Marian Remenár: Zakazovali nás za dlhé vlasy, teraz nás oceňujú
RELAX - Tí sú naši | 8.7.2023, 08.00, prispievatelia
Jubileum známeho trnavského architekta a hudobníka, Marian Remenár slávi osemdesiatku.
Marian Remenár pred budovou Trnavskej univerzity. Foto: PR
reklama
Dňa 7. júla 1940 sa narodil Ringo Starr, bubeník legendárnej anglickej skupiny The Beatles a 8. júla roku 1943 Marian Remenár, bubeník trnavskej bigbítovej skupiny The Breakers.
Aj keď sa to možno nezdá, nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že majú veľa spoločného. Obaja dostali do vienka poriadnu porciu hudobného talentu, obaja hrajú na bicie značky Ludwig a obaja sú aj napriek vysokému veku ešte stále aktívni.
Okrem toho, Trnavčan, ktorý slávi teraz významné životné jubileum, vie krásne kresliť a maľovať a naviac má aj cit pre priestorové videnie a predstavivosť, ktoré mu pomohli stať sa úspešným architektom a projektantom. Ale nepredbiehajme.
reklama
Hudobná kariéra a lokálpatriotizmus
Marian Remenár sa síce v Trnave nenarodil, ale ako sám hovorí: „Nielenže sa cítim byť Trnavčanom, ale Trnavčan aj som, a to telom i dušou.“
Na svet prišiel v Dlhom Poli pri Žiline. kde jeho rodičia, ktorí pochádzali z Bohuníc, pôsobili ako učitelia.
„Keď som mal trinásť rokov, vrátili sme sa na krátky čas do Bohuníc a od roku 1958 bývam v Trnave, kde som aj maturoval na Jedenásťročnej strednej škole“. Tak sa v tých dobách volalo trnavské gymnázium.
Keď v 60-tych rokoch prišla aj do Trnavy hudobná revolúcia u nás nazývaná bigbít, Remenár zavesil na klinec husle, na ktoré dovtedy hral v školskom súbore a pod vplyvom nahrávok o tri roky staršieho Ringo Starra začal hrať na bicie so skupinou Black White.
S ňou v roku 1964 uskutočnil aj prvý verejný bigbítový koncert v Trnave. O rok neskôr už spoluzakladal najznámejšiu trnavskú bigbítovú skupinu The Breakers, ktorá do dnešných dní hráva spomienkové koncerty pre nostalgických fanúšikov a považuje sa za najdlhšie existujúcu bigbítovú skupinu na celom Slovensku.
„Pokiaľ nás v šesťdesiatych rokoch zakazovali, keďže sme mali dlhé vlasy a naša hudba ohrozovala tzv. budovanie socializmu, teraz nás oceňujú,“ smeje sa Remenár.
„ Na staré kolená sme dostali aj niekoľko ocenení, vrátane Ceny mesta za dlhoročnú reprezentáciu mesta Trnavy v oblasti populárnej hudby, ktorú udelili našej skupine v roku 2016.“
The Breakers majú na svojom konte množstvo vystúpení po celom Slovensku, tri koncertné cédečká a knihu o svojej histórii s názvom 50 rokov bigbítu.
Od jubilejnej oslavy 50. výročia založenia skupiny uplynuli medzičasom ďalšie roky a vlani v septembri si The Breakers spolu so svojimi vernými fanúšikmi pripomenuli neuveriteľné 57. výročie jestvovania veľkým koncertom na Trojičnom námestí aj s hosťujúcou speváčkou Marikou Škultétyovou.
Najlepší bubeník medzi architektami a najlepší architekt medzi bubeníkmi
Hudba sa stala celoživotným koníčkom Mariana Remenára, no len máloktorí fanúšikovia skupiny The Breakers vedia, že je aj úspešným architektom.
Mladistvo vyzerajúci oslávenec má na svojom konte viacero projektov, ktorými v posledných dekádach významne prispel nielen k novej modernej tvári mesta ale zároveň sa zaslúžil aj o záchranu krásy starej Trnavy.
Ešte počas štúdií projektoval dnes už nejestvujúci Klub mládeže Fortuna i jeho interiér. Po skončení školy sa zamestnal v Stavoprojekte, kde projektoval budovu, v ktorej dnes sídli Trnavská univerzita.
