aj na objekte Strediska sociálnej starostlivosti na Ulici Vladimíra Clementisa a na streche mestskej polikliniky Družba na Starohájskej ulici.

 

Primátor Trnavy Peter Bročka ešte vo februári informoval o ambícii umiestniť fotovoltické panely na strechu Mestského zimného štadióna a na skládku komunálneho odpadu na Zavarskej ceste. V tomto prípade by malo ísť o väčší zdroj elektrickej energie.

 

Paralelne prebiehalo aj posudzovanie všetkých striech na budovách vo vlastníctve mesta. V blízkej budúcnosti pribudnú fotovoltické panely aj na budove Zariadenia pre seniorov na Ulici T. Vansovej.

 

Bročka vo svojom prvom vystúpení po minuloročných komunálnych voľbách označil riešenie dôsledkov energetickej krízy za najkľúčovejšiu úlohu samospráv pre najbližšie obdobie.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama
Cisárky Sereď
reklama