V knižnom sprievodcovi po slovenskej architektúre 20. a 21. storočia s názvom Slovenská architektúra od Jurkoviča po dnešok, ktorý napísal renomovaný odborník prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc., sa môžeme dočítať, že „budova Stavoprojektu je jeden z najlepších príkladov neskoromodernej architektúry“.
Okrem toho v prestížnom architektonickom periodiku ARCH sa vyjadril, že túto budovu považuje za „to najlepšie, čo bolo v období obmedzených stavebných možností v tej dobe zrealizované“, dokonca s vyznačením, že „budova by si zaslúžila pamiatkovú ochranu!“
Marian Remenár pri stavbe, ktorú projektoval.
Dekoratívna kozmetika a projekt pre pápeža
Marian Remenár po roku 1989 založil projektovú kanceláriu MARIAN.UM, v ktorej sa popri rôznorodosti profánnych stavieb zaoberal najmä rekonštrukciou historických budov cirkevného charakteru.
„Po odchode zo Stavoprojektu v roku 1990, už vo vlastnom ateliéri, som robil nový make-up budovy Arcibiskupského úradu na Hollého ulici, vrátane sály Marianum s vynikajúcou akustikou, kde som kedysi v 60. rokoch hral so skupinou The Breakers koncert pre vojakov, ktorým budova v tom čase patrila,“ spomína.
Potom nasledovali projektové práce na rekonštrukcii Katedrály sv. Jána Krstiteľa s novými architektonickými prvkami a pred 20 rokmi, v roku 2003 pri návšteve pápeža Jána Pavla II. na Slovensku, projektoval tribúnu v Petržalke s celým priestorom pre návštevníkov a riadil aj všetky stavebné a dodávateľské práce.
Všetko dopadlo úspešne, bolo tam okolo tristotisíc návštevníkov a tribúna bola podľa vyjadrenia vatikánskej delegácie vyhodnotená ako „jedna z najlepších zo všetkých zastávok pápeža na jeho vtedajších apoštolských cestách“.
Autoportrét Mariana Remenára.
Ďalšie zrealizované projekty
Samozrejme bolo toho oveľa oveľa viac – rekonštrukcia a prístavba veže kostola na Tulipáne, úprava priestorov na Gymnáziu Angely Merici, projekt a prestavba liturgického priestoru v jezuitskom kostole, projekt kompletnej rekonštrukcie jezuitského kláštora, vrátane budovy jeho tlačiarne atď.
„Trnava bola síce v našom hlavnom zábere, no neobmedzovali sme sa len na ňu,“ dodáva Remenár.
Svedčí o tom nový kostol v Šali - Veči, pamätná zóna Jána Hollého v Maduniciach, návrh riešenia interiéru gotického kostola pri známom kláštore v Želive v Čechách, ktorý robil v spolupráci s akademickým sochárom a maliarom Sveťom Ilavským, ale i prestavba futbalového štadióna a tenisových hál v Jaslovských Bohuniciach, kde projektoval aj nový Dom smútku.
Zaujímavou súčasťou oslávencovej činnosti je aj tvorba pamätníkov. Napríklad súsošie slovenských dejateľov Juraja Fándlyho a Juraja Palkoviča v Doľanoch, ktoré realizoval v spolupráci s akademickým sochárom Pavlom Čambálom alebo architektonické dotvorenie v minulom roku odhaleného Pamätníka nenarodených detí na trnavskom cintoríne na Kamennej ceste atď.
Čerstvý osemdesiatnik je ešte stále aktívny a plný energie. Aj naďalej sa venuje profesii architekta a s ňou spojenej konzultačnej činnosti.
Ešte stále ho môžeme občas vidieť a najmä počuť na pódiu s bubenickými paličkami, nezanedbáva ani záhradu, ktorá je jeho veľkým koníčkom, no najviac sa teší zo svojich ôsmych vnukov a vnučiek, z ktorých najstaršia zdedila dedkove umelecké gény a študuje módny dizajn na University of the Arts v Londýne.
Oslávencovi želajú k narodeninám všetko NAJ, veľa zdravia a úspešné plnenie snov spoluhráči zo skupiny The Breakers, priatelia, fanúšikovia i redakcia portálu trnavskyhlas.sk.
PETER RADVÁNYI